S&P 500 z obniżką o 0,16%. Rozwiązanie ws. kupna Twittera?

J2T Trade

Indeks S&P 500 zakończył piątkową sesję z obniżką notowań o 0,16%. S&P 500 traci obok innego głównego indeksu giełdowego – technologicznego Nasdaq’a. W sobotę (06.08) Elon Musk podał swoje warunki dojścia do porozumienia z Twitterem. Co wydarzyć się może w poniedziałek?

Indeks notuje kolejny zyskowny tydzień

W piątek, 5 sierpnia indeks S&P 500 zakończył sesję ze spadkiem. Finalnie kurs notowań indeksu spółek dużych obniżył się o 0,16%. Warto zauważyć, że była to druga z rzędu, a czwarta ogólnie sesja stratna indeksu w ubiegłym tygodniu handlowym. Mimo to jednak, w ujęciu tygodniowym indeks S&P 500 zyskał 0,36%, notując kolejny, już trzeci zyskowny tydzień z kolei.

Zielone notowania większości

Najwyższą zmienność pośród wszystkich komponentów indeksu S&P 500 odnotowała spółka Warner Bros. Przedsiębiorstwo przewodziło stratnym składowym indeksu, a akcje spółki spadły o 16,53%. Co ciekawe, notowania większości komponentów zaświeciły się na zielono. Wzrostom przewodziło Constellation Energy. Wycena firmy zwiększyła się o 10,14%.

Musk stawia warunek

Elon Musk przekazał w sobotę, że przejęcie Twittera dojdzie do skutku w momencie, gdy spółka dostarczy mu informacji, w jaki sposób potwierdza prawdziwość kont na platformie. Musk w swoim wpisie na Twitterze jasno zaznaczył: „Jeśli Twitter po prostu dostarczy swoją metodę próbkowania 100 kont i sposób, w jaki są one potwierdzane jako prawdziwe, transakcja powinna przebiegać na pierwotnych warunkach”.

FP Markets

Problem fałszywych kont na platformie był poruszany od samego początku negocjacji umowy przejęcia Twittera. Jednak Twitter próbował uciekać od spełnienia tych próśb. Gdy jednak spółka dostarczyła niezbędne dla miliardera informacje, Musk uznał je za nierzeczywiste i zerwał umowę. Sprawa trafiła w lipcu do sądu. Spór o umowę ma szansę się niebawem skończyć. Czy Twitter tym razem spełni oczekiwania Elona Muska?

Punkt widzenia – reakcja po danych

Na piątkową sesję przewidywane były dwa scenariusze. Rynek podjął się wypełnienia targetu ze scenariusza spadkowego. Projekcja spadkowa przedstawiana była: „Negacja kluczowego założenia z wariantu wzrostowego, świadczyć będzie o chęci wykonania korekty. Dłuższe oscylowanie w strefie wyznaczonej przez średnią oraz poziom TDP pobudzić będzie mogło obóz niedźwiedzi. Targetem dla zejścia będzie mógł być nawet poziom 4 100”.

W chwili publikacji danych o 14:30 rynek zerwał się i poleciał gwałtownie w dół schodząc do poziomu 4 102. Jednak po wejściu na rynek USA, indeks zaczął odrabiać i powrócił do poziomu TFR. Na tym poziomie oscylował odbijając się od niego od dołu. Takie zachowanie świadczyć miało na korzyść ruchu spadkowego. Faktycznie rynek wykonał drugie zejście sięgając poziomu 4 112. W godzinach nocnych indeks powrócił w okolice TFR. Dziś rano utrzymana została istotna strefa z piątku i rynek wygenerował wzrost. Obecnie indeks wydaje się kierować w stronę poziomu TFR.

Scenariusz główny – wzrostowy

Wariant wzrostowy dziś opiera się na założeniu, że rynek utrzyma strefę wyznaczoną przez średnią kroczącą SMA 88 i poziom TDP. Rynek w pierwszym ruchu może chcieć zejść do tej strefy, celem przetestowania apetytu obozu byków. Ze wspomnianej strefy wygenerowany może zostać impuls wzrostowy, sięgający 4 200.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 08.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jeżeli tempo dzisiejszego wzrostu zostanie podtrzymane, rynek może dojść do okolic 4 190 jeszcze przed rozpoczęciem sesji amerykańskiej. Wówczas ta może zweryfikować nastroje inwestorów w okolicach tego poziomu. Zejście odbyć mogłoby się na zasadzie budowy schematu podwójnego szczytu. Celem dla zejścia mógłby być poziom 4 130.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 08.08.2022

Konkluzja

Amerykański indeks ma szanse pokazać dziś, czy dalej utrzymuje istotną strefę (zakres średniej i poziom TDP). Jeżeli ta zostanie utrzymana indeks ma szansę dziś przebić 4 200. W przeciwnym razie należy liczyć się z zejściem na zasadzie wariantu spadkowego albo negacją istotności strefy. Poniżej prezentują się poziomy na dzień 08.08.2022.

TSR : 4 235

TFR : 4 189

TDP : 4 142

TFS :  4 094

TSS :  4 047

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Avatar
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.