Nasdaq 100 stracił 1,22%. Rozpoczyna się posiedzenie Fed.

J2T Trade

Rynki zakończyły wczoraj handel w dziesiątym miesiącu tego roku. Poniedziałek, 31 października okazał się stratnym dla amerykańskiego indeksu Nasdaq 100. Z głównych indeksów giełdowych w USA to właśnie Nasdaq 100 stracił najwięcej. Wczoraj Nasdaq 100 stracił dokładnie 1,22%. Dziś, we wtorek 1 listopada rozpoczyna się posiedzenie Rezerwy Federalnej (Fed). Bankierzy Fed przygotowują się do podjęcia kolejnej decyzji dotyczącej stóp procentowych. Na decyzję jednak przyjdzie rynkom poczekać do jutra.

Bez podciągnięcia wyniku

Inwestorzy rozgrywali wczoraj zakończenie października. Była to okazja do podciągnięcia miesięcznego wyniku. Na taki ruch nie zdecydował się jednak indeks Nasdaq 100. Zamknięcie poniedziałkowej sesji pokazało, że technologiczny Nasdaq stracił 1,22%. Ponadto z głównych amerykańskich indeksów Nasdaq 100 wypadł najgorzej.

Spółki gorzej w ostatni dzień

Przyglądamy się teraz poniedziałkowej sytuacji składowych indeksu Nasdaq 100. Spółki technologiczne spisały się w zdecydowanej większości gorzej w ostatni dzień października. Najgorzej zaprezentowała się spółka Airbnb, której akcje spadły o 7,20%. Mocno na notowaniach traciła również Meta. Wczorajszą sesję zakończyła z wynikiem -6,09%. Natomiast najmocniej na zielono świeciły się notowania chińskiej spółki z Nasdaq’a 100 – Pinduoduo. Kurs akcji tego przedsiębiorstwa wzrósł o 3,55%.

Blisko 4% zysku w październiku

Zakończył się październik, warto zatem pewne rzeczy podsumować. Najwyższy poziom zmiany ceny odnotowany został w poniedziałek, 7 października. Tego dnia indeks stracił aż 3,88%. Największy zysk natomiast osiągnięty został, 17 października. Przechodząc na wyższe przedziały czasowe, warto zauważyć, że amerykański indeks technologiczny trzy tygodnie października kończył z zyskiem. Najwięcej, gdyż 5,78% zyskał w tygodniu handlowym 17.10-21.10. W całym minionym miesiącu indeks wykazał blisko 4% zysku. 

FP Markets

Raport wskaźnika ISM

Dziś inwestorzy oczekują na istotny raport z gospodarki USA. Mowa o raporcie dotyczącym wskaźnika ISM dla przemysłu. Odczyt dotyczyć będzie października. Raport pojawi się tuż przed sesją amerykańską, czyli o godzinie 15:00. Dane analizowane będą zapewne przez, rozpoczynających dziś posiedzenie, bankierów Fed.

Punkt widzenia – rynek zszedł do średniej

Wczoraj zakładaliśmy, że pierwszym ruchem indeksu Nasdaq 100 może być zejście do średniej. Rzeczywiście rynek zdecydował się na taki ruch. Jednak obszar średniej kroczącej SMA 55 nie był szczególnie długo badany. Cena szybko odbiła i rynek powrócił w okolice poziomu 11 475 (TFR). Zrealizowana została zatem część ruchu z wczorajszego scenariusza. Dziś, we wtorek 1 listopada przyglądamy się indeksowi Nasdaq 100 o godzinie 7 rano. Nasdaq 100 oscyluje obecnie nieco powyżej 11 475.

Scenariusz główny – spadkowy

Nowy miesiąc otworzony ma szansę zostać zejściem. Takie mogłoby wyglądać następująco. Nasdaq 100 ma szansę podbić najpierw w okolice 11 600, byłby to ruch na zgaszenie zapału popytu. Wówczas szybki powrót poniżej 11 475 i re-test od dołu świadczyłby na korzyść zejścia. Przełamanie średniej nada impetu spadkowi. Należałoby liczyć się z zejściem do 11 250.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 01.11.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jednak również dziś rynek postawić może na badanie średniej, ale z różnicą tempa wykonania. Podobnie jak wczoraj ruch w dół polegałby na zasadzie touch and go. Powrót powyżej 11 475 i zdecydowana obecność popytu otworzyłaby drogę do 11 700.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 01.11.2022

Konkluzja

Rynki akcyjne w USA rozpoczną dziś handel w nowym miesiącu. Jak zachowa się Nasdaq dziś? Wyżej rozpisane zostały scenariusze na pierwszą listopadową sesję. Poziomy nie uległy zmianie.

TTR : 11 925

TSR : 11 700

TFR : 11 475

TDP : 11 245

TFS : 11 010

TSS : 10 790

TTS : 10 580

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.