Przegląd głównych par walutowych [24.08.2020]

FX vs Opcje Binarne
J2T Trade

FX vs Opcje BinarneDziś rano, azjatycki rynek akcji głównie idzie w górę. Raporty donoszą, że prezydent Trump rozważył przyspieszenie dostarczania szczepionki na COVID-19, by zdążyć jeszcze przed listopadowymi wyborami. Trump powiedział także, że Ameryka nie musi robić interesów z Chinami, a kandydat Demokratów na prezydenta – Joe Biden obiecał, że za jego prezydentury podatki nie będą zwiększone dla nikogo zarabiającego poniżej 400 tysięcy dolarów.

W Australii, stan Victoria przedłużył stan wyjątkowy do 18 miesięcy. W Nowej Zelandii, Auckland przedłużyło lockdown do 30 sierpnia. Sprzedaż detaliczna w Nowej Zelandii spadła realnie o 14,6% w drugim kwartale. Dla porównania, w pierwszym spadła o 1,2%.

Zmienny tydzień na rynkach zakończył się mieszanymi sygnałami. Z jednej strony, informacje od Pfizer, że szczepionka przeciw COVID-19 jest na dobrej drodze do weryfikacji regulacyjnej w październiku, wsparła niektóre rynki akcji. Z drugiej jednak, wzrost liczby zakażeń koronawirusem w wielu europejskich krajach, w tym we Francji i Niemczech, oraz rozczarowujące sierpniowe PMI w Strefie Euro zapewniły aktualne dane dotyczące skutków pandemii. W odpowiedzi rynki akcji były w ciągu tygodnia w pewnym stopniu ograniczone, poza kilkoma silnymi impulsami, podczas gdy rentowności obligacji skarbowych zapikowały jeszcze niżej.

Na rynku walut, dolar amerykański był pod presją przez większość zeszłego tygodnia, ale zakończył go pokazem siły. Euro, po osiągnięciu poziomu powyżej 1.19 w stosunku do dolara, następnie straciło na wartości. Funt w pewnym momencie osiągnął nowe tegoroczne maksimum – powyżej 1.3250, a następnie osłabił się i to pomimo pewnych pozytywnie zaskakujących danych ekonomicznych.

FP Markets

Po skąpym kalendarzu ekonomicznym na ten tydzień, ewidentnie widać, że sierpień dobiega końca. Co prawda pojawią się liczne publikacje z USA, które mogą zainteresować rynki, ale wszędzie indziej wydaje się być bardzo spokojnie. To sugeruje, że skupienie inwestorów pozostanie na informacjach dotyczących koronawirusa, a zwłaszcza najnowszych dowodów europejskich trendów. Prawdopodobnie silną uwagę przyciągnie również coroczne sympozjum ekonomiczne Kansas City Fed, w ramach którego usłyszymy prelekcje przewodniczącego Amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella oraz gubernatora Banku Anglii – Andrew Bailey.

W dzisiejszym kalendarzu ekonomicznym nie znajdziemy nic wartego uwagi. We wtorek rano opublikowane zostaną dane dotyczące PKB Norwegii za drugi kwartał. Oczekuje się, że potwierdzą one, iż produkcja gwałtownie spadła podczas lockdownu, choć przewiduje się, że ten spadek będzie stosunkowo niski w porównaniu z innymi krajami. W Niemczech, zaktualizowane szacunki dotyczące PKB za drugi kwartał prawdopodobnie nie zostaną zmienione z pierwotnych, wykazujących spadek o 10,1%.

W najnowszym raporcie o pozycjonowaniu CFTC narastanie byczego nastroju na EURUSD, które rozwijało się konsekwentnie przez ostatnie miesiące, zrobiło sobie przerwę. Ogólne pozycjonowanie w stosunku do dolara nieznacznie się cofnęło, a łączna krótka pozycja na USD jest o 344 miliony dolarów niższa niż w poprzednim tygodniu. Nie zmienia to jednak faktu, iż wciąż pozostaje ona znaczna i wynosi 31,9 miliarda $. Nastroje zostały zdominowane przez akumulację byczej pozycji na euro, początkowo wywołanej pokryciem krótkiej pozycji na EUR z początku roku, a następnie (do końca czerwca/początku lipca) przez gwałtowny wzrost pozycji długich na euro. W tym tygodniu wartość kontraktów na euro była wyjątkowo spokojna, byki wydają się być więc zaspokojone osiągnięciem rekordowej pozycji długiej. Jednak jej wartość się zmniejszyła, lecz bardzo nieznacznie (o 58 milionów USD), notując pierwszą obniżkę od dwóch miesięcy.

Dziś o godzinie 16:00 wygasają opcje na:

  • EURUSD
  • GBPUSD
  • USDJPY

Spojrzenie od strony technicznej i handlowej

EURUSD: kierunek byczy powyżej 1.17 z celem 1.20

Z technicznej i handlowej perspektywy na EURUSD mieliśmy przebicie wspierającej linii trendu, co sugeruje, iż możemy wejść w szeroką fazę konsolidacji. Jako, że 1.1860 nie przyciąga popytu kupujących, należy oczekiwać retestu 1.17 przed kolejną próbą ataku na psychologiczną barierę 1.20.

EURUSD - 24.08.2020

GBPUSD: kierunek byczy powyżej 1.32, niedźwiedzi poniżej z celem 1.30

Z technicznej i handlowej perspektywy na GBPUSD mieliśmy bardzo dużą zmienność pod koniec zeszłego tygodnia – price action ukazało nam trzy dzienne schematy odwrócenia trendu. Obecnie niedźwiedzie znów przejęły kontrolę nad dzisiejszym rynkiem, z tego powodu 1.32 pełni teraz rolę oporu, można więc szukać testu wsparcia umiejscowionego na 1.30.

GBPUSD - 24.08.2020

USDJPY: kierunek byczy powyżej 105.50, niedźwiedzi poniżej

Z technicznej i handlowej perspektywy, jako że 106.50 pełni teraz rolę oporu można szukać kolejnego testu wsparcia umiejscowionego na 105.50. Jeśli nie zdoła przyciągnąć on popytu, znów otworzy się droga do 104.18. Warto zauważyć, że w tym tygodniu wygasa ogromna liczba opcji (o łącznej sumie 7 miliardów USD) zlokalizowana na 105. Najwięcej w środę i czwartek. W te dni wygaśnie także kolejne kilka miliardów umiejscowione pomiędzy 105.40 a 105.75, niewiele jednak powyżej 106.

USDJPY - 24.08.2020

AUDUSD: kierunek byczy powyżej 0.7200 z celem 0.7300

Z technicznej i handlowej perspektywy, odwrócenie trendu, które wystąpiło powyżej 0.7250 zostało obronione na wsparciu 0.7150, można więc szukać kolejnego rajdu na 0.7300 przed bardziej znaczącym spadkiem.

AUDUSD - 24.08.2020

Patrick Munnelly
Tickmill

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.