Raport GPW – podsumowanie tygodnia na warszawskiej giełdzie

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem minione pięć dni handlowych na polskim rynku akcji upłynęło pod znakiem silnych wzrostów. Ostatecznie, pomimo piątkowej korekty, indeks WIG20 zakończył minione pięć sesji z łącznym zyskiem rzędu 3,7%.

Wykres indeksu WIG20

W efekcie, doszło do rzadko spotykanej sytuacji – akcje wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 wygenerowały w minionym tygodniu dodatnią stopę zwrotu. Które podmioty zatem poradziły sobie najlepiej? Okazuje się, że ostatnie pięć dni handlowych zdecydowanie należało do sektora bankowego:

Indeks WIG-Banki pokazuje moc

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie w okresie ostatnich dwóch tygodni jest jednym z najsilniejszych rynków na świecie. Co bardzo ważne, poprawie nastrojów na GPW towarzyszą bardzo wysokie obroty.

FP Markets

Prawdziwym punktem zwrotnym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie okazały się wyniki wyborów parlamentarnych. Okazuje się bowiem, że zarówno analitycy, jak i uczestnicy rynku oczekują, że w wyniku zmiany władzy w Polsce dojdzie do odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Eksperci spodziewają się lepszego zachowania polskiego rynku także w związku z perspektywą zmniejszonej presji na spółki Skarbu Państwa, reform sądownictwa i bardziej proeuropejskiej polityki. Wszystko to ma zaowocować uruchomieniem szeregu nowych inwestycji w naszym kraju.

Do tej pory, miano “największego wygranego” wyborów parlamentarnych w kontekście Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie należy do sektora bankowego. W tym tygodniu, po serii czterech wzrostowych sesji z rzędu, indeks WIG-Banki zyskał bowiem 5,8%.

Wykres indeksu WIG-Banki

Dlaczego akcje spółek z sektora bankowego cieszą się obecnie największym popytem?

Odpowiedzi na to pytanie należy szukać przede wszystkim w postulatach składanych przez opozycję podczas kampanii wyborczej. Jednym z nich była zapowiedź likwidacji podatku Belki, co stanowi bardzo dobrą wiadomość dla banków i jest jak najbardziej możliwe do przeprowadzenia o ile będzie taka wola polityczna.

Ponadto, wielu polskich ekspertów zakłada, że odsunięcie partii PiS od władzy może oznaczać brak wakacji kredytowych w 2024 roku, co oczywiście zwiększy zyski polskich banków.

Kolejna kwestia to polityka monetarna, która w obliczu zmiany rządu może zejść ze ścieżki szybkiego obniżania stóp procentowych. W scenariuszu wyhamowania spadków i pozostania przez dłuższy czas na obecnych poziomach, co uzasadniają prognozy powrotu do celu inflacyjnego dopiero w 2025 roku, banki będą beneficjentami wyższego oprocentowania w dłuższym horyzoncie czasowym.

Oznacza to, że notowany w ostatnim czasie rekordowy wynik odsetkowy sektora bankowego po prostu nie będzie spadał tak dynamicznie, jak się do tej pory obawiano, gdyż Rada Polityki Pieniężnej nie będzie prowadzić już tak gołębiej polityki pieniężnej, jak miało to miejsce podczas kampanii wyborczej.

Wszystko to sprawia, że w oczach analityków perspektywy sektora bankowego w Polsce znacząco poprawiły się.

Santander Bank Polska z nowym historycznym maksimum

Miano najsilniejszej spółki ostatniego tygodnia, spośród podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20, należy do Santander Bank Polska. Warto zwrócić uwagę, że bank ten opublikował w środę, przed rozpoczęciem sesji, swój raport finansowy za trzeci kwartał bieżącego roku.

Okazało się, że zysk netto wypracowany w tym okresie przez Santander Bank Polska wyniósł 1,528 miliarda złotych. Wartość ta stanowi wzrost odpowiednio o 447% rok do roku i 35% kwartał do kwartału. Zysk netto okazał się także o 3,7% wyższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się, że wyniesie on 1,474 miliarda PLN.

Wynik odsetkowy grupy Santander Bank Polska w trzecim kwartale wyniósł z kolei 3,395 miliarda złotych i okazał się o 4,1% wyższy od oczekiwań analityków, którzy liczyli, że wyniesie on 3,260 miliarda PLN. Warto dodać, że wynik odsetkowy w omawianym kwartale wzrósł o 107% w ujęciu rocznym i 6% w ujęciu kwartalnym.

W efekcie, akcje grupy Santander Bank Polska podrożały w środę aż o 5%, natomiast cały ostatni tydzień, po zanotowaniu serii czterech wzrostowych sesji z rzędu, zakończyły z łącznym wzrostem rzędu 8,2%.

Mało tego – okazuje się, że podczas piątkowej sesji walory spółki osiągnęły swoje nowe historyczne maksimum, przewyższając tym samym o 1,2 PLN poprzedni szczyt ze stycznia 2018 roku.

Wykres akcji Santander Bank Polska

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.