Przychody spółek rosły. S&P 500 skoczyło o 2,37% w górę.

J2T Trade

Piątek, 21 października był dla amerykańskich indeksów, dniem mocnych zysków. Sesja zakończyła się pozytywnie m.in. ze względu na kolejne raporty spółek akcyjnych. Przychody spółek, które podczas piątkowej sesji publikowały wyniki, rosły w III kwartale 2022 roku. Indeks S&P 500 zakończył piątek pewnym skokiem notowań w górę. Wycena indeksu S&P 500 zwiększyła się tego dnia o 2,37%.

Indeks S&P 500 zyskuje w tygodniu

Dziś, w poniedziałek 24 października patrzymy na ostatnią sesję minionego już tygodnia handlowego. Poprzednio (w piątek 21.10) amerykańskie indeksy zakończyły sesję znacznie powyżej kreski. Główne indeksy giełdowe z Wall Street postawiły na wzrost, a S&P 500 skoczyło wówczas o 2,37%. Co ciekawe, S&P 500 zyskało procentowo najmniej spośród głównych indeksów z USA. W całym minionym tygodniu (17.10-21.10) S&P 500 zyskało 4,74%.

Mocna strata SVB

Wynik indeksu z piątku sugeruje, że wśród spółek dominowały nastroje wzrostowe. Faktycznie, większość składowych indeksu S&P 500 zyskała. Na czele wzrostom stanęła spółka Schlumberger, której akcje skoczyły o 10,33%. Jednak warto zauważyć, że nie był to najwyższy, odnotowany poziom zmiany ceny tego dnia. Mocno straciła spółka SVB, której akcje obniżyły się o 23,95%.

W III kwartale przychody rosły

W ubiegły piątek inwestorzy otrzymali raporty trzech spółek, z indeksu S&P 500, którym warto się przyjrzeć. Mowa o przedsiębiorstwach: Verizon, American Express czy Schlumberger. Jak pokazały raporty każdej z tych spółek, przychody rosły w III kwartale 2022 roku.

FP Markets

W skali roku największy skok przychodów odnotowała spółka Schlumberger. Jej przychody wzrosły aż o 28% w ujęciu rocznym. Niewiele mniej skoczyły w górę przychody spółki American Express. Spółka w najnowszym raporcie wykazała wzrost przychodów o 24% w skali roku. Najgorzej wypadła pod tym względem spółka Verizon, której całkowite przychody wzrosły o 4% rok do roku.

Punkt widzenia – realizacja scenariusza wzrostowego

W piątkowej analizie indeksu S&P 500 opisaliśmy również możliwość wzrostową. O takim ruchu pisaliśmy: „Warto jednak liczyć się z innym rozwiązaniem. Powrót powyżej poziomu TFS i pewna stabilizacja stanowić będzie postawę do budowy ruchu wzrostowego. W takim wypadku każdorazowy re-test od góry poziomu TFS determinowałby powrót powyżej 3 730”.

Rynek pewnym impulsem wyszedł rzeczywiście powyżej poziomu 3 675. Następnie indeks wykonał dokładny re-test tego obszaru od góry. Wskazywany target osiągnięty został w okolicach godziny 19. Rynek dziś po północy przekroczył poziom 3 800, jednak szybko zrzucona została cena niżej. Aktualnie indeks wyceniany jest na okolice 3 760.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dziś istnieje spora szansa na to, aby wzrost był kontynuowany. Indeks przed kolejnym podejściem może jednak nieco cofnąć. Punktem odniesienia dla wzrostu, w najbliższych godzinach zdają się okolice 3 750. Warto jednak brać pod uwagę to, że poziom może zostać nadbity. Przewaga kupujących w okolicach 3 750 wynieść może cenę ponownie do 3 800.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 24.10.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak warto rozważyć inną projekcję. Amerykański indeks może do sesji amerykańskiej nieco podbijać. W takim wypadku oporem dla rynku są obecnie rejony 3 800. To z nich rozpocząć się może głębsze zejście. Powrót do 3 700 wchodzić będzie dziś w grę.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 21.10.2022

Konkluzja

Rynek wchodzi dziś w ostatni tydzień handlowy października. Również tym razem poniedziałkowa sesja okazać się może wzrostową. Poziomy uległy zmianie, a aktualne na dziś, 24 października prezentują się następująco.

TSR : 3 842

TFR : 3 797

TDP : 3 750

TFS : 3 705

TSS : 3 656

 

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.