Pozytywne nastroje na koniec tygodnia. S&P 500 ze wzrostem.

J2T Trade

Główne rynki akcji w USA piątkową sesję zakończyły, przeważnie zyskując. Pozytywne nastroje pojawiły się na koniec tygodnia. Optymizmu nadały m.in. słowa prezydenta Joe Bidena. Indeks spółek dużych S&P 500 wykazał wzrost rzędu 0,48%. W nowym tygodniu patrzymy na S&P 500. Jak wygląda sytuacja amerykańskiego S&P 500 w poniedziałek, 21 listopada?

Tydzień jednak na minus

W piątek, 18 listopada na głównych indeksach pojawiły się pozytywne nastroje. Tego dnia S&P 500 zakończyło zmagania ze wzrostem notowań o 0,48%. Warto zaznaczyć, że dla indeksu S&P 500 był to drugi dzień zakończony zyskiem w całym minionym tygodniu (14.11-18.11). Wynik tygodniowy wylądował na minus. W tym okresie S&P 500 wykazało spadek rzędu 0,69%.

Spółki w większości zyskały

Zamknięcie giełd w piątek pokazało, że spółki tworzące indeks S&P 500 w większości zyskały. Najlepiej pod tym względem wypadło przedsiębiorstwo Ross Stores. Notowania tej spółki skoczyły finalnie o 9,86%. Po przeciwnej stronie największą zmianę wykazała spółka Live Nation Entertainment. Jej akcje spadły w piątek, 18 listopada ogólnie o 7,85%.

Ceny odnotowują spadek – mówi Joe Biden

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden stwierdził w piątek, że potrzeba czasu „aby inflacja wróciła do normalnego poziomu”. Jednak Biden powiedział, że ceny w sklepach spożywczych oraz ceny na stacjach paliw odnotowują spadek. Ponadto prezydent zapewnił, że „jesteśmy w dobrej formie”. Z ust najważniejszej osoby w USA padły również słowa o koncentracji administracji na rynku pracy.

FP Markets

Punkt widzenia – zejście bez podbicia

Amerykański indeks S&P 500 podczas ostatniej sesji handlowej określił się za spadkami. Również taki wariant zakładaliśmy w analizie na piątkową sesję. Niemniej jednak spadek wykonany został bez podbicia, które u nas zostało opisane. Co istotne indeks wykonał dokładne, potwierdzone przełamanie średniej. Taka kolej rzeczy w zakładanym schemacie miała determinować spadek do 3 920. Powrót faktycznie się pojawił, ale sięgnął okolic 3 940, zatem do osiągnięcia targetu niewiele zabrakło.

Na wykres indeksu S&P 500 patrzymy na dwie godziny przed otwarciem giełd w USA. Rynek oscyluje obecnie w okolicach 3 950. Spójrzmy na to, jak wyglądają scenariusze na dziś.

Scenariusz główny – wzrostowy

Teraz warto będzie obserwować, czy indeks S&P 500 będzie w stanie powrócić powyżej poziomu 3 955. Gdyby tak się wydarzyło, ustabilizowanie ceny w tych okolicach stanowić będzie podstawę dla wzrostu. Przełamanie zakresu średniej kroczącej SMA 88 determinować będzie ruch wzrostowy. Celem będzie podejście pod 4 000.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 21.11.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak rynek zdecydować się może na zejście. Dobrze byłoby, żeby tym razem rynek wykonał ruch spadkowy poprzedzony podbiciem. Wówczas najpierw cena podeszłaby do zakresu średniej kroczącej SMA 88 i od niego odbiła. Re-test od dołu poziomu 3 955 (TDP) świadczyłby o chęci głębszego zejścia. Prawdopodobnym będzie podejście do 3 920.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 21.11.2022

Konkluzja

Warto będzie dziś spoglądać na rynek już w godzinach pre-marketu w USA. W tym czasie pojawić się mogą pierwsze ruchy indeksu. Poziomy znajdujące się na wykresach nie uległy zmianie. Prezentują się następująco.

TSR : 4 050

TFR : 4 000

TDP : 3 955

TFS : 3 910

TSS : 3 865

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.