Ponownie straty w Londynie. FTSE 100 pogrążyło się o 0,23%.

Buy - Sell - Stop
J2T Trade

Negatywne nastroje przeważały w Londynie w czwartek, 8 grudnia. Główny brytyjski indeks giełdowy ponownie odnotował straty. FTSE 100 pogrążyło się w spadku o 0,23%. Rynki kończą dziś zmagania w tym tygodniu. Jak zaprezentuje się indeks FTSE 100 w piątek, 9 grudnia? Czy londyński indeks przerwie serie strat?

Trzeci dzień gorzej

Barometr brytyjskiej gospodarki, czyli indeks FTSE 100 miewał wczoraj swoje lepsze i gorsze chwile. Zamknięcie giełd w Europie pokazało, że to właśnie na negatywnym terytorium wypadło FTSE 100. W ogólnym rozrachunku w czwartek indeks stracił 0,23%. Tym samym był to trzeci dzień z rzędu, gdy notowania wypadają gorzej. Dziś kończy się pierwszy, pełny tydzień grudnia. Czy na finiszu indeks zyska? Warto zauważyć, że gdyby notowania wykazały wzrost, byłaby to dopiero druga zakończona na plus.

Spółki przedłużają cierpienie

Spoglądamy już na to, co działo się wewnątrz indeksu podczas czwartkowej sesji. Ponownie to strona strat okazała się silniejsza. Większość opowiedziała się za spadkami i spółki przedłużyły cierpienie. Najgorzej wypadło wczoraj Intermediate Capital, której wycena spadła 6,44%. Największy zysk natomiast osiągnęła spółka Rio Tinto. Kurs akcji spółki skoczył o 2,92%.

Punkt widzenia – potencjał na odreagowanie

Indeks FTSE 100 zawęził wczoraj ruch i poruszał się poniżej 7 520, czyli poziomu TDP. Rynek „chętnie” oscylował w okolicach pełnego poziomu 7 500. Najniżej FTSE zeszło wczoraj 7 475. Następnie notowania oscylowały właśnie przy dołku. Dziś, w piątek rano (przed godziną 8) rynek oscyluje tuż przy 7 500. W najbliższym czasie indeks stoi przed szansą odreagowania ostatnich spadków. Czy rzeczywiście taki ruch ma potencjał?

FP Markets

Scenariusz główny – wzrostowy

Teraz warto będzie przyglądać się temu, jak zachowa się indeks jeszcze przed otwarciem giełd w Europie. Rynek pokazywać może podbicie do poziomu TDP. Aktualnie zakres średniej kroczącej SMA 55 przecina rejony poziomu TDP. Skuteczna stabilizacja ceny powyżej 7 520 stanowić będzie podstawę dla wzrostu. Wówczas kluczowa okazać się może obserwacja sił rynkowych. Przewaga obozu byków połączona z re-testem poziomu TDP od góry nadałaby impetu wzrostom. Scenariusz zakłada, że notowania mają potencjał skoczyć do 7 550.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 09.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy jednak liczyć się z tym, że FTSE 100 może jedynie podbić do poziomu TDP. Rynek nie wykazywałby chęci jego przebicia. W takim wypadku warto będzie rozważyć sytuację, w które indeks wykona „ulubiony” w ostatnich dniach ruch. Cena odbiłaby się od 7 520 i generowała spadek. Ponownie zatem rynek sięgnąłby okolic 7 470.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 09.12.2022

Konkluzja

Brytyjski indeks giełdowy zawęził ruch w ostatnich dniach. Londyńskie FTSE 100 oscyluje poniżej poziomu TDP, co powinno uświadamiać, że indeks ma dalej szansę na spadek. Niemniej jednak, rynek może chcieć dziś odreagować. Taki ruch spowodowałby przełamanie rejonów ceny 7 520. Wyznaczane na codzień poziomy nie uległy zmianie. Rozpisane zostały poniżej.

TSR : 7 700

TFR : 7 612

TDP : 7 520

TFS : 7 430

TSS : 7 335

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.