Przedłużenie umowy zbożowej – jak zareagowały rynki?

Dolar wśród pszenicy
J2T Trade

Minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow poinformował w czwartek rano, że umowa zbożowa zostanie przedłużona o 120 dni. Umowa pozwalająca na eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego pierwotnie została podpisana w Stambule 22 lipca i miała obowiązywać do 19 listopada. ONZ i Turcja pozostały gwarantami inicjatywy.

Jak nietrudno się domyślić, rynek surowców rolnych zareagował na wieść o przedłużeniu umowy spadkami przekraczającymi 1%.

Kurs pszenicy i kukurydzy spada

Zacznijmy od przypomnienia, że Ukraina nie bez powodu jest określana mianem “spichlerzu świata”. Odpowiada ona za 12% światowego eksportu pszenicy i niemal 20% eksportu kukurydzy.

Jak zatem nietrudno się domyślić, kurs pszenicy po ujawnieniu informacji o osiągnięciu porozumienia dotyczącego odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne, wyraźnie zanurkował.

FP Markets

Przecena pszenicy

Na koniec wczorajszej sesji za buszel pszenicy na giełdzie towarowej Chicago Board of Trade trzeba było zapłacić nieznacznie ponad 8.32 USD. W tej chwili kurs wynosi około 8.21 dolara, co oznacza spadek rzędu 1,3%.

Natomiast jeszcze przed 10.00, czyli niecałe 2 godziny po ogłoszeniu przedłużenia umowy zbożowej, cena spadła do 8.14 USD.

Wykres kursu pszenicy

Wyprzedaż kukurydzy

Z kolei kurs kukurydzy na Chicago Board of Trade na koniec wczorajszej sesji wyniósł niecałe 6.66 USD za buszel. W tej chwili należy za niego zapłacić około 6.59 dolara, co oznacza przecenę rzędu 1%.

Wykres kursu kukurydzy

Należy jednak zwrócić uwagę, że przedłużenie umowy tylko o 120 dni gwarantuje jednak dalszą niepewność na rynkach zbóż.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.