Rozwiązanie sprawy Twittera i Muska? S&P 500 wyżej o

Twitter
J2T Trade

Główne indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych odnotowały silne wzrosty. Indeks S&P 500 zakończył wtorkową sesję o 3,06% wyżej. Amerykańskie media podały wczoraj informację, że Elon Musk zaproponował Twitterowi kontynuowanie transakcji po cenie 54,20 USD za akcję. Twitter zaznaczył, że intencją firmy jest podpisanie właśnie takiej umowy. Wiele wskazuje na to, że sprawa wykupu Twittera przez Muska niebawem się zakończy.

Wzrostowy wtorek indeksów

Amerykańskie indeksy giełdowe kontynuowały wzrosty we wtorek, 4 października. Indeks spółek dużych, czyli S&P 500 zakończył tego dnia zmagania wyżej o 3,06%. Taki ruch przełożył się na finalny wzrost kursu o ponad 110 punktów. Inny główny amerykański indeks – Dow Jones 30 zyskał w tym czasie na notowaniach 2,80%.

Akcje wykorzystały okazję

Po wyniku ogólnym indeksu sądzić można, że pełną dominację osiągnęła strona zyskownych składowych. Tak też się stało, gdyż jedynie sześć spółek składowych straciło. Warto również podkreślić, że pięć spółek zyskało więcej niż 10%. Na czele wzrostów stanęła spółka Twitter, której akcje wzrosły po wykorzystanej okazji związanej z nowymi doniesieniami w sprawie wykupu.

Koniec wykupu Twittera już za kilka dni?

Wczoraj amerykańskie media, a dokładnie CNBC podało, że Musk złożył propozycję dotycząca wykupu Twittera. Miliarder zaproponował kontynuowanie transakcji po cenie 54,20 USD za akcję. Również we wtorek Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) opublikowała informację o złożeniu umowy przez Elona Muska. W komunikacie zawarto: „W dniu 3 października 2022 roki doradcy Osoby Zgłaszającej wysłali list do Twittera (w imieniu Osoby Zgłaszającej) powiadamiając Twittera, że Osoba Zgłaszająca zamierza przystąpić do zamknięcia transakcji rozważanej w Umowie o Połączeniu z dnia 25 kwietnia 2022 roku”. Wiele wskazuje na to, że wykup będzie miał swój koniec w piątek, 7 października.

FP Markets

Dziś, 5 października rano pojawił się komentarz prezesa Tesli. Elon Musk powiedział, że sfinalizowanie przejęcia Twittera przybliży go o krok do stworzenia „X, aplikacji do wszystkiego”.

Punkt widzenia – rynek zbliżył się do 3 800!

Amerykańskie indeksy zorientowane były we wtorek na mocny wzrost. Indeksy od rana ruszyły do wzrostów, a po pierwszym dzwonku w USA kontynuowane było pozytywne nastawienie. Rynek gwałtownie ruszył w górę i pokonywał wyższe poziomy. Najwyżej cena dotarła w okolice poziomu 3 800. Aktualnie rynek oscyluje w okolicach 3 770. Ze względu na silny ruch indeksu, poziomu wyznaczane na co dzień uległy podwyższeniu.

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek ma sposobność do tego, aby dziś kontynuować ruch wzrostowy. Jednak tym razem dobrze byłoby przed kolejnym impulsem, zobaczyć drobne cofnięcie. Bazą dla wzrostów będą okolice poziomu TDP, czyli 3 765. Tak długo jak ten zakres będzie utrzymywany, można będzie mówić o generowaniu kolejnych ruchów wzrostowych. Innymi słowy, zejście do tego zakresu, a następnie zebranie siły popytowej, może wynieść rynek nawet do powyżej 3 820.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 05.10.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak warto wziąć pod uwagę również inną sytuację. Rynek po dwóch mocny sesjach wzrostowych może odreagować. Obserwacji zatem poddać należałoby okolice wczorajszych szczytów. Rynek może w pierwszej chwili podbić do tego zakresu chcąc zbudować np. schemat równego szczytu. Następnie powrót poniżej 3 765 nadałby impetu spadkom, a te sięgnąć mogłyby nawet do 3 710.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 05.10.2022

Konkluzja

Na środową sesję zaplanowane zostały publikacje ważniejszych danych ekonomicznych. Warto będzie zwrócić uwagę na najnowsze odczyty. Niewystarczające wielkości mogą wpłynąć pozytywnie na inwestorów. Ci oczekują, że Fed pod naciskiem słabszych danych zwolni z agresywną polityką. Poziomy na dziś podane zostały poniżej.

TSR : 3 857

TFR : 3 812

TDP : 3 764

TFS : 3 718

TSS : 3 671

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.