Profesjonalny Trader – Bruce Kovner

Bruce Kovner
J2T Trade

Bruce Kovner urodził się w 1945 roku na Brooklynie w Nowym Jorku. Jego rodzice byli dziećmi imigrantów z Europy Środkowej. W wieku 8 lat, czyli w roku 1953 Kovner przeprowadził się na przedmieścia Los Angeles, gdzie uczęszczał do publicznej szkoły. Uczęszczał do Van Nuys High School, grał w koszykówkę i był przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego. Kovner, zainspirowany działaniami prezydenta John’a F. Kennedy’ego, który wzywał do rozwoju w sektorze publicznym, postanowił pójść na studia na Harvard otrzymując przy tym stypendium naukowe. Na tej słynnej uczelni Bruce Kovner studiował ekonomię, a także politologię, a największy wpływ na jego przyszłość mieli trzej profesorowie: Henry Kissinger, Edward Banfield oraz James Q. Wilson. Zachęcony przez Banfielda oraz Wilsona postanowił wejść do środowiska akademickiego i rozpoczął studia doktoranckie z zakresu nauk politycznych na Kennedy School of Government. Już na studiach zaczął zajmować się działalnością charytatywną – organizował zbiórkę książek i materiałów edukacyjnych dla dzieci z kenijskich szkół.

Na kilka lat Bruce Kovner przerwał swoją karierę naukową i pracował przy kampaniach wyborczych oraz podróżował. Po pewnym czasie dołączył jednak do swojego mentora – profesora Edwarda Banfilda na Uniwersytecie Pensylwanii, gdzie zajmował się zarówno dydaktyką jak i badaniami. Później jednak, za sprawą przyjaciela rodziny zapoznał się z rynkami finansowymi i rozpoczął długą naukę historii i natury rynku walutowego, towarowego i długu. Po ponad roku nauki zainwestował 3 tysiące dolarów i rozpoczął handel kontraktami futures.

Bruce Kovner – trading

Dzięki sukcesom w handlu na własny rachunek Bruce zatrudniony został na stanowsko senior tradera w Commodities Corporation, przejętej później przez Goldman Sachs. Sześć lat później Kovner zrezygnował z pracy w Commodities Corporation i otworzył firmę, dzięki której zyskał sławę jako trader – Caxton Associates LP, będącej pionierskim funduszem hedgingowym, który stworzył od podstaw. Zarządzał nią przez 28 lat, aż do czasu, kiedy w 2011 roku postanowił odejść na zasłużoną emeryturę. W tym czasie zarobił dla swoich inwestorów miliardy dolarów. Bruce Kovner wraz ze swoim wieloletnim współpracownikiem Peter’em D’Angelo odpowiadał za operacje w Caxton Associates LP. Sam Kovner skoncentrowany był przede wszystkim na tradingu na rynku finansowym i rynku towarowym. Swoje transakcje opieram przede wszystkim na swojej zdolności do prognozowania zmian makroekonomicznych. Po pewnym czasie talent Kovnera do przewidywania zmian na rynku ogromnie zwiększył jego popularność, a sam Kovner stał się jednym z najlepszych managerów macro hedge funds i zarządzał aktywami o wartości 12 miliardów dolarów. Można powiedzieć, że ten genialny trader przez wiele lat zaprzeczał efektywności rynków finansowych generując średni roczny zysk z inwestycji na poziomie ponad 21%.

Poza karierą we własnej firmie Kovner związał się także z American Enterprise Institute – waszyngtońskim think tankiem, którego prezydentem był Chris Demuth – kolega Kovnera ze studiów na Harvardzie. W 1988 roku dołączył do zarządu American Enterprise Institute i przez sześć lat był jego prezesem, a udziela się w nim do dzisiaj.

FP Markets

Bruce Kovner i filantropia

Bruce Kovner jest znaną osobistością nie tylko w świecie tradingu, w którym króluje od ponad trzech dekad, ale jest także wyjątkowo oddanym filantropem. Poza obecnie prowadzoną spółką CAM Capital, której celem jest reinwestowanie majątku Bruce’a Kovnera, prowadzi on także fundację Kovner Fundation, za pośrednictwem której Kovner wraz z rodziną przekazał setki milionów dolarów na cele dobroczynne.

Oprócz tego Kovner związany był bądź wciąż związany jest z zarządami takich instytucji jak Juilliard School, Lincoln Center, Metropolitan Opera, czy New York Philharmonic. Stał także na czele Bravo Campaign o wartości miliarda dolarów, której celem była renowacja nowojorskiego centrum sztuk.

Ponad 5 miliardów dolarów z tradingu

Bruce Kovner to bez wątpienia jeden z największych traderów rynków finansowych w historii. Ogromnego majątku dorobił się całkowicie sam, zaczynając od zera. Jego fundusz hedgingowy – Caxton Associates LP stał się legendarny jeszcze w czasie jego funkcjonowania. Kovner nie jest jednym z wielu „bezimiennych” traderów. Jest żyjącą legendą rynków finansowych, a do tego członkiem nowojorskiej society.

Wielokrotnie słychać oskarżenia, że popularni traderzy piszący książki o tym jak zostać milionerem, tak naprawdę nigdy nie udowodnili tego, że cokolwiek zarobili na rynkach finansowych. Bruce Kovner nie pozostawia jednak żadnych wątpliwości – w trakcie swojej inwestycyjnej kariery, trwającej przeszło 3 dekady, zgromadził majątek o wartości 5 miliardów 300 milionów dolarów (stan na 1 października 2016 roku według Forbes.com) co stawia go na 84 miejscu wśród najbogatszych amerykanów oraz 248 miejscu na całym świecie. Gdyby Bruce Kovner był Polakiem, to przy kursie dolara na poziomie 4,0 złotego byłby najbogatszym Polakiem.

Oprócz doskonałych umiejętności tradingowych i talentu w zarządzaniu, który pozwolił mu z sukcesem prowadzić przez 28 lat fundusz hedgingowy, Kovner ma także ogromną wiedzę z zakresu ekonomii oraz polityki, którą uzyskał podczas studiów na jednym z najlepszych uniwersytetów świata – Harvardzie. Oprócz tego poświęca się działalności charytatywnej, pracuje na rzecz nowojorskiej społeczności, jest popularnym uczestnikiem życia społecznego, a dodatkowo mężem i ojcem trójki dzieci.

Warto bliżej zapoznać się z działalnością Bruca Kovnera, od którego wiele nauczyć się można nie tylko w zakresie tradingu, ale także biznesu, a nawet po prostu życia. Bez wątpienia ktoś, kto od zera dorobił się przeszło 5 miliardów dolarów zasługuje na uwagę – szczególnie (choć wiele osób powie, że to świadczy o nim źle), że zarabiając te 5 miliardów niczego nie stworzył. Świadczy to jednak o jego rynkowym talencie – żyle złota, którą wydobył dzięki swojej ciężkiej pracy i ogromnej pracy nad sobą. Nie można w końcu urodzić się świetnym inwestorem i po prostu nim być. Zyski nie przyjdą same – są one wynikiem dużej wiedzy, lat doświadczeń, tysięcy godzin poświęconych na analizę rynku i odpowiedniej psychiki. Predyspozycje jednak z pewnością mogą zmienić wiele, więc dobrze jest je wykorzystać.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trading Coach
Trader z wieloletnim doświadczeniem, który poza inwestowaniem dzieli się również swoją pasją do rynków z mniej doświadczonymi inwestorami. Długi staż na rynku pozwolił mu sprawdzić na własnym rachunku wiele strategii, koncepcji i podejść do rynków, dzięki czemu stanowi istną kopalnię wiedzy na tematy tradingowe. W swoim podejściu najczęściej wykorzystuje kombinację analizy fundamentalnej i technicznej, w celu doboru jak najlepszego momentu wejścia i wyjścia z pozycji.