Rosyjska giełda odchodzi od zachodniego, “trującego” pieniądza

195
Sankcje na Rosję
J2T Trade

Giełda Papierów Wartościowych w Moskwie (MOEX) ogłosiła, że od 29 sierpnia przestanie przyjmować dolary amerykańskie, jako zabezpieczenie na rynku wymiany walut i papierów wartościowych. Giełda nie wyjaśniła nowej polityki ani nie podała żadnych szczegółów, ale już wcześniej, w sierpniu, ograniczyła stosowanie dolara, jako zabezpieczenia z 50% do 25%.

Koniec z “toksycznymi” dolarami na giełdzie w Moskwie Ruble i dolary

Od czasu inwazji na Ukrainę 24 lutego Rosja została objęta poważnymi sankcjami międzynarodowymi. W praktyce kraj ten do dziś nie może wykorzystać prawie połowy swoich rezerw walutowych, które są postrzegane, jako kluczowe narzędzie przeciwdziałania zachodnim sankcjom gospodarczym.

Nowe akceptowane waluty przez Bank Rosji

W efekcie Rosja zaczęła odchodzić od dolara amerykańskiego – czyli waluty, która dominuje w światowym handlu. Już na początku tego miesiąca Bank Rosji ogłosił, że chce dodać do swoich funduszy majątkowych chińskiego juana, indyjską rupię i turecką lirę – czyli waluty krajów nieobjętych sankcjami.

Mało tego, zaproponował on firmom państwowym zamianę posiadanych walut na właśnie powyższe pieniądze. Bank Rosji jasno wtedy zaznaczył, że firmy, które mają oszczędności w walutach nieprzyjaznych krajów, powinny zamienić je na inne waluty. Na liście “nieprzyjaznych krajów”, posiadających “toksyczne waluty” znalazły się USA, Australia, Wielka Brytania i państwa Unii Europejskiej.

FP Markets

„Trującymi” pieniędzmi według Banku Rosji są zatem: euro i dolar

  • Dolar amerykański
  • Euro
  • Funt szterling
  • Dolar australijski.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.