W Europie ponownie główne indeksy świeciły się na czerwono. W Wielkiej Brytanii odbyło się wewnętrzne głosowanie w partii rządzącej. Indeks FTSE 100 spadł 1,63% na zamknięciu. Główny brytyjski indeks giełdowy rozpoczyna ostatnią sesję handlową w tym tygodniu.
Mocniejsze zejście
Nieco ponad tydzień przyszło czekać inwestorom na wyższy poziom zmienności indeksu. Podczas wczorajszej sesji handlowej brytyjskie FTSE 100 straciło 1,63%. Oznacza to, że końcowa zmiana kursu w ciągu dnia wyniosła blisko 120 punktów.
Strata ponad 18%
Wczoraj na indeksie dominowała spółka Admiral Group. Odznaczyła się ona największą zmiennością, zdecydowanie odbiegając od reszty. Akcje spółki poleciały aż o 18,11%. Dla porównania, drugą najwięcej tracącą spółką była Fresnillo. Kurs notowań Fresnillo spadł o 5,93%.
Do zejścia indeksu przyczynił się również fakt, że zdecydowana większość spółek traciła. Kilkanaście jedynie zyskało, a wzrostom przewodziła spółka Experian. Wycena przedsiębiorstwa zmieniła się korzystnie o 3,54%.
Wybory w partii
W czwartek odbyły się wewnętrzne wybory w Partii Konserwatywnej. Była to druga runda głosowania. Wyniki pokazały, że prowadzenie utrzymał były sekretarz finansów Rishi Sunak. Sunak wygrał również pierwszą turę wewnątrzpartyjnych wyborów.
Również wczoraj Sunak wypowiadał się w BBC*. Były sekretarz powiedział, że priorytetem w Wielkiej Brytanii powinna być obecnie walka z inflacją. Dodatkowo Sunak odniósł się do kwestii podatków w kraju. Były urzędnik oświadczył: „Obniżę podatki w tym parlamencie, ale zrobię to odpowiedzialnie, bo nie obniżam podatków, by wygrać wybory, wygrywam wybory, by obniżyć podatki”.
Punkt widzenia – ruch wykonany
Londyński indeks FTSE 100 podjął się w czwartek realizacji scenariusza głównego. We wczorajszej analizie jako główny wariant określiłem spadkowy. W związku z powyższym tamten scenariusz zakładał: „Dzisiejszy głównych ruch polegać może na zejściu. Przecena może się odbyć z zakresu średniej kroczącej SMA 55. Zakładam, że rynek podejmie się re-testu jej zakresu. Kluczowym założeniem jest na dziś, utrzymywanie się poniżej poziomu TDP. Nie może dojść do wybicia poziomu i oscylowania powyżej niego. Niewykluczone jednak, że rynek nie będzie chciał go nadbijać. Targetem dla zejścia będzie TFS, czyli poziom 7 097”.
Kluczowe założenie było wczoraj respektowane. Ponadto rzeczywiście rynek podjął się wczoraj re-testu od dołu zakresu średniej kroczącej SMA 55. Zejście odbyło się zatem w myśl wczorajszej projekcji. Target został osiągnięty w niecałe dwie godziny, a rynek dotarł jeszcze niżej. Obecnie rynek oscyluje na zakresie ceny 7 080. Poziomy dziś ulegają zmianie.
Scenariusz główny – wzrostowy
Kluczowe założenie dla wzrostów utożsamiać będę z utrzymaniem poziomu ceny nowego TFS – 7 046. Poziom ten może być nadbijany, jednak zakładam jego finalne utrzymanie. Oscylowanie powyżej wspomnianego poziomu determinować będzie siłę kupujących. Utworzony ruch wzrostowy może sięgnąć poziomu 7 140.
Scenariusz poboczny – spadkowy
Zejście natomiast może odbyć się dwojako. Negacja założeń wzrostowych, determinować będzie spadek. Jednak poniżej przedstawiam inny wariant. Zakładam, że rynek podczas sesji europejskiej podejmie się badania poziomu nowego TDP. Pierwszym ruchem będzie zatem podbicie do TDP. Następnie po utworzeniu schematu podwójnego szczytu , rynek podejmie się większej przeceny. Targetem będzie poziom 7 000.
Konkluzja
Oczekiwałem wczoraj na konkretniejszy ruch ze strony indeksu FTSE. Rzeczywiście został on wykonany, a indeks pokazywał schematy. Powyżej opisałem scenariusze na dziś. Szczególną uwagę zwracam dziś na poziom TFS – 7 064. Podaję poziomy na dziś.
TSR : 7 318
TFR : 7 227
TDP : 7 136
TFS : 7 046
TSS : 6 953
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!