Raport GPW – podsumowanie tygodnia na polskiej giełdzie

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem minione pięć dni handlowych na polskim rynku akcji upłynęło pod znakiem spektakularnych wzrostów.

Ostatecznie indeks WIG20, po spektakularnej serii pięciu – a wliczając poprzedni piątek nawet sześciu – wzrostowych sesji z rzędu, zakończył drugi tydzień lipca aż 4,5% na plusie, osiągając przy tym w piątek najwyższą wartość od kwietnia ubiegłego roku.

Wykres indeksu WIG20

W efekcie, doszło do rzadko spotykanej sytuacji – akcje aż 19 spośród 20 spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 wygenerowały pięć dni handlowych dodatnią stopę zwrotu. Wyjątkiem było Pepco, lecz w przypadku papierów wartościowych tej sieci detalicznej przecena była marginalna, wyniosła zaledwie 0,8%.

FP Markets

Które podmioty poradziły sobie więc najlepiej? Okazuje się, że ten tydzień należał do spółek wydobywczych, o czym przekonamy się poniżej:

Spektakularne odbicie akcji JSW

Zdecydowanie najmocniejszym, spośród podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20, okazała się Jastrzębska Spółka Węglowa.

Z czego wynika tak imponująca zwyżka akcji największego w naszym kraju producenta węgla koksowego? Zacznijmy od tego, że w ubiegłym tygodniu Jastrzębska Spółka Węglowa była jednym z dwóch najsłabszych podmiotów należących do indeksu WIG20.

Jej dotkliwa wtedy przecena była konsekwencją tego, iż w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów zamieszczono informacje o planowanym projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

W praktyce projekt regulacji zakłada wprowadzenie w 2023 roku dla dużych podmiotów z sektora węglowego systemu składki solidarnościowej. Ze wstępnych szacunków wynika, że JSW będzie musiała zapłacić około 2 miliardy złotych tego podatku.

Już od poniedziałku inwestorzy najprawdopodobniej wyszli z założenia, że Jastrzębska Spółka Węglowa najgorsze ma już za sobą i nadszedł najwyższy czas, by jej przecena dobiegła końca.

JSW osiągnęła porozumienie ze związkami zawodowymi

Mało tego – we wtorek wzrosty akcji JSW wsparło dodatkowo ogłoszenie przez spółkę porozumienia ze związkami zawodowymi w sprawie wypłaty jednorazowej nagrody motywacyjnej.

W efekcie, w ramach tego porozumienia licząca 22 tysiące pracowników załoga Jastrzębskiej Spółki Węglowej otrzyma nagrodę w wysokości od 7500 do 11 500 złotych dla pracownika. Łącznie spółka przeznaczy na ten cel około 230 milionów PLN brutto. Nagroda motywacyjna wypłacona zostanie 21 lipca.

Informacja o kolejnym tak dużym wydatku niespodziewanie została odebrana przez inwestorów dość pozytywnie – akcje JSW podczas wtorkowej sesji, już po opublikowaniu tego komunikatu, wzrosły o 4,1%.

JSW otworzyła 4 nowe ściany wydobycia węgla koksowego

Dzień później Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała z kolei o otwarciu czterech nowych ścian wydobycia węgla koksowego. Ich zasoby wynoszą 1,7 miliona ton węgla. Ta informacja także wsparła zwyżkę akcji spółki.

Ostatecznie, po spektakularnej serii czterech bardzo silnych wzrostowych sesji z rzędu, papiery wartościowe JSW zakończyły miniony tydzień aż 13,4% na plusie. Mało tego – w piątek akcje spółki osiągnęły najwyższą wartość niemal od miesiąca – konkretnie od 16 czerwca.

Wszystko wskazuje więc na to, że Jastrzębska Spółka Węglowa rzeczywiście najgorsze ma już za sobą.

Wykres akcji JSW

Akcje KGHM drożeją wraz ze wzrostem cen miedzi

W tym tygodniu potężnymi wzrostami mogą się pochwalić również akcje KGHM Polskiej Miedzi. Jakie są przyczyny zwyżki papierów wartościowych tej wydobywczej spółki Skarbu Państwa?

Po pierwsze, należy pamiętać, że akcji KGHM jest w dużym stopniu skorelowany z cenami miedzi. A w tym tygodniu na rynku tego metalu mieliśmy do czynienia z wyraźnymi wzrostami – zwłaszcza podczas bardzo silnych sesji w środę i czwartek. Łącznie w tym tygodniu metal ten podrożał o ponad 4%.

Warto również wiedzieć, że KGHM jest nie tylko ósmym największym importerem miedzi na świecie, ale też największym globalnym wytwórcą srebra. A przez minione pięć dni handlowych kurs tego metalu szlachetnego poszedł w górę aż o ponad 8%, co bez cienia wątpliwości także wsparło wzrost walorów tej spółki Skarbu Państwa.

Należy również dodać, że w czerwcu odnotowano największy od pięciu miesięcy (o prawie jedną czwartą) spadek zapasów miedzi w magazynach monitorowanych przez London Metal Exchange.

Okazuje się bowiem, że omawiany zapasy są obecnie na najniższych poziomach od 15 lat, co również w długim terminie powinno prowadzić do zwyżki zarówno tego surowca, jak i akcji KGHM.

Ostatecznie, po sesji trzech silnych wzrostowych sesji z rzędu, akcje spółki KGHM Polska Miedź zakończyły ten tydzień z imponującym wzrostem rzędu 7,9%.

Wykres akcji KGHM

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.