Podwyżki FED nie zaszkodzą? Indeks Nasdaq zyskuje 0,14%.

187
J2T Trade

Nasdaq 100 zyskiwał cały zeszły tydzień. Piątkową sesję indeks Nasdaq 100 zakończył, dodając 0,14%. Ponownie inwestorzy mieli okazję śledzić wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej. Pojawiły się głosy, że podwyżki FED-u nie zagrożą całej gospodarce.

Passa Nasdaq’a

Amerykański indeks technologiczny Nasdaq 100 piątkową sesją przedłużył wzrostową serię. Był to piąty z rzędu dzień zakończony wzrostem notowań. Podczas piątkowej sesji indeks Nasdaq 100 wzrósł o 0,14%. Kurs notowań tym samym na przestrzeni dnia zmienił się korzystnie o blisko 20 punktów.

W całym ubiegłym tygodniu indeks zyskał 4,66%. Co ciekawe w lipcu na indeksie nie odnotowano jak na razie stratnej sesji. Nowy kwartał rozpoczyna się zatem od wzrostowej passy Nasdaq’a. Odnotowany został jednak spadek wielkości obrotów. Dane z piątku pokazały, że wolumen na Nasdaq’u był najniższy od ostatnich kilku miesięcy.

Niska zmienność

Na indeksie w piątek dominowała spółka NetEase. Odznaczyła się ona największą zmiennością spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu Nasdaq 100. Akcje spółki wzrosły o 2,67%. Po stronie wzrostów należy również wyróżnić Teslę, której ruch również przyczynił się do wzrostowego akcentu indeksu. Wycena spółki Elona Muska zmieniła się korzystnie o 2,54%. Po przeciwnej stronie dominowała Illumina. Przedsiębiorstwo straciło na notowaniach 2,55%. Pod względem liczebności, to spółek wzrostowych było niewiele więcej.

FP Markets

Dążenia FED-u

W piątek przemawiało dwóch członków Rezerwy Federalnej. Między innymi przemawiał John Williams, czyli prezes jednego z banków FED. Williams przyznał, że FED monitoruje dane makroekonomiczne, aby podjąć jak najlepszą decyzję ws. podwyżki stóp procentowych. Zdaniem Williamsa „wysoka inflacja jest niesamowicie szkodliwa”, jednak Rezerwa Federalna ma wszelkie narzędzia do walki z tym problemem gospodarczym.

Prezes Banku Rezerwy Federalnej w Atlancie, Raphael Bostic przyznał swoje poparcie dla podwyżki stóp ponownie o 75 punktów bazowych. Jest to głos kolejnego członka FED, który agituje taki poziom podwyżki. Na łamach CNBC* Bostic powiedział, że instytucja banku centralnego oczekuje bardziej trwalszego i bardziej znaczącego spowolnienia”. Piątkowe dane z rynku pracy Bostic uznał za pozytywne.

Punkt widzenia – plan wykonany

W analizie na piątkową sesję nastawiałem się na wykonanie przez indeks korekty. Rzeczywiście Nasdaq 100 podjął się realizacji scenariusza głównego. Treść wariantu brzmiała: „Wykonany wczoraj ruch wzrostowy może być kontynuowany w najbliższych dniach. Dobrze by było, aby rynek wykonał wpierw niewielką korektę. Przypuszczam, że może się ona odbyć na zasadzie zejścia w stronę zakresu średniej kroczącej SMA 55. Kluczowe jest jednak, aby rynek utrzymywał się poniżej poziomu TFR”.

Rynek utrzymywał się przed sesją poniżej poziomu TFR. Kluczowe założenie spełniało się, zatem przypuszczać można było realizację scenariusza. Szybkim ruchem rynek zszedł do zakresu średniej kroczącej SMA 55. Target został tym samym szybko wykonany.

Jednakże długo rynek nie czekał na zakresie średniej. Zebrana została siła popytowa, a impuls wzrostowy zaprowadził cenę powyżej 12 190. Nieutrzymane zostały jednak te poziomy i obecnie rynek oscyluje nieco powyżej 12 000. Dziś wiele zależeć będzie od tego jak rynek, zachowa się podczas sesji europejskiej i godzin pre-marketu. Wyznaczane poziomy uległy zmianie na dzisiejszą sesję.

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek podjął się dziś ponownie przetestowania zakresu średniej kroczącej SMA 55. Kluczowe założenie na dziś dotyczy nowego poziomu TDP. Zakładam, że pierwszym ruchem, być może już przed samą sesją będzie wyjście ponad poziom TDP. Powyższe założenie wiąże się zatem również z koniecznym utrzymaniem zakresu średniej kroczącej SMA 55. Innymi słowy, wyjście powyżej TDP i utrzymywanie się rynku na tym zakresie determinować może ruch wzrostowy. Re-testowanie od góry poziomu TDP, potęgować będzie impuls wzrostowy. Celem może być nawet poziom 12 300.  

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 11.07.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Wyjście opisane w scenariuszu wzrostowym może być mylące. Oznacza to, że rynek szybkim ruchem przebije TDP, ale również szybkim powróci poniżej tego zakresu. Wówczas dojść może do re-testu od dołu zakresu średniej kroczącej SMA 55 bądź poziomu TDP. Targetem w tym przypadku będzie 11 880.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 11.07.2022

Konkluzja

Dziś przyglądać się będę, jak rynek będzie zachowywać się już podczas sesji europejskiej i godzin pre-marketu. Być może już w tych godzinach będą realizowane pierwsze założenia. Zaczyna się nowy tydzień na rynkach i ruch może być mylący. Dlatego obserwować będę kluczowe założenia oraz zachowanie rynku na poniższych poziomach.

TTR : 12 777

TSR : 12 551

TFR : 12 327

TDP : 12 096

TFS : 11 866

TSS : 11 645

TTS : 11 427

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.