Forex z J2T

Minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow poinformował w czwartek rano, że umowa zbożowa zostanie przedłużona o 120 dni. Umowa pozwalająca na eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego pierwotnie została podpisana w Stambule 22 lipca i miała obowiązywać do 19 listopada. ONZ i Turcja pozostały gwarantami inicjatywy.

Jak nietrudno się domyślić, rynek surowców rolnych zareagował na wieść o przedłużeniu umowy spadkami przekraczającymi 1%.

Kurs pszenicy i kukurydzy spada

Zacznijmy od przypomnienia, że Ukraina nie bez powodu jest określana mianem “spichlerzu świata”. Odpowiada ona za 12% światowego eksportu pszenicy i niemal 20% eksportu kukurydzy.

Jak zatem nietrudno się domyślić, kurs pszenicy po ujawnieniu informacji o osiągnięciu porozumienia dotyczącego odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne, wyraźnie zanurkował.

Przecena pszenicy

Na koniec wczorajszej sesji za buszel pszenicy na giełdzie towarowej Chicago Board of Trade trzeba było zapłacić nieznacznie ponad 8.32 USD. W tej chwili kurs wynosi około 8.21 dolara, co oznacza spadek rzędu 1,3%.

Natomiast jeszcze przed 10.00, czyli niecałe 2 godziny po ogłoszeniu przedłużenia umowy zbożowej, cena spadła do 8.14 USD.

Wykres kursu pszenicy

Wyprzedaż kukurydzy

Z kolei kurs kukurydzy na Chicago Board of Trade na koniec wczorajszej sesji wyniósł niecałe 6.66 USD za buszel. W tej chwili należy za niego zapłacić około 6.59 dolara, co oznacza przecenę rzędu 1%.

Wykres kursu kukurydzy

Należy jednak zwrócić uwagę, że przedłużenie umowy tylko o 120 dni gwarantuje jednak dalszą niepewność na rynkach zbóż.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO