Rajd akcji po inflacyjnych danych. Nasdaq 100 wyżej o 7,49%!

J2T Trade

Amerykański indeks technologiczny Nasdaq 100 w czwartek poszybował mocno w górę. Rajd akcji miał miejsce po najnowszych inflacyjnych danych z USA. Inflacja spadła czwarty miesiąc z rzędu. Wartość wskaźnika CPI za październik wyniosła 7,7%. Nasdaq 100 wczorajszą sesję zakończył wyżej aż o 7,49%. Była to najlepsza sesja Nasdaq’a 100 od ponad dwóch lat.

Notowania Nasdaq’a 100 z olbrzymim wzrostem

Nasdaq 100 wykazał wczoraj największy zysk spośród głównych indeksów z Wall Street. Notowania Nasdaq’a czwartkową sesję zakończyły olbrzymim, gdyż ponad 7% wzrostem. Dokładniej technologiczny indeks wylądował wyżej o 7,49%. Była to najlepsza sesja Nasdaq’a 100 od 24 marca 2020 roku.

Ponad 25% spółek z Nasdaq’a z 10% zyskiem

Wczorajszy wynik mówi sam za siebie – akcje spółek technologicznych notowały gigantyczny wzrost. Rajd akcji widoczny był na tablicy notowań. Ponad 25% spółek tworzących indeks Nasdaq 100 wykazało zysk rzędu ponad 10%. Tempa wzrostom nadało Marvell, której akcje skoczyły o 16,18%. Co ciekawe, tylko dwie spółki nie zakończyły czwartkowej sesji z zyskiem. Mowa o przedsiębiorstwach: Regeneron Pharma (spadek akcji o 0,25%) oraz Seagen (spadek notowań o 5%).

Inflacja w USA niższa niż zakładano !

Roczna inflacja w Stanach Zjednoczonych wyniosła 7,7% w październiku. Inflacja w USA spadła czwarty miesiąc z rzędu i okazała się niższa, niż zakładano. Najnowszy odczyt zmniejszył obawy inwestorów i wywołał rajd akcji nie tylko w USA, ale i na całym świecie.

FP Markets

Z zadowoleniem opublikowany odczyt inflacji przyjął prezydent USA, Joe Biden. W swoim oświadczeniu Biden zauważył, że jego administracja czyni postępy w obniżaniu rekordowych cen konsumpcyjnych bez uszczerbku dla wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy.

Punkt widzenia – rajd bez zbędnego czekania

W czwartkowej analizie technologicznego indeksu zakładaliśmy dwa scenariusze. Uzależnione były one od inflacyjnego odczytu. Rynek zrealizował cel zakładany w projekcji dla niższej wartości wskaźnika inflacji. Jednak rynek target zaliczył jeszcze przed sesją amerykańską. Podczas sesji rajd był kontynuowany również od razu. Rynek poczekał dopiero w godzinach wieczornych, po czym znów wykonał impuls wzrostowy.

Dziś od rana notowania technologicznego Nasdaq’a rosną. Rynek oscyluje obecnie nieco poniżej poziomu 11 700. Z uwagi na wczorajszy ruch poziomy na wykresie ulegają zmianie.

Scenariusz główny – wzrostowy

Teraz rynek przed dalszym wzrostem, może nieco cofnąć. Miejscem ponownego zebrania siły popytowej mogą być okolice 11 590 (TDP). Utrzymanie tego poziomu stanowi kluczowe założenie na dziś. Ze wspomnianych okolic indeks ma szansę zebrać się do 11 850.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 11.11.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak pierwsze zejście do nowego TDP, czyli 11 590 wiązać się może z próbą przejęcia kontroli przez podaż. Wówczas krótkie odbicie z tego zakresu do góry, zostałoby skontrowane przez sprzedających. Następnie zejście poniżej 11 590 i re-test tego zakresu od dołu świadczyć będzie na korzyść głębszego cofnięcia. Celem dla rynku może być 11 400.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 11.11.2022

Konkluzja

Kończy się dziś tydzień handlowy. Technologiczny indeks postawić może na podciągnięcie wyniku z wczoraj. Poziomy aktualne na 11.11.2022 rozpisane zostały poniżej.

TTR : 12 275

TSR : 12 050

TFR : 11 825

TDP : 11 590

TFS : 11 365

TSS : 11 140

TTS : 10 925

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.