W naszej serii dotyczącej profesjonalnych traderów i inwestorów znaleźć możemy zarówno takie osoby, które niechętnie dzieliły się swoją wiedzą, jak i takie, które swoimi pracami pomagały „zwykłym traderom” podnosić umiejętności, wiedzę i kwalifikacje. Do tej drugiej grupy zdecydowanie należy William Delbert Gann – nieżyjący już trader, autor wielu używanych do dziś wskaźników analizy technicznej.
William Delbert Gann jest jednym z najwcześniej urodzonych traderów wśród wszystkich, których opisujemy na łamach portalu. Urodził się bowiem 6 czerwca 1878 roku. Miejscem jego urodzenia było miasto Lufkin w stanie Teksas w Stanach Zjednoczonych. Zmarł z kolei 18 czerwca 1955 roku. William Delbert Gann pochodził z rolniczej rodziny. Ta utrzymywała się z plantacji bawełny, którą zajmował się jego ojciec. Jak się można domyślić, rolnicza rodzina z Teksasu z końca XIX wieku była bardzo religijna i taki też był William Delbert Gann, co można było dostrzec w jego późniejszej działalności. Gann był człowiekiem wyjątkowo religijnym, z resztą samą Biblię uważał za największą książkę jaką kiedykolwiek napisano, co rzutuje na wiele jego późniejszych publikacji.
Jako ciekawostkę należy podać fakt, że William Delbert Gann posiadał najwyższy, 33 stopień Rytu Szkockiego (ryty szkockie to poziomy wtajemniczenia członków masonerii – tak, tej masonerii). Fakt, że Gann był zaawansowanym masonem, tłumaczy najprawdopodobniej to, że posiadał ogromną wiedzę na temat starożytnej matematyki oraz kultury zarówno starożytnej Grecji jak i starożytnego Egiptu.
Nie zapominajmy jednak o tym, że przede wszystkim jednak William Delbert Gann był doskonałym traderem, który na podstawie zbieranych przez wiele lat doświadczeń, wiedzy z zakresu nowożytnej oraz starożytnej matematyki, a także geometrii, astrologii i astronomii (trzeba przyznać, że jest to mieszanka wybuchowa) opracował liczne metody prognozowania zmian rynkowych. Metody te nazywane są zbiorczo narzędziami Ganna, a także kątami Ganna.
William Delbert Gann może pochwalić się potężnym dorobkiem publikacji. Książki, które napisał to kolejno: Truth of The Stock Tape (1923), The Tunnel Thru The Air (1927), Wall Street Stock Selector (1930), New Stock Trend Detector (1936), Face Facts America (1940), How to Make Profits Trading in Puts and Calls (1941), How to Make Profits in Commodities (1941), 45 Years in Wall Street (1949), The Magic Word (1950), a także WD Gann Economic Forecaster (1954).
William Delbert Gann zasłynął z wielokrotnego osiągnięcia bardzo wysokiej stopy zwrotu z inwestycji. Dzięki temu udało mu się zbudować potężną markę, zarówno jako trader, jak i analityk. W dzisiejszych czasach jego nominalny zysk może nie robić wielkiego wrażenia, ale pamiętajmy, że przeszło 100 lat temu rynek finansowy wyglądał zgoła inaczej, a poza tym dolar amerykański miał wówczas całkiem inną siłę nabywczą.
Jego pierwszy sukces miał miejsce w 1908 roku, kiedy w ciągu 30 dni William Delbert Gann rachunek o początkowej wartości 130 dolarów amerykańskich zwiększył do 12 tysięcy dolarów. Trzeba więc przyznać, że stopa zwrotu była powalająca. Istotny sukces William Delbert Gann osiągnął także w roku 1923, kiedy w ciągu 60 dni zwiększył wartość rachunku z początkowych 973 dolarów do 30 tysięcy dolarów. Zasłynął także ogromną skutecznością podejmowanych decyzji inwestycyjnych, kiedy to w 1933 roku mógł pochwalić się 422 zyskownymi transakcjami na 479 zrealizowanych zleceń. Tym samym osiągnął on skuteczność na poziomie 88% oraz stopę zwrotu rzędu 4 tysięcy procent.
Nie ma wątpliwości, że William Delbert Gann, podobnie jak wielu innych znanych inwestorów ma zarówno zwolenników jak i przeciwników – podobnie jest z jego metodami inwestycyjnymi, składającymi się na narzędzia Ganna. W kontekście biografii Ganna trudno o nich nie wspomnieć, ponieważ są one najważniejszą rzeczą, jakie po sobie Gann zostawił.
Każdy z liczących się na świecie inwestorów, takich jak William Delbert Gann, zaczynał od tak zwanego paper tradingu, czyli handlu bez angażowania własnych środków. Droga do sukcesu w inwestowaniu jest długa, dlatego najlepiej zacząć ją wcześnie od rachunku demo. Rachunek demo to handel 'na sucho’ – bez ryzyka utraty własnych środków. Już teraz zarejestruj bezpłatne konto demo.
Narzędzia Ganna
Na narzędzia Ganna składają się wachlarz, linia, siatka, koło, kwadrat oraz heksagon. Wachlarz Ganna to najbardziej znane narzędzie analizy technicznej tego autora oraz jedno z najbardziej znanych rozwiązań analizy wykresów w ogóle. Narzędzia Ganna znaleźć możemy na większości platform transakcyjnych. Jego funkcjonowanie opiera się na stosunku ceny do czasu – kwestii według Williama Delberta Ganna kluczowej. Podstawa działania wachlarza Ganna jest stosunkowo prosta – wartość lokalnego szczytu notowań wyrażona w jednostkach pieniężnych jest przeliczana na ilość czasu, jaki musi upłynąć do utworzenia następnego lokalnego ekstremum. Wachlarz Ganna mierzy kąty pomiędzy cenami a osią czasu. Poziomem równowagi rynkowej jest kąt 45 stopni. Oprócz tego poziomu istotne są także kąty 82,5 stopnia (1*8), 75 stopni (1*4), 71,25 stopnia (1*3), 63,75 stopnia (1*2), 26,25 stopnia (2*1), 18,75 stopnia (3*1), 15 stopni (4*1) oraz 7,5 stopnia (8*1). Co do zasady przełamanie linii 45 stopni od dołu jest sygnałem kupna, a od góry sygnałem sprzedaży. Zwykle jednak narzędzie to wykorzystuje się w bardziej skomplikowanych systemach transakcyjnych.
Linia Ganna jest z kolei okrojoną wersją wachlarza Ganna, którą wykorzystują traderzy, interesujący się jedynie kątem 45 stopni, uważanym za przełomowy.
Siatka Ganna składa się z kolei z nieskończonej ilości równoległych i prostopadłych linii Ganna, które tworzą siatkę o nachyleniu 45 stopni, pozwalającą na bieżące mierzenie potencjału strony popytowej oraz podażowej.
Bardzo ciekawym narzędziem jest kwadrat Ganna, który służy wyznaczaniu kolejnych poziomów wsparć i oporów. Jest to narzędzie matematyczne, którego nie używa się na wykresie cenowym. W sieci można znaleźć programy służące jego automatycznemu obliczaniu. Kwadrat wypełnia się na podstawie ceny wyjściowej, która następnie modyfikowana jest o kolejne, takie same wartości.
Bardziej złożonymi, rozszerzonymi wersjami kwadratu Ganna są heksagon Ganna oraz koło Ganna, które tworzy się i wykorzystuje w bardzo podobny sposób.
William Delbert Gann
Bez wątpienia mało jest traderów, których handel, a także publikacje budziłyby tak skrajne emocje jak William Delbert Gann i jego narzędzia. Z jednej strony jego rozwiązania mają wielu zagorzałych zwolenników, ale z drugiej są one poddawane częstej krytyce i określane mianem wróżenia, czy nieco prościej bezużytecznym narzędziem, którego nijak można użyć w tradingu. Według wielu traderów o wiele więcej inwestorom dał Fibonacci (nie ulega oczywiście wątpliwościom, że o wiele więcej dał na pewno światu), którego ciąg jest na bieżąco wykorzystywany przez inwestorów i spekulantów handlujących na wszystkich rodzajach rynków, we wszystkich krajach i w każdym horyzoncie czasowym.
Szczególnej krytyce poddawany jest kwadrat Ganna, którego dokładność budzi wiele wątpliwości. Jeżeli jednak ktoś potrafi pomnażać kapitał tak jak William Delbert Gann podczas swojej kariery i to z wykorzystaniem dostarczonych przez niego narzędzi to chwała mu za to – nie ważne co mówią, nie ważne czy jest to rozwiązanie głupie, bo jeśli działa, to nie jest głupie, a genialne.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!