Podzielone głosy w FED. Nasdaq 100 kończy na +0,34%.

178
FED
J2T Trade

Kolejni decydenci Rezerwy Federalnej wypowiadali się w czwartek. Wczoraj jednak pojawiły się inne głosy dotyczące podwyżki stóp procentowych. Czwartkową sesję indeks Nasdaq 100 zakończył z wynikiem +0,34%. Główne indeksy kończą dziś tydzień.

Finalnie wzrost

Amerykański indeks technologiczny Nasdaq 100 finalnie wzrósł wczoraj. Notowania zmieniły się na korzyść o 0,34%. Oznacza to, że na zamknięciu indeks wykazał 40 punktowy wzrost względem otwarcia. Indeks odrobił zatem niewielką część strat z obecnego tygodnia. Była to zarazem pierwsza sesja wzrostowa dla Nasdaq’a w tym tygodniu.

Akcje Moderny

Inwestorów zaskoczyć mógł wczorajszy mocny spadek akcji Moderny. Spółka osiągnęła najwyższy poziom zmienności spośród wszystkich komponentów Nasdaq’a. Wycena spółki uległa niekorzystnej zmianie o 6,61%. Więcej spółek wczoraj traciło, mimo to indeks zaświecił się na zielono. Stało się to za sprawą spółek tzw. wyższej wagi, które odnotowały wzrost. Wzrostom przewodziła spółka Qualcomm, której akcje wzrosły o 4,62%.

Podzielone głosy w FED

We wczorajszej analizie opisałem wypowiedzi dwóch członków FED. Oboje w środę przyznali, że podwyżka stóp procentowych o 100 p.b. jest możliwa już na najbliższym, lipcowym posiedzeniu. Wczoraj natomiast wypowiadali się inni członkowie FED: Prezes Banku FED w St. Louis James Bullard oraz gubernator FED Christopher Waller.

FP Markets

James Bullard zadeklarował wczoraj, że głosować będzie za podniesieniem stóp o 75 punktów bazowych. Tym samym Bullard powiedział, że całkowicie nie dopuszcza wyższej podwyżki na lipcowym posiedzeniu. Prezes jednego z Banku FED wyjaśnił: „Myślę, że 75 ma więcej zalet, ponieważ długoterminowy neutralny poziom to w rzeczywistości około 2,5%”. Ponadto Bullard inne słowa zaniepokoiły inwestorów. Zdaniem tego członka FED, inflacja nie osiągnęła jeszcze swojego szczytu.

Christopher Waller również wyraził swoje poparcie dla podwyżki rzędu 75 punktów bazowych. Słowami: „Myślę, że musimy poruszać się szybko i zdecydowanie, aby uzyskać trwały spadek inflacji, a następnie rozważyć, jakie dalsze zacieśnianie będzie potrzebne” zauważył Waller, że polityka pieniężna musi być zacieśniana, dopóki sytuacja się nie poprawi.

Punkt widzenia – realizacja wzrostu

W czwartek indeks Nasdaq 100 podjął się realizacji scenariusza wzrostowego. Treść scenariusza: „Jeżeli jednak przed sesją rynek będzie schodził do poziomu TFS, zakładać będę następujące. Na tym poziomie ponownie przewagę pokazać może siła popytowa. Gdy poziom TFS zostanie utrzymany, a cena oscylować będzie powyżej niego, utworzony może zostać impuls wzrostowy. Każdorazowy re-test od góry poziomu TFS świadczyć będzie na korzyść ruchowi wzrostowemu. Celem będzie 11 700”.

Rzeczywiście rynek zszedł najpierw do poziomu TFS. Ten został jednak obroniony, a utworzony impuls wzrostowy osiągnął target. Obecnie indeks znajduje się powyżej poziomu TDP.

Scenariusz główny – wzrostowy

Oscylowanie rynku powyżej poziomu TDP, uznaję za powrót rynku do sentymentu wzrostowego. Na dziś zakładam zatem następujące. Kluczowe będzie zatem dziś zachowanie rynku na poziomie TDP/średniej kroczącej SMA 55. Zakładam, że ta strefa zostanie dziś utrzymana. Na tym zakresie zebrana może zostać siła popytowa. Targetem będzie poziom 11 950.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 15.07.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Rynek może jednak szybkim ruchem zejść poniżej średniej kroczącej. Jeżeli nie będą widoczne oznaki powrotu powyżej TDP, zakładać będę zejście. Na zasadzie re-testu od dołu poziomu TDP rynek skieruje się w stronę wczorajszego dołka. 

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 15.07.2022

Konkluzja

Zrealizowana została przez rynek projekcja zakładana na wczoraj. Wzorowo rynek przetestował i utrzymał poziom TFS, co widać na niższych interwałach. Przypuszczam, że dziś ruch wzrostowy również może zostać wykonany. Najważniejszym jednak jest obserwacja zachowania rynku na zakresach podanych w kluczowych założeniach. Poniżej podaję poziomy na dziś.

TTR : 12 441

TSR : 12 214

TFR : 11 991

TDP : 11 759

TFS : 11 533

TSS : 11 309

TTS : 11 092

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.