Rynek finansowy i jego podział

J2T Trade

Rynek terminowy

Rynek terminowy

Trzecim rodzajem rynku finansowego jest rynek terminowy, określany także jako rynek instrumentów pochodnych. W obrocie na rynku terminowym nie pojawiają się żadne aktywa lecz umowy na zwarcie transakcji w określonym terminie w przyszłości. Najważniejszą kwestią zawartą w tych umowach, które mogą dotyczyć praktycznie wszystkiego, jest cena, po jakiej instrument bazowy, czyli produkt, którego dotyczy umowa, zostanie sprzedany w dniu zapadalności kontraktu. Kontrakty terminowe są jednym z rodzajów instrumentów pochodnych określanych także jako derywaty, dlatego też rynek terminowy nazywany jest często rynkiem instrumentów pochodnych.

Na rynku terminowym funkcjonują trzy rodzaje inwestorów (zarówno indywidualnych jak i instytucjonalnych) – spekulanci, hedgers (nie istnieje polski odpowiednik tego określenia – chodzi o podmioty zabezpieczające swoje pozycje oraz arbitrażyści). Spekulanci zawierają swoje transakcje wyłącznie w celu zarobienia na nich – nie oczekują fizycznej dostawy towarów, a jedynie gotówkowego rozliczenia. Na podstawie własnych analiz starają się przeprognozować przyszło cenę instrumentu bazowego i jeżeli według nich jego cena wzroście zajmują pozycję długą, a w przypadku prognozowanego spadku otwierają oni krótkie pozycje. Grupa inwestorów zajmująca się hedgingiem zabezpiecza posiadane aktywa, zwierając kontrakty na ich sprzedaż w przyszłości po cenie, która pozwoli na stabilne funkcjonowanie ich przedsiębiorstwa. Inwestorzy zabezpieczający swoje pozycje mogą także zabezpieczać swoje dostawy, zapewniając sobie stabilne i przewidywalne ceny kupowanych w przyszłości towarów.

Trzecia grupa, czyli podmioty dokonujące arbitrażu dokonują transakcji gdy na rynku występuje korzystna relacja ceny instrumentu bazowego na rynku kasowym oraz na rynku terminowym. Najpopularniejsze instrumenty na rynku terminowym to kontrakty futures, kontrakty forward oraz opcje. Instrumenty te występują w różnych modyfikacjach oraz mogą być notowane na rynku regulowanym oraz nieregulowanym (futures na rynku regulowanym, forward na rynku nieregulowanym, a opcje na obu).

FP Markets

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

1
2
3
4
5
Ekonomista
Doktor nauk ekonomicznych. Posiada dogłębną wiedzę z zakresu makroekonomii, finansów i instrumentów finansowych takich jak akcje, obligacje i instrumenty pochodne. Doskonale rozumie mechanizmy funkcjonowania rynków finansowych i instytucji działających w ich obrębie – giełd, regulatorów i banków centralnych. Praktyk rynkowy – potrafi przełożyć wiedzę teoretyczną na praktyczne aspekty inwestowania i wykorzystać je na realnym rynku.