Restrykcyjna polityka hamuje inflację. Nasdaq traci 1,02%.

J2T Trade

Główne rynki akcji z Wall Street zamknęły poniedziałek ze stratami. Amerykański indeks technologiczny Nasdaq 100 stracił wczoraj finalnie 1,02%. Negatywne nastroje napędzane były obawami o recesje na świecie. Również na nastawienie inwestorów wpłynął komentarz jednego z członków Fed. Prezes Fed z Chicago, Charles Evans powiedział, że to polityka restrykcyjna hamuje inflację i musi zostać utrzymana. Jak wyglądają perspektywy dla indeksu Nasdaq 100 na wtorek, 11 października?

Kolejny dzień strat Nasdaq’a 100

Za inwestorami pierwsza sesja handlowa kolejnego tygodnia października. W poniedziałek, 10 października indeks przedłużył straty z zeszłego tygodnia. Notowania technologicznego indeksu Nasdaq’a 100 spadły wczoraj ogólnie o 1,02%. Była to czwarta z kolei sesja spadkowa.

Spółki opowiadają się za spadkami

Składowe indeksu Nasdaq 100 opowiedziały się w poniedziałek w większości po stronie spadkowej. Na czele tracących spółek stanęło przedsiębiorstwo Pinduoduo. Kurs akcji tej spółki obniżył się o 8,34%. Natomiast najlepiej wypadła spółka Walgreens Boots, której notowania wzrosły o 4,33%.

Niezbędność restrykcyjnej polityki

Prezes Banku Fed w Chicago, Charles Evans podkreślił niezbędność utrzymania w najbliższym czasie restrykcyjnej polityki przez Rezerwę Federalną. Bankier zauważył, że bez wysokich stóp procentowych, inflacja nie osiągnie celu w postaci 2%. Evans wyraził jednak nadzieje na to, że ceny mogą zostać szybko obniżone, a kraj ma szansę uniknąć recesji.

FP Markets

Punkt widzenia – dwuletnie minimum 

Amerykański indeks technologiczny postanowił wczoraj przedłużyć serię spadów. W poniedziałkowej analizie Nasdaq’a 100 również rozpisaliśmy wariant spadkowy. W nim zakładaliśmy: „Jednak warto również rozważyć inny scenariusz. Rynek może faktycznie najpierw podbić, a ten ruch miałby charakter tzw. wyładowania. Wówczas cena podejść może do 11 100, a tam siła podażowa przeważyłaby. Ruchem spadkowym odwiedzone zostałyby tegoroczne dołki”.

Cena rzeczywiście, przed kolejnym zejściem, podeszła do okolic zakładanego poziomu 11 100. Ten ruch miał właśnie charakter wyładowania i rynek szybko generował spadek. Nasdaq 100 osiągnął wczoraj na zamknięciu dwuletnie minimum. Dziś rano rynek zszedł jeszcze niżej.

Scenariusz główny – spadkowy

Rynki utrzymują w dalszym ciągu zależność spadkową, zatem dziś bardziej prawdopodobnym jest jej kontynuacja. Dobrze byłoby jednak, żeby indeks ponownie przed zejściem podbił. Tym razem podbicie sięgnąć może w okolice 10 950. Re-test od dołu tego obszaru dałby początek dalszemu zejściu. Targetem na dziś zdaje się 10 700.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 11.10.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jeżeli jednak rynek podejdzie do wspomnianego poziomu 10 950, może się to wiązać z próbą jego przełamania. Wówczas stabilizacja w okolicach tego obszaru cenowego, stanowiłaby podstawę dla wzrostu. Przewaga kupujących wyciągnąć może rynek do 11 150.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 11.10.2022

Konkluzja

Kontynuacja spadku wydaje się najbardziej prawdopodobna dziś, we wtorek 11 października. Technologiczny Nasdaq 100 po drobnym podbiciu, może generować kolejny ruch spadkowy. Poziomy na wtorkową sesję rozpisane zostały poniżej.

TTR : 11 860

TSR : 11 635

TFR : 11 410

TDP : 11 180

TFS : 10 953

TSS : 10 730

TTS : 10 512

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.