Podsumowanie mijającego tygodnia na giełdzie w USA

USA
J2T Trade

Za nami kolejny niezwykle ciekawy tydzień na Wall Street. Na rynku akcji technologicznych wciąż trwa silna korekta. Odzwierciedla to indeks NASDAQ 100, który zakończył miniony tydzień 2,3% na minusie. Za spadki odpowiadają takie spółki, jak już po raz kolejny Tesla (-11,4%), Nvidia (-9,1%) czy PayPal (-8%).

Inaczej wygląda sytuacja, gdy weźmiemy pod uwagę cały amerykański parkiet. Ostatnie sesje charakteryzowały się wysoką zmiennością, rynek poruszał się w obie strony, lecz ostatecznie indeks S&P 500 zakończył miniony tydzień 0,5% na plusie. Ogromna w tym zasługa spółki paliwowej ExxonMobil (wzrost o 12,1%) oraz energetycznej Chevron (o 9%).

Co powoduje takie skoki cen akcji spółek Tesla i ExxonMobil? Jakie spółki charakteryzowały się największą zmiennością w tym tygodniu? Jakie istotne dla swoich branż firmy publikują raporty finansowe w następnych dniach? Zapraszamy do podsumowania tygodnia na amerykańskiej giełdzie.

  • Tesla i ExxonMobil pod lupą.
  • Hot or Not mijającego tygodnia.
  • Wyniki finansowe wprzyszłym tygodniu.

Te spółki najmocniej przyciągały wzrok w mijającym tygodniu

Drugi tydzień z rzędu w centrum uwagi znajduje się Tesla. Nowy miesiąc wiodący producent samochodów elektrycznych również zaczął od dwucyfrowego spadku. Łącznie od swojego maksimum z 25 stycznia spółka Elona Muska straciła już szokujące 33%. Czy należy spodziewać się dalszej przeceny?

FP Markets

Pomijając opisywane w zeszłym tygodniu problemy, z którymi boryka się spółka, takie jak ograniczony popyt na pojazdy w ostatnim kwartale ubiegłego roku czy coraz poważniejsza konkurencja na rynku samochodów elektrycznych, należy wspomnieć o kolejnym czynniku, który mógł negatywnie na nią wpływać. Jest nią zakup Bitcoinów za 1,5 miliarda dolarów. Wielu analityków uważa, że taki ruch był zbyt ryzykowny w przypadku tak dużej spółki i może powiązać jej kurs z notowaniami kryptowaluty.

W konsekwencji liczni inwestorzy zaczęli wyprzedawać swoje akcje spółki Tesla. Nawet ci najwięksi – jak były dyrektor ds. informacyjnych działu akcyjnego Goldman Sachs – Gary Black. Ponadto, zasugerował on, że firma Elona Muska przyciągnie więcej dużych inwestorów i funduszy programem odkupu własnych akcji, uznając je za bardziej wartościowe dla inwestora niż kupowanie BTC za rezerwy gotówkowe.

wykres Tesla

Ten tydzień akcje spółki zakończyły po kursie poniżej 600 dolarów. Choć w piątek w późniejszych godzinach popołudniowych zdołały one odbić po drastycznym spadku – po godzinie 16:00 ich cena wynosiła mniej niż 550 USD, to wciąż za wcześnie by ogłosić koniec tej dotkliwej korekty. Z całą pewnością oczy traderów z całego świata będą zwrócone na tę spółkę i w kolejnym tygodniu.

Powody do zadowolenia może z kolei mieć ExxonMobil. Z jakich przyczyn kurs akcji spółki tak mocno poszybował w górę? Oczywiście jest to ściśle związane ze wzrostem cen ropy naftowej. Cena mieszanki WTI podczas piątkowej sesji osiągnęła najwyższą wartość od kwietnia 2019 roku.


Just2Trade

Uzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade. Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.


Co więcej, kartel OPEC postanowił, że wydobycie tego surowca nadal będzie ograniczone, co powinno oznaczać dalszą podwyżkę cen, skoro popyt nieprzerwanie rośnie.

Co więcej, Dyrektor Generalny firmy ExxonMobil – Darren Woods obiecał w czwartek, że pomimo odniesionych w minionym roku strat, akcjonariusze spółki otrzymają bardzo satysfakcjonującą dywidendę. Wydaje się więc, że przyszłość ExxonMobil mieni się w jasnych barwach, a w kolejnych tygodniach po jej akcjach oczekuje się dalszego rajdu w górę.

ExxonMobil wykres

Kto zyskał, a kto stracił najwięcej? – Hot or Not minionego tygodnia na Wall Street

Największym wygranym tego tygodnia okazała się spółka Second Sight Medical Products. Szaleństwo na akcjach tej firmy miało miejsce w piątek, gdy Agencja ds. Żywności i Leków ogłosiła, że zezwala na używanie systemu protezy wzroku zaprojektowanej przez tę spółkę. Mowa o systemie protezy siatkówki o nazwie Argus 2s stosowanej w celu leczenia barwnikowego zapalenia siatkówki.

Inwestorzy zareagowali na tę informację bardzo entuzjastycznie. W czwartek akcje spółki zamknęły się po cenie 1.43 USD. W piątek otworzyły po 2,29 USD, a w trakcie sesji poszybowały aż do 9,89 USD. W godzinach wieczornych, do kontrataku przeszły niedźwiedzie i akcje Second Sight Medical Products zamknęły miniony tydzień po kursie 5,7 USD. To i tak oznacza tygodniowy wzrost w wysokości 233%.

Second Sight Medical Products wykres

Na drugim biegunie znalazła się biofarmaceutyczna spółka Athenex. Wielki spadek jej kursu miał już miejsce w poniedziałek, gdy Agencja ds. Żywności i Leków ogłosiła, że jej produkt do leczenia przerzutowego raka piersi nie zostanie zatwierdzony w obecnej formie. Agencja wyraziła obawy dotyczące zagrożenia bezpieczeństwa dla pacjentów, i zaleciła przeprowadzenie nowego badania klinicznego.

Dodatkowo, w tym samym dniu firma ogłosiła wyniki finansowe za IV kwartał 2020 roku. Poniosła ona w nim stratę netto w wysokości 53 centów na akcję. W analogicznym okresie 12 miesięcy wcześniej strata netto wyniosła 28 centów na akcję, ponadto analitycy tym razem szacowali, że strata netto wyniesie mniej – 44 centy na akcję.

W konsekwencji, akcje otworzyły się w poniedziałek po cenie 5,45 USD, choć wcześniejszy tydzień zakończyły kursem 12,10 USD. W kolejnych dniach nie zdołały się podnieść – wprost przeciwnie, cena obniżyła się do 4,32 USD. Oznacza to tygodniowy spadek w wysokości 65%.

Athenex wykres

Co nas czeka w następnym tygodniu? – raporty finansowe spółek

W poniedziałek po zakończeniu amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za III kwartał roku obrotowego 2020/2021 publikuje popularna amerykańska sieć sklepów typu convenience – Casey’s General Stores. Oczekuje się, iż wykaże ona zysk netto w wysokości 0,97 USD na akcję.

We wtorek przed rozpoczęciem amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za IV kwartał 2020 publikuje największa na świecie platforma e-commerce z produktami rolniczymi – Pinduoduo. To chińska spółka notowana na NASDAQ. Oczekuje się, iż wykaże ona zysk netto w wysokości 0,04 USD na akcję.

W środę po zakończeniu amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za III kwartał roku obrotowego 2020/2021 publikuje gigant systemów zarządzania bazami danych – Oracle. Oczekuje się, iż wykaże on zysk netto w wysokości 1,11 USD na akcję.

W czwartek po zakończeniu amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za IV kwartał 2020 publikuje największy na świecie operator kwalifikowanych podpisów elektronicznych – DocuSign. Oczekuje się, iż wykaże on zysk netto w wysokości 0,22 USD na akcję.


Powyższe analizy i komentarz mają wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treści te sporządzone zostały rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715). Autor, Partner oraz Portal nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu o powyższe treści.

Inwestowanie i trading wiążą się z ryzykiem. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Just2Trade
Just2Trade jest wiodącą międzynarodową firmą inwestycyjną, zapewniającą swoim klientom bezpośredni dostęp do głównych światowych rynków akcji i walut. Zespół analityczny Just2Trade przygotowuje analizy, raporty poświęcone rynkowi akcyjnemu, walutowemu oraz towarowemu.