Raport GPW – podsumowanie tygodnia na giełdzie w Warszawie

GPW
J2T Trade

Za nami pierwszy tydzień sierpnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem minione pięć dni handlowych na polskim rynku akcji upłynęło pod znakiem spadków. Ostatecznie, pomimo silnego piątkowego odbicia, indeks WIG20 przez ostatnie pięć sesji stracił 0,9%.

Wykres WIG20

Nie zmienia to faktu, iż w przez ten tydzień można było wygenerować zarówno dodatnią, jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach – choć te drugie oczywiście były znacznie bardziej dotkliwe.

Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

FP Markets

PGE kontynuuje wzrosty

Tytuł najmocniejszej spółki pierwszego tygodnia sierpnia, spośród podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20, należy do Polskiej Grupy Energetycznej.

Z czego wynika zwyżka akcji tej spółki Skarbu Państwa? Okazuje się, że w tym tygodniu nie mieliśmy do czynienia z żadnymi komunikatami publikowanymi przez PGE, ani nawet doniesieniami medialnymi na jej temat.

Należy jednak zwrócić uwagę, że 15 lipca Polska Grupa Energetyczna oraz trzy inne spółki energetyczne otrzymały w sobotę od Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Ministra Aktywów Państwowych, propozycję niewiążącego dokumentu podsumowującego warunki transakcji przejęcia aktywów węglowych celem utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Komunikat ten wywołał na akcjach spółek sektora energetycznego prawdziwą euforię. Zwiększone zainteresowanie papierami wartościowych tych podmiotów trwa do dziś, a ponadto należy dodać, że PGE jest największą z tych spółek energetycznych.

W efekcie, wzmożony popyt na akcje Polskiej Grupy Energetycznej konsekwentnie się utrzymuje, dzięki czemu zakończyły one kolejny tydzień z zyskiem – i to w sytuacji, gdy na szerokim rynku mieliśmy do czynienia z wyraźnymi spadkami.

Konkretnie rzecz biorąc, akcje PGE przez minione pięć sesji podrożały łącznie o 3,3%. Co więcej, ich kurs osiągnął w tym tygodniu najwyższą wartość od sierpnia ubiegłego roku.

Wykres akcji PGE

Korekta na akcjach Orange Polska

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazły się akcje Orange Polska. Co ciekawe, potężna przecena papierów wartościowych tego giganta operatora telekomunikacyjnego nie wynika jednak z żadnych komunikatów publikowanych przez spółkę, ani nawet doniesień medialnych na jej temat.

Warto natomiast zwrócić uwagę, że 21 lipca, z okolic 7.15 PLN, akcje Orange Polska rozpoczęły dynamiczny rajd ceny w górę. Zaowocował on serią pięciu wzrostowych sesji z rzędu – w czwartek, 27 lipca kupujący przetestowali nawet poziom 7.50 PLN.

Stronie popytowej nie udało się jednak pokonać tej bariery. Mało tego – następnie, w piątek 28 lipca, rozpoczęła się równie dynamiczna obniżka. Przecena akcji Orange Polska rozgrywana była na stosunkowo dużych obrotach i trwała cały ten tydzień.

Ostatecznie papiery wartościowe spółki, po serii sześciu spadkowych sesji z rzędu, zakończyły minione pięć dni handlowych z łączną stratą rzędu 4,3%, co jest najsłabszym wynikiem pierwszego tygodnia sierpnia, spośród podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20.

Wykres akcji Orange Polska

JSW kontynuuje spadki

Kolejny fatalny tydzień ma za sobą Jastrzębska Spółka Węglowa. Z czego wynika wyraźna przecena akcji największego w naszym kraju producenta węgla koksowego?

W tym przypadku również nie mieliśmy do czynienia z żadnymi komunikatami publikowanymi przez tę spółkę Skarbu Państwa, ani nawet doniesieniami medialnymi na jej temat.

Należy jednak zauważyć, iż już w poprzednim tygodniu akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej radziły sobie fatalnie. Najistotniejszy był wtedy fakt, że Senat, z poparciem rządu, oficjalnie ograniczył grono płatników składki solidarnościowej od nadzwyczajnych zysków z wydobycia węgla i produkcji koksu tylko do JSW.

Informacja o tym, że Jastrzębska Spółka Węglowa nie uniknie składki solidarnościowej – i to jako jedyny podmiot na rynku – wywołała poważny zawód u inwestorów. A to niestety nie był koniec złych informacji dla spółki, mających silne podłoże fundamentalne.

Okazuje się bowiem, że wielu ekonomistów w ostatnim czasie zwróciło uwagę, iż z powodu cen węgla, świetne wyniki JSW należą już do przeszłości. Według ostatnich raportów analitycznych wielkość gotówki w spółce, uważana za zdecydowanie największy wyróżnik spółki, powinna spadać już od drugiego półrocza.

W konsekwencji, po silnych spadkach we wtorek, środę i czwartek – czyli w dniach, w których nastroje na szerokim rynku były zdecydowanie najgorsze – Jastrzębska Spółka Węglowa zakończyła minione pięć sesji 4,1% na minusie.

Wykres akcji JSW

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.