Raporty ekonomiczne przynoszą ulgę rynkom. FTSE 100 wyżej.

Wykres giełdowy
J2T Trade

Główny indeks giełdowy w Wielkiej Brytanii zakończył środową sesję z zyskiem. Notowania FTSE 100 wylądowały nieco wyżej względem poprzedniej sesji. Pozytywny sentyment na rynku wywołany był wczorajszymi danymi z gospodarki. Raporty ekonomiczne dotyczące aktywności gospodarczej okazały się lepsze, niż zakładano. Tym samym przyniosły chwilową ulgę w obawach o wejście gospodarek w recesję. W czwartek, 24 listopada patrzymy na londyńskie FTSE 100. Co pokaże dziś barometr brytyjskiej gospodarki?

Wyżej również w środę

Również w środę indeks FTSE 100 zdecydował się generować zyski. Jednak okazały się one finalnie znacznie niższe od tych z wtorku. Notowania brytyjskiego FTSE 100 skoczyły wczoraj na zamknięciu wyżej o 0,17%. Czy dziś indeks przedłuży wzrostowe nastawienie?

Spółki w większości za wzrostami

Składowe indeksu FTSE 100 kolejny raz opowiedziały się w większości za wzrostami. Tempa zyskom nadało wczoraj przedsiębiorstwo Hargreaves Lansdown. Notowania tej spółki skoczyły o 4,53% wyżej. Po przeciwnej stronie odnotowano znacznie niższą, procentową zmianę ceny. Najwięcej straciło GSK plc. Kurs akcji tej firmy spadł o 1,82%.

Wskaźniki PMI lepiej niż zakładano, bez zmian w skali miesiąca

Indeks produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii wyniósł 48,3 w listopadzie. Zbiorczy wskaźnik PMI wzrósł tylko nieznacznie w porównaniu do październikowego wyniku. Był to jedyny odczyt z tej serii, który okazał się lepszy w skali miesiąca.

FP Markets

Zarówno wskaźnik aktywności gospodarczej w sektorze usług PMI, jak i wskaźnik aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym PMI nie zmieniły się w listopadzie w porównaniu z poprzednim miesiącem. Jednak wskaźniki PMI dla usług i przemysłu wypadły lepiej niż zakładano. Odpowiednio osiągnęły one poziomy 48,8 oraz 46,2.

Choć odczyty mogły wywołać chwilowy, pozytywny wydźwięk, cały kontekst wydaje się zupełnie inny. Potwierdza to dołączony do wczorajszego raportu komentarz. W nim główny ekonomista biuro statystycznego zauważył: „Dalszy gwałtowny spadek aktywności biznesowej w listopadzie dodaje do rosnących oznak, że Wielka Brytania jest w recesji, a PKB prawdopodobnie spadnie przez drugi kwartał z rzędu w ostatnich miesiącach 2022 roku”.

Dalsze działania będą prawdopodobnie wymagane

Z kolei główny ekonomista Banku Anglii, Huw Pill wygłosił wczoraj swoje uwagi. Zdaniem bankieraprawdopodobnie będą wymagane dalsze działania, aby doprowadzić inflację „w sposób trwały do jej celu 2% w średnim okresie”. Ponadto Pill stwierdził, że nie spodziewa się, aby główna stopa procentowa osiągnęła szczytowy poziom 5,25% w drugiej połowie 2023 roku.

Punkt widzenia – rynek od razu ruszył do góry

Podczas poprzedniej analizy przychylniej patrzyliśmy w stronę ruchu wzrostowego. Jednak zakładaliśmy, że taki ruch mógłby zostać poprzedzony niewielkim cofnięciem. Rynek jednak od razu po otwarciu giełd w Europie ruszył do góry. Notowania indeksu FTSE 100 przebiły się po 9 przez poziom 7 500 i powyżej tego zakresu rynek oscylował ponad godzinę. Po godzinie 11 rynek postawił na zejście i takie nastroje towarzyszyły do końca sesji. Dziś na indeks FTSE 100 patrzymy wyjątkowo tuż po otwarciu europejskiej sesji. Notowania brytyjskiego indeksu oscylują przy poziomie 7 480.

Scenariusz główny – wzrostowy

Tak długo, jak utrzymywany będzie zakres średniej kroczącej SMA 55, rynek generować może ruch wzrostowy. Warto jednak liczyć się z tym, że ten obszar ma szansę być nadbijany. Jednak re-test średniej od góry dałby pretekst do tego, aby rynek powrócił powyżej 7 500.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 24.11.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak negacja kluczowego założenia przełożyć się może na ruch spadkowy. Wówczas zejście poniżej średniej determinowałoby powrót poniżej poziomu TFR (7 445). Taki układ natomiast świadczyłby na korzyść głębszego zejścia. Powrót do 7 400 zdaje się możliwy.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 24.11.2022

Konkluzja

Barometr brytyjskiej gospodarki (indeks FTSE 100) ma potencjał do tego, aby wykonywać dalszy wzrost. Warto będzie zwrócić uwagę na to, jak cena zachowa się wobec średniej. Poziomy w dalszym ciągu pozostają bez zmian.

TSR : 7 537

TFR : 7 445

TDP : 7 355

TFS : 7 265

TSS : 7 172

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.