Recenzja pozycji „Książka o inwestowaniu tom 1” Rafała Janika

Książka o inwestowaniu tom 1
J2T Trade

Nie jest żadną tajemnicą, że inwestowanie jest doskonały sposobem na pomnażanie swojego kapitału. Jednak, jak powiedział niegdyś absolutny wzór do naśladowania w tej dziedzinie – Warren Buffett: “inwestowanie jest proste, ale nie jest łatwe”.

Aby zatem osiągnąć sukces na rynku i potrafić regularnie generować zyski ze swoich inwestycji, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Skąd w takim razie powinniśmy czerpać wiedzę o inwestowaniu?

W pierwszej kolejności z pomocą przychodzi nam tutaj branżowa literatura. A jedną z ciekawszych pozycji na rynku, które mają skutecznie przygotować nas na zarabianie na rynku akcji jest ponownie wydana “Książka o inwestowaniu tom 1″ autorstwa Rafała Janika. Zapraszam do recenzji tego tytułu:

O czym opowiada książka Rafała Janika? Książka o inwestowaniu tom 1

„Książka o inwestowaniu tom 1” to kompleksowy poradnik dotyczący inwestowania na rynku akcji. Autor w prosty i zrozumiały sposób wyjaśnia, jak funkcjonują rynki giełdowe, jak budować i zarządzać swoim portfelem, a także jak kontrolować jego ryzyko.

FP Markets

„Książka o inwestowaniu” w pierwszej kolejności wyjaśnia nam jak działają rynki finansowe. Rafał Janik tłumaczy jakich zysków powinniśmy oczekiwać od giełdy. Dowiadujemy się także od jakich czynników zależą ceny akcji.

Następnie autor przechodzi do podstaw inwestowania na rynku akcji. Mowa tutaj głównie o budowie portfela inwestycyjnego, zarządzaniu nim i jego zabezpieczeniu. Później Rafał Janik prezentuje wybrane strategie inwestycyjne. Ostatnia część dotyczy natomiast optymalizacji podatkowej i optymalizacji kosztów transakcyjnych. Przedstawia również inne formy inwestowania, w tym handel poza Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie.

Intencją Rafała Janika było pokazanie, że handel na giełdzie nie jest zajęciem wyłącznie dla wybranych. Jego zdaniem, przy odpowiedniej wiedzy teoretycznej i minimum praktycznego doświadczenia, inwestowanie na rynku kapitałowym może być źródłem satysfakcjonujących i regularnie osiąganych zysków.

Największe zalety

Rzetelne zaprezentowanie wiedzy elementarnej

Przede wszystkim w pozycji „Książka o inwestowaniu tom 1” mamy rozpisane podstawowe elementy, na które po prostu trzeba zwrócić uwagę, gdy chcemy rozpocząć naszą przygodę na rynku akcji. Przypomina ona, że bez względu na to, jak wyszkolimy się w analizowaniu rynków finansowych, to i tak przede wszystkim musimy znać podstawy giełdy.

Taka forma umożliwia czytelnikowi zdobycie i utrwalenie wiedzy o funkcjonowaniu rynków giełdowych oraz nabycie praktycznych umiejętności dotyczących inwestowania na giełdzie.

Język Książka o inwestowaniu tom 1

Warto również zwrócić uwagę, że „Książka o inwestowaniu tom 1” napisana jest bardzo przystępnym językiem – nawet te naprawdę trudne zagadnienia – takie jak bardziej zaawansowane strategie giełdowe czy optymalizacja podatkowa – okażą się w pełni zrozumiałe dla giełdowego laika, który właśnie rozpoczyna swoją przygodę z rynkami finansowymi i nie może poszczycić się żadnym ekonomicznym wykształceniem.

Takie podejście autora nadaje tej pozycji popularnonaukowego charakteru. Jednocześnie „Książka o inwestowaniu tom 1” absolutnie nie jest irytująca dla osób, które na rynkach finansowych funkcjonują już od lat. Nawet kwestie, które są dla doświadczonego inwestora w stu procentach jasne czyta się wyjątkowo szybko i przyjemnie, a przy okazji zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego.

Przykłady z ostatnich lat

“Książka o inwestowaniu tom 1” dostosowana jest do realiów polskiego rynku giełdowego. Pozycja zawiera ponad 200 wykresów, tabel i ramek definicyjnych, z których zdecydowana większość dotyczy spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Co bardzo istotne, przytoczone są tutaj przykłady z ostatnich lat, które dotyczą spółek aktualnie notowanych na GPW. Dla wielu osób to właśnie fakt, że książka jest “na czasie” będzie jej największą zaletą.

Zdecydowana większość pozycji o inwestowaniu promowana jest dziś bowiem jako ponadczasowe dzieła, które przekazują uniwersalne prawdy, mające zastosowanie w każdych warunkach i na każdym rynku.

Oczywiście nie ma w tym nic złego, lecz jednocześnie ogromna liczba inwestorów traktuje opisywane w nich sytuacje z ubiegłych stuleci jak typowe wydarzenia historyczne – nie przemawiają do nich, gdyż nie potrafią sobie wyobrazić, że taki scenariusz na rynku realizuje się dziś. Tutaj sprawa wygląda zupełnie inaczej.

Kto powinien sięgnąć po książkę Rafała Janika?

Mamy tutaj do czynienia z pozycją obowiązkową dla osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na rynku akcji. Dzięki tej lekturze zyskują oni dogodną szansę na zdobycie i utrwalenie wiedzy o funkcjonowaniu rynku kapitałowego oraz nabycie praktycznych umiejętności dotyczących inwestowania na giełdzie.

Co więcej, także doświadczeni inwestorzy, powinni rozważyć sięgnięcie po pozycję „Książka o inwestowaniu tom 1”. Mogą oni bowiem dzięki temu odkryć okazje inwestycyjne w postaci niedowartościowanych akcji oraz rzetelnie ocenić wartość aktywa, które nabywają.

Kim jest Rafał Janik? Książka o inwestowaniu tom 1

Rafał Janik inwestuje na giełdowym parkiecie od 2007 roku. Jest właścicielem firmy konsultingowej, doradzającej w zakresie ryzyka walutowego i inwestycyjnego oraz zarządzającym w firmie inwestycyjnej. Posiada również wieloletnie doświadczenie jako dziennikarz, jego teksty ukazywały się w wielu ogólnopolskich czasopismach.

W 2019 roku obronił doktorat z ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim o rekomendacjach giełdowych i hipotezie rynku efektywnego, otrzymując wyróżnienie Rady Wydziału Ekonomicznego.

Miło jest nam poinformować, że Portal Trader’s Area jest patronem wydania książki Rafała Janika „Książka o inwestowaniu”.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.