Ponownie spadek inflacji w USA! S&P 500 wyżej po danych.

Wykres giełdowy
J2T Trade

Główne rynki akcji w USA zakończyły wtorkową sesję na plusie. Stało się to za sprawą opublikowanych lepszych danych gospodarczych. Ponownie odnotowano spadek inflacji w USA. Parkiet giełdowy na Wall Street mienił się na zielono. Notowania S&P 500 wylądowały wyżej po dobrych danych. Jak wygląda analiza indeksu S&P 500 na środowa sesję, 14 grudnia?

Wall Street ponownie zyskuje

Wczorajsza sesja handlowa przyniosła kontynuację trwania w pozytywnych nastrojach. Indeksy z Wall Street przedłużyły zyski z poniedziałku. Najmniejszy finalny wzrost wykazał indeks Dow Jones 30. Notowania najstarszego z głównych indeksów skoczyły o 0,30%. Lepiej spisało się S&P 500. Indeks spółek dużych znalazł się wyżej o 0,73%.

Wzrosty bardziej wyraźne

Spółki tworzące indeks S&P 500 opowiedziały się ponownie w większości za zyskami. To właśnie wzrosty były bardziej wyraźne na tablicy notowań. Najlepiej wypadła spółka Moderna, która na wycenie zyskała 19,63%. Z kolei najgorzej wypadło przedsiębiorstwo United Airlines Holding. Akcje tej spółki obniżyły się o 6,94%.

Moderna informuje o „zachęcających” wynikach działań

Tak jak w sumie się wyżej wyżej spółka Moderna odnotowała silny wzrost kursu swoich akcji. Stało się to za sprawą komunikatu, który podała firma. Moderna poinformowała, że współpraca z przedsiębiorstwem Merck układa się pomyślnie. Firmy wspólnie pracują w zakresie opracowania szczepionki na raka. Moderna dodała, że szczepionka zmniejszyła ryzyko nawrotu raka o 44%. Zdaniem obu firm wyniki dotychczasowej współpracy są „zachęcające

FP Markets

Ponowny spadek inflacji

Wczorajszy odczyt wskaźnika CPI ujawnił, że inflacja w USA ponownie wykazała spadek. Roczna inflacja w Stanach Zjednoczonych wyniosła 7,1% w listopadzie. Tym samym zaliczyła ona spadek 0,6 punktu procentowego względem październikowego odczytu. Amerykańskie biuro statystyczne odpowiedzialne za inflacyjny raport zauważyło, że był to piąty miesiąc spadku inflacji. Na wzrost cen w największym stopniu oddziaływały ceny energii. Równie silnie ogólny wzrost determinowała dodatnia zmiana cen żywności o 10,6% w skali roku.

Punkt widzenia – sprawdzony potencjał wzrostów?

Amerykański indeks spółek dużych po wczorajszych danych o inflacji gwałtownie wzrósł. Notowania S&P 500 skoczyły szybko w okolice 4 140. Jednak potencjał wzrostów został sprawdzony i otwarcie giełd w USA zweryfikowało nastroje. W kilka godzin notowania zrzucone zostały do rejonów sprzed pre-marketowego wystrzału. Indeks S&P 500 zszedł chwilowo poniżej 4 000, ale rynek wyciągnął ruch i do zamknięcia sesji podciągnął w rejony 4 040.

Na wykres indeksu spółek dużych parzymy przed środowymi godzinami amerykańskiej przedsprzedaży. S&P 500 oscyluje w okolicach 4 030. Czego można spodziewać się w najbliższych godzinach?

Scenariusz główny – wzrostowy

W najbliższym czasie rynek może kontynuować ruch wzrostowy. Taki mógłby się jednak rozpocząć od ponownego zejścia do 4 000. Jeżeli ponownie na tym zakresie przeważy obóz byków, może wynieść cenę powyżej obecnych poziomów. Ich re-test od góry nadałby tempa wzrostom. Potencjalnie notowania mogłyby powrócić powyżej 4 070.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 14.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy również rozważyć możliwość spadkową. Taki ruch mógłby rozpocząć się od podejścia do 4 050. Wówczas siła popytowa odpuściłaby i rynek skierowałby się w dół. Stanowczy powrót poniżej poziomu TDP i sprawdzenie tych rejonów od dołu mógłby determinować spadek do 3 980.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 14.12.2022

Konkluzja

Niebawem rozpocznie się środowa przedsprzedaż na rynkach w USA. Również dziś główne indeksy z Wall Street mogą wykazywać wzmożona zmienność. Inwestorzy reagować będą z pewnością na wczorajsze doniesienia. Ponadto należy pamiętać o wieczornym posiedzeniu FED.

TSR : 4 040

TFR : 3 990

TDP : 3 945

TFS : 3 900

TSS : 3 853

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.