Krach na rynku ropy naftowej. WTI po 27 USD!

977
ropa naftowa
J2T Trade

Otwarcie rynków w niedzielę o godzinie 23 zszokowało inwestorów. Amerykański indeks S&P 500 zanotował ruch z 2963 do 2843, co przekłada się na aż 4% spadek. Największa panika miała miejsce jednak na rynku ropy naftowej, gdzie pojawiła się gigantyczna spadkowa luka cenowa. Kurs ropy WTI spadł na otwarciu aż o 22%!

Piątkowe fiasko negocjacji grupy OPEC+ z jej sojusznikami, na czele których stoi Rosja, rozpoczęło wojnę cenową. Dodatkowo Arabia Saudyjska zdecydowała się na obniżenie ceny własnej ropy dla azjatyckich odbiorców. Co więcej epidemia koronawirusa przyczyniła się do spadku popytu, co zwyczajnie oznacza zjawisko nadpodaży na rynku naftowym.

Ropa WTI przeceniona 34%

Jak w praktyce przełożyło się to na cenę? Po dramatycznym otwarciu przecena ropy trwała dalej. Podczas sesji azjatyckiej kurs WTI osiągnął minimum na poziomie 27,29$ za baryłkę, co oznaczało spadek w wysokości 34%! Sytuacja na wykresie M5 ropy WTI przedstawiała się tak.

FP Markets

wykres WTI 5-minutowy

Natomiast w ujęciu długoterminowym, dzisiejszy dołek to zejście kursu poniżej minimów z 2016 roku! Obecnie cena WTI znajduje się na wsparciu wytworzonym właśnie w tym okresie. Ostatni raz spadek powyżej 30% zdarzył się w 1991 roku podczas wojny w Zatoce Perskiej. Na wykresie tygodniowym WTI wygląda to właśnie tak.

Wykres WTI tygodniowy

Brent poniżej 32 USD za baryłkę

Przejdźmy teraz do ropy Brent. Jej kurs kształtował się w tym roku na wyższych poziomach niż WTI, lecz również zanotował dotkliwy spadek. Rynek Brent otworzył się z luką spadkową w wysokości 21%, a w następnych godzinach cena minimalna wyniosła 31,45$ za baryłkę, co oznaczało przecenę 31,4%. Wykres M5 ropy Brent przedstawiał się następująco.

Wykres Brent 5-minutowy

W ujęciu długoterminowym, ceny ropy Brent nie osiągnęły minimum z 2016 roku. Do kursu z 20 stycznia 2016 zabrakło niecałych 4 dolarów. Z technicznego punktu widzenia niewykluczone są dalsze spadki, by kurs znalazł się na strefie wsparcia. Poniżej przedstawiamy wykres tygodniowy ropy Brent.

Wykres Brent tygodniowy

Bieżąca sytuacja nie należy do „normalnych”, dlatego inwestorzy powinni zwrócić szczególną uwagę na dalsze kształtowanie się sentymentu zarówno na Brent, jak i na WTI. Sytuacja OPEC oraz rozwój wydarzeń związanych z koronawirusem, będą kluczowe w kwestii dalszych ruchów na czarnym złocie. Ropa naftowa jeszcze długo pozostanie na pierwszych stronach gazet.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.