Polski rynek finansowy oczami ekspertów z funduszy

438
Polski rynek finansowy oczami ekspertów
J2T Trade

Polski rynek finansowy oczami ekspertówNiedawno miała miejsce konferencja online pod tytułem ABC Inwestowania. Jej celem było otwarcie drzwi dla wszystkich do edukacji na temat rynków finansowych i pomoc w wejściu w świat inwestycji XXI wieku. Jedna z prelekcji dotyczyła polskiego rynku finansowego. Poprowadził ją Michał Stanek – prezes zarządu QValue, a jego gośćmi byli Michał Ferenc – fund manager w MOUNT TFI, Eryk Karski – zarządzający Value Fund, Krzysztof Mazurek – prezes Rockbridge TFI oraz Konrad Łapiński – zarządzający Total FIZ. Oto jakie mieli wnioski:

Rozmowa dotycząca polskiego rynku finansowego

Czy mamy obecnie dobry czas na inwestowanie na polskim rynku?

Eryk Karski uważa, że okazje pojawiają się zawsze, w każdej sesji można skutecznie zainwestować pieniądze i zarobić, niezależnie od fazy w jakiej rynek się znajduje. Polska giełda charakteryzuje się dużą dynamiką, przez co każdego dnia trafia się wiele dogodnych okazji. Co więcej, eksperci zgodnie twierdzą, że nasze krajowe mniejsze i średnie przedsiębiorstwa bardzo dobrze sobie radzą na tym rynku, natomiast te największe mają często problemy by zaznaczyć swoją obecność na międzynarodowej arenie Europy Zachodniej. Wynika to z zaległości z kapitałem, ponieważ pod względem kompetencji rodzime firmy zarządzane są w bardzo racjonalny i skuteczny sposób.

Gdzie dzisiaj szukać okazji inwestycyjnych?

Konrad Łapiński uważa, że trzy aktywa, które będą najlepiej chronić przed inflacją to akcje, nieruchomości i złoto. Michał Ferenc poleca korporacyjne papiery dłużne.

Czego możemy się spodziewać po debiucie Allegro na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych?

Krzysztof Mazurek uważa, że na naszym rynku brakuje kapitału, więc w krótkim terminie zobaczymy jego odpływ na naszym rynku, ponieważ instytucje będą gromadzić środki właśnie w związku z pojawieniem się Allegro na parkiecie. Jednak sam debiut jest wydarzeniem bardzo pozytywnym, ponieważ takiej spółki bardzo na naszym parkiecie brakuje, a w dłuższym terminie powinna ona podholować indeks WIG20 w górę. Z kolei Konrad Łapiński twierdzi, że dla inwestorów indywidualnych oraz funduszy zagranicznych kapitał nie powinien stanowić najmniejszego problemu, jedynie polskie instytucje muszą zgromadzić środki na zakup akcji.

FP Markets

Co więcej, zainteresowanie giełdą zaczęło w Polsce rosnąć i ta tendencja powinna obowiązywać na kilka najbliższych lat. Krzysztof Mazur dodał, że z powodu niskich stóp procentowych mogą zmienić się nawyki Polaków dotyczące handlu na giełdzie i zamiast bycia spekulantami staniemy się inwestorami, co oczywiście będzie miało bardzo pozytywny wpływ na rynek. Eryk Karski dodatkowo zaznaczył, że debiut Allegro wywoła wzrost popularności całej warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych za granicą, na czym z pewnością zyskają inne bardzo dobre spółki, które wciąż są relatywnie tanie, tak więc mamy obecnie bardzo dobry moment do budowania portfela inwestycyjnego w ujęciu długoterminowym.

Czy spółki growe przyciągną nowy kapitał na polską giełdę i będą jej motorem napędowym w dłuższym terminie?

Rynek gamingowy na GPW rozwija się w imponującym tempie. Więcej spółek z tej branży notowanych jest tylko na tokijskiej giełdzie TYO, ale jeszcze w tym roku to nasz rynek może objąć prowadzenie pod tym względem, ponieważ w ostatnim kwartale czekają nas kolejne debiuty w tej branży. Czy spółki growe są w stanie przyciągnąć nowy kapitał na polską giełdę i być jej motorem napędowym w dłuższym terminie? Krzysztof Mazurek uważa, że z pewnością tak, ponieważ inwestorzy lubią lokować swój kapitał w sektory, które zapewniają im rozrywkę, a przy takiej konkurencji rynek powinien wciąż się rozwijać i zyskiwać na znaczeniu na scenie międzynarodowej.

Czego oczekiwać po polskim rynku przez najbliższe lata?

Michał Ferenc spodziewa się odbicia polskiej gospodarki, PKB w 2021 roku powinno według niego wzrosnąć o 3-4%, a kursy akcji na GPW, jak i stopy zwrotu obligacji korporacyjnych powinny znacząco rosnąć. Konrad Łapiński także postrzega całkowicie pozytywnie rynek, a najlepszą decyzją obecnie jest akumulowanie akcji mniejszych i średnich przedsiębiorstw. Krzysztof Mazurek również uważa, że akcje, surowce i nieruchomości będą sobie w środowisku niskich stóp procentowych świetnie radziły, zarówno globalnie, jak i w Polsce. Eryk Karski uważa, że teraz mamy idealny moment do kupowania akcji dobrze zarządzanych tanich spółek.

Całą rozmowę można obejrzeć poniżej:

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.