Ruszył sezon publikacji wyników. Wall Street dziś zamknięte!

Wyniki backtestu
J2T Trade

Dziś, w poniedziałek 16 stycznia giełda w USA będzie nieczynna. Handel na Wall Street jest zamknięty ze względu na obchody federalnego święta. W Stanach Zjednoczonych upamiętnia się dziś laureata Pokojowej Nagrody Nobla, Martina Luthera Kinga. Choć główne amerykańskie indeksy giełdowe wracają do handlu jutro, warto już dziś nieco wspomnieć o ostatniej sesji. W miniony piątek (13.01) ruszył sezon publikacji wyników finansowych spółek. Jakie firmy pokazały już sprawozdania? Co czekać będzie inwestorów w najbliższych dniach?

Sezon publikacji wyników za IV kwartał

Spółki giełdowe zobowiązane są do składania kwartalnych sprawozdań finansowych. W ramach raportów publikowane są najważniejsze informacje dotyczące sytuacji danej firmy. W piątek, 13 stycznia w USA ruszył sezon publikacji wyników za IV kwartał 2022 roku. Tego dnia pierwsze wielkie korporacje informowały o swoich osiągnięciach. Były to najważniejsze firmy z sektora bankowego. Przez najbliższe kilkanaście dni to właśnie wyniki spółek z USA determinować będą nastroje na Wall Street. Przyjrzyjmy się opublikowanym już wynikom, a także temu co przed nami.

Wzrost przychodów Bank of America o 11%

Bank of America (BofA) ogłosił w piątek, że jego przychody w czwartym kwartale 2022 roku odnotowały roczny wzrost o 11%. Ponadto przychody okazały się wyższe niż prognozowano i wyniosły 24,5 mld dolarów. W ujęciu rocznym wzrósł również dochód banku i wyniósł 7,1 mld dolarów. Wskaźnik zysku na akcję przebił oczekiwania i wylądował na poziomie 0,85 dolara.

Dyrektor generalny banku wyniki skomentował w słowach: „zakończyliśmy rok na mocnej nocie zwiększając zyski rok do roku w IV kwartale w coraz bardziej spowalniającym środowisku gospodarczy”. 

FP Markets

JPMorgan z 11 miliardami dochodu

Inny znany amerykański bank – JPMorgan podał, że jego przychody wzrosły rok do roku o 18%. W czwartym kwartale spółka odnotowała sprzedaż rzędu 34,55 mld dolarów, która była wyższa od planowanej. Bank poinformował, że wpłynęło to również na wzrost dochodów. JPMorgan zakończył ostatni kwartał roku z 11 miliardami dochodu.

Prezes spółki zaznaczył z okazji publikacji: „gospodarka USA pozostaje obecnie silna, przy czym konsumenci nadal wydają nadmiar gotówki, a przedsiębiorstwa są zdrowe”.

Wskaźnik EPS spadł o 51% informuje Wells Fargo

Amerykańskie przedsiębiorstwo finansowe Wells Fargo poinformowało o swoich wynikach. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że wskaźnik zysku na akcje (EPS) spadł w czwartym kwartale 2022 roku o 51% względem tego samego okresu rok wcześniej. Niemniej jednak wartość wskaźnika okazała się wyższa niż szacowano i wyniosła 0,67 dolara. Całkowite przychody firmy również okazały się gorsze w ujęciu rocznym. Wyniosły one 19,66 mld dolarów.

Szef spółki w komentarzu zauważył: „choć na kwartał znaczący wpływ miały ujawnione wcześniej straty operacyjne, nasze wyniki bazowe odzwierciedlały postęp, jaki czynimy w celu poprawy zwrotów”. 

Mieszane nastroje akcjonariuszy po wynikach Citigroup

Amerykański koncern usług finansowych – Citigroup ujawnił swoje wyniki z ostatniej, czwartej części roku. Choć łączne przychody okazały się wyższe niż sądzono, firma odnotowała spadek zysku. Przychody w skali roku wzrosły o 6% i przebijając oczekiwania wyniosły 18 mld dolarów. Zysk natomiast spadł o 21% w analizowanym okresie i wyniósł 2,5 mld dolarów. Również w ciągu roku spadła wartość wskaźnika zysku na akcję, która wyniosła za IV kwartał 1,16 dolara.

Prezes Citigroup odniosła się do wyników wskazując: „usługi dostarczyły kolejny doskonały kwartał, a my zyskaliśmy znaczący udział zarówno w rozwiązaniach skarbowych i handlowych, jak i usługach związanych z papierami wartościowymi”. Akcjonariusze na wyniki tej spółki zareagowali mieszanymi nastrojami.

Silne wyniki UnitedHealth

Spółka UnitedHealth podała w piątek, że jej przychody w czwartym kwartale wzrosły w skali roku o ponad 12% i wyniosły 82,79 mld dolarów. Wyższy rok do roku okazał się również poziom wskaźnika EPS. Zysk na akcję wzrósł o 19% i wyniósł 5,34 dolara. Władze firmy wskazały, że po raz kolejny odnotowane zostały silne wyniki finansowe.

Główny dyrektor zauważył ponadto: „wysiłki ludzi z naszej firmy definiować będą również 2023 rok, w szczególności dostarczając zrównoważony wzrost w całym przedsiębiorstwie, poprawiając wsparcie dla konsumentów i dostawców opieki oraz inwestując, aby wysokiej jakości opieka była prostsza, bardziej dostępna i przystępna dla każdego”.

Jakie raporty czekają w tym tygodniu?

W tym tygodniu (16.01-20.01) z uwagi na dzisiejsze święto, spółki będą kontynuować publikacje wyników od wtorku. Tego dnia, przed rozpoczęciem amerykańskiej sesji giełdowej, pojawi się raport m.in. ze spółek tj.: Morgan Stanley czy Goldman Sachs. W środę, 18 stycznia pojawią się wyniki mniejszych spółek z indeksu S&P 500. W czwartek natomiast pojawi się raport Netflixa, P&G oraz M&T Bank.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.