Porady dla początkujących traderów rynku surowców

882
porady dla traderów rynku surowców
J2T Trade

porady dla traderów rynku surowcówSurowce to aktywa inwestycyjne uchodzące za jedne z najatrakcyjniejszych na świecie. Dlaczego? Ze względu na potencjał zmienności, który jest spowodowany kompleksową relacją popytu i podaży pomiędzy czynnikami ekonomicznymi oraz nawykami konsumentów. Doskonale jest to widoczne w tym roku na rynku złota, srebra czy ropy naftowej. Dodatkowo, ich wydobycie oraz konsumpcja zależą w największym stopniu od takich czynników, jak klimat, sezonowość czy zasoby. Poniżej przedstawione zostaną porady dla traderów rynku surowców. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia podstawowej kwestii.

Czym jest rynek surowców?

Surowiec lub towar to proste, naturalne dobro będące podstawowym materiałem wykorzystywanym w przemyśle. Od innych produktów wyróżnia je fakt, że są wymienialne oraz standaryzowane. Oznacza to, iż niezależnie kto i gdzie je wytwarza, dwie jednostki tego samego surowca są do siebie podobne pod względem jakości oraz ceny, co zdecydowanie ułatwia handel nimi.

Rynek surowcowy dzieli się na cztery główne kategorie. Są nimi:

  • Towary rolnicze, inaczej soft commodities; należą do nich choćby cukier, bawełna, kukurydza, kawa, soja, kakao
  • Surowce energetyczne; takie jak ropa naftowa i gaz ziemny
  • Metale; zarówno szlachetne, jak i przemysłowe, więc do tej grupy zalicza się m.in. złoto, srebro, platyna, miedź, aluminium
  • Towary zwierzęce; ta grupa zawiera wieprzowinę, wołowinę oraz inny żywiec zwierzęcy i towary mięsne

Przejdźmy więc do porad dla początkującego inwestora rynku surowców. W pierwszej kolejności:

FP Markets

Skoncentruj się na analizie fundamentalnej

Analiza techniczna oczywiście przydaje się podczas handlu surowcami, tak jak i na każdym innym rynku, jednak w tym przypadku kluczowe znaczenie ma analiza fundamentalna. Wynika to z faktu, że jej podstawą jest podaż i popyt. W przypadku surowców ceny zazwyczaj zależą od cyklów na rynku. Czasem mamy do czynienia z nadpodażą, a w innych sytuacjach z nadwyżką popytu. Oba te zjawiska znacząco wpływają na rynek i można je wykorzystać, oczywiście w tradingu średnio-, a najlepiej długoterminowym.

To główny aspekt handlu surowcami, przejdźmy teraz do tych bardziej szczegółowych.

Obserwuj dane

Omawiając porady dla traderów rynku surowców nie można zapomnieć o obserwacji danych. Kwestia publikacji danych jest absolutnie kluczowa dla rynku surowców. Dla przykładu dla rynku ropy naftowej niezwykle istotna jest cotygodniowa publikacja na temat zmiany jej zapasów w USA. Dzięki niej można wyciągnąć wnioski czy popyt lub podaż dyktują kierunek rynku. Z reguły wzrost zapasów jest sygnałem dla niedźwiedzi, a ich deficyt dla byków.

Dwa najważniejsze typy raportów do obserwowania to:

  • Zmiany zapasów; każdy surowiec ma własny typ raportów i częstotliwość publikacji, jak zostało wyżej wspomniane w przypadku ropy odbywają się one co tydzień, natomiast jeśli mowa o surowcach rolniczych, to raporty są wypuszczane w drugim tygodniu każdego miesiąca
  • Bilanse; te raporty publikowane są rzadziej, ale mogą dostarczać istotniejszych informacji, dla przykładu w przypadku ropy publikowany jest comiesięczny raport OPEC przedstawiający aktualną sytuację na rynku, ukazujący zmiany w podaży, popycie, produkcji, a także zawierający prognozy na kolejne miesiące

Zwróć uwagę na informacje dotyczące sezonowości i prognozy pogody

To kolejna wartościowa porada dotycząca rynku surowcowego. Sezonowość jest kolejnym kluczowym elementem analizy fundamentalnej surowców. W przeszłości niejednokrotnie możliwym było wychwycenie konkretnych ruchów cen o konkretnych porach roku. Niektóre surowce rolnicze doświadczają tendencji związanych z cyklem upraw. Rynki zazwyczaj mają w zwyczaju popychać cenę w dół w trakcie zbiorów, ponieważ podaż jest wysoka, a ryzyko niesprzyjającej pogody zniwelowane. Z kolei ceny często rosną w trakcie sezonu siewu i hodowli, ponieważ przyszłość tych zasianych roślin wiąże się z ryzykiem pogodowym.

W przypadku innych surowców, jak choćby ropy naftowej czy gazu ziemnego, predefiniowane cykle produkcyjne nie funkcjonują, ale cykle aktywności konsumenckiej już owszem. Dla przykładu, ceny ropy zazwyczaj rosną wiosną w oczekiwaniu na aktywny sezon letni dla kierowców na całym świecie. Z kolei ceny gazu z reguły rosną jesienią, ponieważ wtedy dostawcy energii zaopatrują się na najzimniejsze miesiące.

Jak więc można się domyślić, bardzo istotne są również trudne do przewidzenia zmiany pogody. Jeśli sezon zimowy zapowiada się na wyjątkowo chłodny, cena gazu ziemnego może okazać się wyższa, ponieważ wzrośnie jego zużycie. Co więcej, mroźna temperatura może być także szkodliwa dla plonów, co z kolei może zmniejszyć potencjalne zbiory i w konsekwencji podnieść ceny surowców rolnych.

Porady dla traderów rynku surowców – Nie zapominaj śledzić kursu dolara

To już ostatni kluczowy aspekt. Dolar amerykański jest globalną walutą, która wyznacza trendy na całym świecie. Nie inaczej jest w przypadku surowców – w końcu kurs każdego z nich jest liczony w USD za daną jednostkę. Oznacza to, że może występować pewna ujemna korelacja, czyli ceny towarów mogą rosnąć, gdy dolar się osłabia i na odwrót. Oczywiście takie założenie funkcjonuje raczej jedynie w ujęciu długoterminowym. W przeszłości takie zjawisko można było wielokrotnie zaobserwować, więc z pewnością warto je wziąć pod uwagę.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.