Chcesz zainwestować w Bitcoin, ale nie wiesz jak to zrobić? Podpowiadamy.

695
jak inwestować w Bitcoin
J2T Trade

jak inwestować w BitcoinInwestując w bitcoina oraz inne cyfowe waluty warto pamiętać o kilku rzeczach, które ułatwią nam ten proces. Wybór odpowiedniego serwisu, który umożliwi nam dokonanie transakcji może mieć kluczowe znaczenie w procesie inwestycyjnym. Do dyspozycji mamy standardowe platformy giełdowe, a także kantory kryptowalut. W zależności od tego jakiego rodzaju inwestycji szukamy, każda tych opcji ma swoje plusy i wady.

Który serwis wybrać do zakupienia bitcoina?

„Rozpoczynając swoją inwestycję dobrze jest mieć z góry ustalony plan działania. Jeśli chcemy kupić i trzymać swoje kryptowaluty długoterminowo, warto ustalić od razu średnie poziomy wyjścia, a także potencjalny zysk jaki chcielibyśmy uzyskać. Pomaga to uniknąć działania pod wpływem emocji, co zmniejsza ilość złych decyzji jakie podejmujemy.” – Mówi Tomasz Kabarowski, założyciel kantoru wymiany kryptowalut – KantorBitcoin

Inwestowanie krótkoterminowe – giełdy.

Jeśli mamy w planach aktywne obracanie swoimi środkami to najtrafniejszym wyborem wydają się być standardowe platformy giełdowe. Pozwalają one na wymianę walut fiducjarnych (ang. FIAT) bezpośrednio na waluty cyfrowe (bitcoin czy stabilne kryptowaluty np. USDT). Sam ten proces jest niezwykle prosty, ponieważ większość giełd akceptuje wpłaty za pośrednictwem kart kredytowych czy standardowych przelewów.

Najpopularniejsze serwisy giełdowe to aktualnie coinbase i binance. Mamy na nich możliwość korzystania z mnogiej liczy par kryptowalutowych i względnie niskich opłat za przeprowadzanie transakcji. Warto pamiętać jednak że ten rodzaj inwestycji, potocznie zwany spekulacją, jest bardzo ryzykowny i w długiej perspektywie czasowej większość osób, która się go podejmuje traci swoje środki (a przynajmniej ich część).

FP Markets

Zanim więc zdecydujemy się na ten typ inwestycji warto zapamiętać kilka faktów:

  • Statystycznie spekulanci generują czterokrotnie mniejsze zyski w porównaniu do osób inwestujących długoterminowo.
  • Największa ilość spekulantów przybywa na rynek zazwyczaj podczas hossy i większość z nich działa bez żadnego planu, a swoje ruchy podejmuje na bazie emocji.
  • Mniej niż 5% aktywnych spekulantów z roku na rok regularnie generuje znaczne dochody, które pozwalają na “utrzymanie się” ze spekulacji.

Inwestowanie długoterminowe – kantory kryptowalut.

Kupując kryptowaluty długoterminowo, wiele osób za priorytet zakłada bezpieczeństwo swoich inwestycji. Dobrym nawykiem, prowadząc inwestycję w ten sposób jest uśrednianie cen zakupu. Pozwala nam to na uniknięcie efektu inwestowania na górce, a także umożliwia na zachowanie części kapitału w razie nagłych, nieprzewidzianych spadków i wejście w dołku.

Do tego typu inwestycji dobrym wyborem są kantory kryptowalutowe ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa, jaki nam oferują. Ich główną zaletą jest to, że nasze środki po wykonaniu transakcji od razu trafiają na podany przez nas adres, który zazwyczaj prowadzi do prywatnego portfela kryptowalutowego. Pozwala to na uniknięcie punktu styczności z pośrednikiem, który ma dostęp do zakupionych przez nas kryptowalut.

Korzystając z takiego serwisu składamy jedynie zlecenie, w którym podajemy adres naszego portfela, dokonujemy przelewu na odpowiednią kwotę i jeśli jesteśmy wcześniej zweryfikowani, to w ciągu kilkunastu minut możemy korzystać ze swoich bitcoinów.

Wybór portfela kryptowalutowego.

Zanim zdecydujemy się na kupno swoich kryptowalut dobrze jest najpierw wybrać portfel, w którym będziemy go przechowywać. Aktualnie na rynku dostępna jest ich cała gamma, należy więc dobrze dopasować go do naszych potrzeb. Jeśli chcemy mieć pod ręką środki do niewielkich wydatków to dobrze sprawdzają się portfele online, które jesteśmy w stanie uruchomić za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Jest to bardzo wygodne ze względu na szybki i prosty dostęp, ale wymaga zaufania do operatora, który go prowadzi.

Zobacz również poradnik: Jak kupić Bitcoin?

W przypadku nieco większych kwot dobrze sprawdzają się portfele na telefon, a także portfele desktopowe. Za pomocą dedykowanego oprogramowania instalujemy go na swoim urządzeniu i poprzez specjalnie wygenerowane zaszyfrowane pliki będziemy mogli uwiarygadniać nasze transakcje. Środki będą dodatkowo zabezpieczone kluczem prywatnym i hasłem mnemonicznym, które zapewnia dostęp do konta. Do najpopularniejszych tego typów portfeli należą exodus, mycellium czy electrum. Są one proste w obsłudze i bardzo intuicyjne, co daje również wysoki komfort użytkowania.

Jeśli mamy w planach inwestycję większych kwot to warto zabezpieczyć się w portfel sprzętowy. Pozwala on trzymać środki całkowicie poza siecią, co minimalizuje szansę na przejęcie ich w potencjalnym ataku hakerskim do zera. Jeśli nie udostępnimy nikomu naszego klucza prywatnego, to zapewniają one najwyższy wysoki poziom bezpieczeństwa, w porównaniu do innych opcji.


Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ŹRÓDŁOArtykuł zewnętrzny
Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.