Przedłużona seria zysków na FTSE 100. Odczyt inflacji w UK.

J2T Trade

Główne europejskie giełdy zamknęły wtorkową sesję handlową wyżej. Brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 przedłużył serię zysków. Pozytywny sentyment w Wielkiej Brytanii wywołany został decyzją nowego kanclerza skarbu. Cofnięty został kontrowersyjny plan podatkowy w Wielkiej Brytanii. Dziś, w środę 19 października rynki oczekują na odczyt inflacji. Co jeszcze wydarzyć się może w środę?

Najdłuższa seria od lipca

Londyńskie FTSE 100 przedłużyło we wtorek, 18 października serię zysków. Dla indeksu FTSE 100 była to już czwarta z rzędu sesja zakończona zyskiem. Tym samym jest to najdłuższa seria wzrostowa od lipca tego roku. Czy dziś rynek również postawi na kontynuację serii?

Przewaga po stronie zyskownych

Wewnątrz indeksu FTSE 100 nie doszło do zaskoczeń. Przewagę uzyskały wczoraj spółki zyskujące. Na czele strony zyskownych stanęła spółka Carnival, której akcje wzrosły o 8,10%. Po przeciwnej stronie natomiast najwyższą zmianę ceny odnotowała spółka Centrica. Notowania tego przedsiębiorstwa spadły o 4,07%.

Oczekiwanie na inflację w UK

Oczy inwestorów zwrócone będą dziś na dane napływające z gospodarki Wielkiej Brytanii. Rynki oczekują na odczyt inflacji za wrzesień. Prognozuje się, że inflacja okaże się wyższa niż w sierpniu. Raport wraz z odczytem opublikowany zostanie o godzinie 8 rano.

FP Markets

Niebawem zmiana premiera

W świetle utrzymującej się wysokiej inflacji, w rządzie Wielkiej Brytanii mówi się o kolejnych zmianach na stanowiskach. Niedawno wybrana Liz Truss może pożegnać się niebawem ze stanowiskiem. Członkowie partii rządzącej domagają się jej dymisji w związku z ostatnimi zamieszaniami wywołanymi planami podatkowymi. Wiele wskazuje na to, że niebawem znów nastąpi zmiana premiera. Co ciekawe brytyjskie media wskazują, że na fotel premiera powrócić może Boris Johnoson.

Punkt widzenia – FTSE 100 powróciło powyżej 7 000

Brytyjski indeks FTSE 100 postawił wczoraj od rana na kontynuację wzrostów. We wtorkowej analizie zakładaliśmy, że przed powrotem powyżej 7 000 indeks nieco cofnie. Rynek postanowił jednak najpierw na odhaczenie targetu. Najwyżej cena sięgnęła poziomu ceny 7 020 i potem cofnęła. Zejście miało miejsce do okolic 6 940, czyli strefy którą podaliśmy do obserwacji. Dziś, w środę rano rynek oscyluje przy 6 980. Wiele w najbliższym czasie zależeć będzie od danych dotyczących inflacji.

Scenariusz główny – wzrostowy

Odczyt inflacji w UK będzie dziś zapewne głównym determinantem ceny indeksu FTSE 100. Jednak na rynek spójrzmy z perspektywy wykresu. Tutaj widzimy, że indeks ma potencjał dalszego podejścia do wyższych zakresów. Dobrze byłoby zobaczyć najpierw cofnięcie do zakresu średniej kroczącej SMA 55. Indeks może chcieć sprawdzić nastawienie inwestorów właśnie w tych okolicach. Dla wzrostu kluczowe będzie właśnie utrzymanie zakresu średniej. Re-test od góry jej obszaru natomiast uzmysłowi potencjał wzrostu do 7 040.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 19.10.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Może wydarzyć się nieco inaczej. Na godzinę przed publikacją danych o inflacji, rynek podejść może do najbliższego oporu. Mowa o okolicach poziomu 7 030. To właśnie szybkie podejście i odbicie się ceny od tego rejonu cenowego, skutkować będzie zejściem. W takim przypadku za cel obrane zostałyby 6 870.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 19.10.2022

Konkluzja

Środowa sesja zapowiada się ciekawie. Już za niecałą godzinę opublikowany zostanie odczyt inflacji w Wielkiej Brytanii za wrzesień. Warto będzie obserwować zachowanie indeksu zatem już od godzin europejskiego pre-marketu. Poziomy nie uległy zmianie.

TSR : 7 034

TFR : 6 943

TDP : 6 850

TFS : 6 761

TSS : 6 668

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.