Publikacje danych determinują nastroje. S&P 500 z obniżką.

Profesjonalny trader
J2T Trade

Amerykańskie giełdy zakończyły czwartek, 1 grudnia niewielkimi zmianami notowań. Wczoraj nastroje na rynkach determinowały publikacje najnowszych danych. Listopadowy raport o produkcji w USA wywołał negatywne nastroje. Dziś rynkowi uczestnicy zmierzą się z kluczowymi danymi z rynku pracy. Za kilka godzin ujawnione zostaną odczyty dla stopy bezrobocia oraz tzw. non-farm payrolls (NFP). Jak wygląda analiza S&P 500 na piątkową sesję, 2 grudnia?

Niewielkie zmiany na Wall Street

Główne indeksy z Wall Street finalnie odnotowały niewielkie zmiany notowań. W większości parkiet zaświecił się na czerwono. Najwięcej stracił najstarszy Dow Jones 30, którego notowania spadły o 0,56%. Również poniżej kreski handel zakończył indeks spółek dużych (S&P 500). W sesyjnym rozrachunku kurs S&P 500 spadł o 0,09%.

Walka wśród dużych spółek

Składowe indeksu S&P 500 pokazały walkę o to, która ze stron jest tą silniejszą. Jednak siły rozłożyły się po równo. Zyskom przewodziła firma PVH, której akcje wzrosły o 9,44%. Natomiast po stronie stratnych spółek wyróżniło się Salesforce. Notowania tego przedsiębiorstwa spadły o 8,27%.

Wydatki na konsumpcję (PCE) interesują Fed

Wydatki na konsumpcję osobistą (PCE) w Stanach Zjednoczonych zanotowały w październiku tego roku wzrost o 0,8% w ujęciu miesięcznym. Z kolei indeks cen PCE wzrósł o 0,3% w skali miesiąca i 6,0% w ciągu roku. Warto dodać, że miesiąc do miesiąca wzrósł również dochód osobisty. Przypomnieć należy, że raport o wydatkach na konsumpcję (PCE) jest jednym z preferowanych przez Fed wskaźników inflacji.

FP Markets

Pierwszy spadek aktywności wytwórczej od dwóch lat

W czwartkowym raporcie Instytut Zarządzania Podażą (ISM) opublikował swój raport dla sektora przemysłu. Aktywność wytwórcza w USA skurczyła się w listopadzie pierwszy raz od dwóch lat. Wskaźnik ISM osiągnął wartość 49%, co oznacza spadek o 1,2 p.p. względem października. Raport ISM pokazał, że spadła również wartość indeksu nowych zamówień.

Kluczowe dane z rynku pracy

Zanim jednak przybliżymy istotność dzisiejszych danych z rynku pracy, warto słów kilka zamienić o wczorajszych odczytach tego sektora. Cotygodniowy raport dotyczący wstępnych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA spadł i wyniósł 225 tysiące. Dziś, 2 grudnia inwestorów czekają kluczowe dane z rynku pracy. W godzinach amerykańskiego pre-marketu podana zostanie zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych, czyli tzw. non-farm payrolls. W tym samym czasie podany zostanie odczyt stopy bezrobocia w USA.

Punkt widzenia – indeks cofnął do TFR (4 060)

Stosunkowo niewiele zadziało się wczoraj na indeksie S&P 500. Rynek zrealizował wczoraj pierwszy etap ruchu określonego w scenariuszu spadkowym. O takim wariancie pisaliśmy: „Natomiast rynek od razu może zbliżyć się do wczorajszych szczytów. Wówczas warto będzie przyglądać się temu, czy pojawi się podaż. Rynek wówczas mógłby na zasadzie mylącego ruchu nadbić poziom 4 100 i szybko cofnąć do 4 060. Z tego miejsca indeks szukałby kolejnej okazji do wzrostu. Istniałaby wówczas szansa powrotu do 4 020”.

Rzeczywiście rynek najpierw postawił na podbicie do środowych szczytów. Indeks zgodnie z przewidywaniami wykonał mylący ruch, gdyż nadbił 4 100 i gwałtownie cofnął. Rynek spadł do zakładanego poziomu 4 060, jednak była to jedynie część scenariusza. Dziś w południe indeks S&P 500 oscyluje w okolicach 4 070.

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek oscylowanie w okolicy 4 060 wykorzystać może do pełnego przetestowania tego zakresu od góry. Warto zatem obserwować, czy popyt będzie bronił ten zakres. Jeżeli tak się stanie, rynek mógłby zbudować wzrost. Przełamanie się przez zakres dzisiejszych, najwyższych poziomów nadałby tempa zyskom. W grę wchodziłby powrót do 4 110.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 02.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Warto jednak rozważyć sytuację, w której indeks podbije tworząc szczyt niższy od wczorajszego. Wówczas taki układ świadczyłby na korzyść ruchowi spadkowemu. Przebicie się przez 4 060 napędzi cofnięcie. S&P 500 mogłoby cofnąć nawet do 4 020.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 02.12.2022

Konkluzja

Dane z rynku pracy wywołać mogą dziś zamieszanie w USA. Wiele zależeć będzie przede wszystkim od odczytów i dalszych prognoz. Poziomy zaznaczone na wykresach rozpisane zostały poniżej.

TSR : 4 110

TFR : 4 060

TDP : 4 015

TFS : 3 970

TSS : 3 925

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.