Podwyżka o 75 p.b.! Nasdaq 100 zyskuje 4,26%.

168
Buy and Hold
J2T Trade

Główne indeksy zamknęły się wyżej po decyzji FED. Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe o 75 p.b. Ponownie członkowie FED opowiedzieli się za taką podwyżką. Amerykański indeks Nasdaq 100 zyskał wczoraj aż 4,26%.

Mocny wzrost

Środową sesję amerykański indeks technologiczny zakończył, wzrastając o 4,26%. Kurs notowań zwiększył się wczoraj o ponad 500 punktów. Ostatni raz tak wysoki poziom zmienności zanotowano na Nasdaq ’u 13 czerwca. Wczoraj również odnotowano najwyższą wartość obrotów na indeksie w lipcu.

Były stratne

Spółki wchodzące w skład Nasdaq’a 100 mocno zyskiwały wczoraj. Stronie wzrostowej przewodziła spółka PayPal, która jako jedyna przekroczyła 10% poziom zmiany ceny. Akcje PayPal wzrosły w środę finalnie o 12,18%. Silne wzrosty wykazały również komponenty o największym wpływie na indeks. Amazon zyskało 5,37%, a Microsoft aż 6,69%. Kilka elementów  indeksu straciło jednak. W większości straty te nie były wysokie, gdyż nie przekroczyły 1% zmiany ceny. Jednak spółka natomiast się wyróżniła. Mowa o Kraft Heinz, której wycena zmalała o 5,95%.

Podwyżka FED

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) zadecydował o podwyżce stóp procentowych rzędu 75 punktów bazowych. Podobnie jak w czerwcu, również i teraz członkowie Rezerwy Federalnej zdecydowali się na tak wysoką podwyżkę. We wczorajszym oświadczeniu wydanym przez bank centralny zauważono, że inflacja jest „podwyższona” i panuje „nierównowaga popytu i podaży”.

FP Markets

Po decyzji wypowiadał się przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell. Prezes powiedział, że instytucja musi dojść przynajmniej do „umiarkowanie restrykcyjnego poziomu” stóp procentowych. Ponadto Powell dodał, że obecnie gospodarka nie ma do czynienia z „normalnymi czasami”, gdyż jest więcej niepewności niż zwykle.

Wyniki Amazon

Dziś po sesji sprawozdanie finansowe opublikuje spółka o szczególnym wpływie na indeks Nasdaq 100. Mowa o Amazonie, którego ostatnie wyniki okazywały się poniżej oczekiwań analityków. Czy dziś będzie tak samo?

Punkt widzenia – ponowne dotknięcie TSR

Nasdaq 100 nie wykonał wczoraj delikatnego zejścia przed wykonaniem ruchu wzrostowego. Zamiast tego rynek dokładnie przetestował zakres średniej kroczącej SMA 55. Dwoma mocnymi impulsami wzrostowymi na przestrzeni kilku godzin, cena została wyniesiona w okolice 12 670. Rynek badał ten poziom już w zeszłym tygodniu, jednak okazał się on być oporem. Wczoraj cena ponownie podbiła do wyznaczonego poziomu TSR jedynie go dotykając. Następnie rynek wykonał zejście i powrócił w okolice TFR.

Scenariusz główny – wzrostowy

Oczekiwać dziś będę od rynku zebrania siły popytowej w strefie: obecne położenie średniej, a poziom TFR. Zakładam, że pierwszy ruch polegać dziś będzie właśnie na zejściu do tej strefy. Utrzymywanie się właśnie w jej zakresie, a także powyżej będzie świadczyć o chęci dalszego podejścia. Target na dziś to 12 750.

Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 28.07.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Poprzednimi razy dzień po decyzji FED polegał na zrzuceniu większości zysków z dnia, w którym ogłaszana była podwyżka stóp procentowych. Jeżeli tym razem również rynek ma lecieć w dół, dobrze aby pokazał to za pomocą schematu spadkowego. Taki widziałbym na zasadzie jeszcze jednego podejścia pod opór poziomu TSR. Utworzony zostałby wówczas schemat podwójnego szczytu i odbyłoby się szybkie zejście. Celem w przypadku realizacji będzie 12 300.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 28.07.2022

Konkluzja

Silny wczorajszy wzrost Nasdaq’a napawać może optymizmem zarówno akcjonariuszy spółek technologicznych, jak i inwestorów samego indeksu. Nasdaq ma szansę dziś kontynuować wzrosty i przybliżać się do istotnego poziomu 13 000. Warto jednak uważać dziś, gdyż dzień po decyzji FED często wywołuje panikę na rynkach. Niemniej jednak przychylam się ku realizacji projekcji wzrostowej opisanej wyżej. Kończąc podaję poziomy.

TTR : 12 893

TSR : 12 665

TFR : 12 443

TDP : 12 211

TFS : 11 985

TSS : 11 761

TTS : 11 544

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.