Rynek pracy bardziej „ograniczony”. FTSE 100 wykazało zysk.

Indeks FTSE 100
J2T Trade

Parkiet giełdowy w Londynie zaświecił się we wtorek, 29 listopada finalnie na zielono. FTSE 100 wykazało tego dnia zysk. Rynkowi uczestnicy zmierzyli się wczoraj z wypowiedziami członków Banku Anglii (BoE). Prezes BoE stwierdził, że rynek pracy okazał się bardziej „ograniczony”, niż zakładano. Akcjonariusze analizowali wczoraj raport brytyjskiego przewoźnika lotniczego EasyJet. Czas na analizę londyńskiego FTSE 100 na ostatni dzień listopada.

Indeks z zyskiem we wtorek

Wtorkowe zamknięcie giełd w Europie pokazało, że z głównych indeksów w tym regionie najlepiej wypadło brytyjskie FTSE 100. Ogólne rozliczenie pokazało, że indeks zakończył dzień z zyskiem rzędu 0,51%. Tym samym FTSE 100 w całości odrobiło stratę z poprzedniej sesji.

Akcje najważniejszych spółek rosły

Tabela notowań indeksu FTSE 100 z wczoraj pokazuje, że nieco więcej spółek opowiedziało się za spadkami. Najmocniej w dół indeks ciągnięty był przez spółkę Halma, której notowania obniżyły się o 6,30%. Zyskom z kolei przewodzili przedsiębiorstwo Standard Chartered, którego akcje skoczyły o 5,04%. Do finalnego wzrostu popchnęły indeks najważniejsze spółki.

Bank Anglii (BoE) zdziwiony sytuacją na rynku pracy ?

Przewodniczący BoE brał we wtorek udział w przesłuchaniu przez Komisję Spraw Gospodarczych. Gubernator Banku Anglii (BoE), Andrew Bailey stwierdził wczoraj, że rynek pracy w Wielkiej Brytanii stał się bardziej „ograniczony”, niż zakładano. Ponadto ten segment brytyjskiej gospodarki okazał się inny niż w pozostałych gospodarkach.

FP Markets

Wypowiedzi publicznej udzieliła również członkini BoE, Catherine Mann. Urzędnik powiedziała, że uważa średnioterminowe oczekiwania inflacyjne za jeden z najlepszych wskaźników tego, o ile instytucja będzie musiała jeszcze podnieść stopy procentowe. Również ten wskaźnik pokazać mógłby kiedy BoE będzie mógł zacząć je ciąć.

Skok o blisko 300% przychodów EasyJet

Brytyjski tani przewoźnik EasyJet podał we wtorek swoje kwartalne wyniki finansowe. Łączne przychody spółki wykazały skok o blisko 300% w skali roku. Wzrost przychodów przypisywany jest złagodzeniu ograniczeń w podróżowaniu względem poprzedniego roku. EasyJet pochwaliło się, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy liczba podróżnych wzrosła również w ujęciu rocznym aż o 242% do poziomu 69,7 mld. Zarząd spółki wyniki skomentował następująco: „EasyJet osiągnął rekordowe odbicie tego lata z wynikami, które podkreślają, że nasza transformacja przynosi efekty”.

Punkt widzenia – indeks nastawiony na wzrost

Wczoraj przychylniej patrzyliśmy w stronę ruchu wzrostowego. W projekcji zauważyliśmy: „Być może przed kolejnym impulsem notowania na chwilę powrócą do zakresu średniej kroczącej SMA 55. Z tego miejsca rynek gwałtownie mógłby się zebrać do wzrostu. Przełamanie nowego poziomu TFR (7 518) otworzyłoby drogę do 7 550”. Rzeczywiście to właśnie na północ skierował się wczoraj indeks FTSE 100. Ruch wykonany został jednak bez zakładanego cofnięcia do średniej. Target strzelony został momentalnie, a indeks walczył o utrzymanie osiągniętych poziomów.

Dziś, w środę 30 listopada przed godziną 8 indeks FTSE 100 oscyluje powyżej 7 550. Co pokazać może rynek podczas ostatniej sesji miesiąca?

Scenariusz główny – wzrostowy

Indeks ma sposobność do tego, aby w najbliższych godzinach kontynuować wzrost. Dobrze byłoby tym razem zobaczyć drobne cofnięcie – w okolice 7 540. Następnie po skutecznym przełamaniu wczorajszych szczytów, rynek skierowałby się w stronę 7 580.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 30.11.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Pierwsze cofnięcie może okazać się jednak głębsze niż zakłada scenariusz wzrostowy. W takim wypadku warto będzie pochylić się nad nieco innym rozwiązaniem. Zejście do średniej i widoczna presja podażowa skłoniłyby indeks do powrotu poniżej 7 500.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 30.11.2022

Konkluzja

Rynki kończą dziś handel w listopadzie. Indeks FTSE 100 ma potencjał do tego, aby dziś rosnąć. Czy na przedłużenie zysków zdecyduje się główny brytyjski indeks? Poziomy wyznaczane na co dzień prezentują się poniżej.

TSR : 7 610

TFR : 7 518

TDP : 7 425

TFS : 7 335

TSS : 7 245

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.