Podsumowanie tygodniowe GPW

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem minione pięć sesji upłynęło pod znakiem mieszanego sentymentu. Ostatecznie indeks WIG20 zakończył ten tydzień z minimalną stratą rzędu 0,3%.

Wykres WIG20

Nie zmienia to faktu, iż w przez minione pięć dni można było wygenerować zarówno dodatnią jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Spektakularny wzrost CD Projekt po najnowszej rekomendacji

Zdecydowanym zwycięzcą tego tygodnia, spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, okazało się CD Projekt. Z czego wynikała rozpoczęta we wtorek, naprawdę imponująca zwyżka akcji najsłynniejszego polskiego producenta gier?

FP Markets

Wydaje się, że kluczowa w tym zakresie była informacja od największej na świecie agencji prasowej zajmującej się rynkiem kapitałowym – Bloomberga. Poinformowała ona, iż analitycy amerykańskiego banku inwestycyjnego Jefferies podnieśli rekomendację dla CD Projekt do “kupuj” z “poniżej rynku”.

Ponadto, wydaje się, że na zwyżkę kursu akcji polskiego producenta gier mógł również mieć wpływ rajd wzrostowy spółek technologicznych na Wall Street, który miał miejsce w ostatnich dniach. Okazuje się bowiem, że indeks NASDAQ 100 zyskuje w tym tygodniu ponad 4,5%.

Ostatecznie akcje CD Projekt zakończyły minione pięć sesji z robiącym wrażenie łącznym zyskiem rzędu 9,6%.

Wykres CD Projekt

Akcje Pepco najdroższe od kwietnia

Niespodziewanie udany tydzień ma za sobą również spółka Pepco. Wzrost kursu akcji tej sieci detalicznej nie wynika jednak z żadnego komunikatu przez nią publikowanego, ani doniesień medialnych na jej temat.

Wydaje się, że dynamiczna zwyżka Pepco także jest konsekwencją rajdu wzrostowego na Wall Street. Spółka bowiem – podobnie jak indeksy NASDAQ 100 i S&P 500 – zaczęła mocno drożeć we wtorek, a następnie konsekwentnie pięła się w górę aż do końca tygodnia.

W efekcie, po serii czterech wzrostowych sesji, akcje Pepco zakończyły ten tydzień aż 6,3% na plusie. Co więcej, ich kurs jest aktualnie najwyższy od 21 kwietnia ubiegłego roku.

Wykres Pepco

Drastyczna przecena JSW, PGE i PKN Orlen po doniesieniach o podatku od zysków nadzwyczajnych

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazły się trzy spółki Skarbu Państwa – Jastrzębska Spółka Węglowa, Polska Grupa energetyczna i PKN Orlen. Inwestorzy w środę w panice pozbywali się akcji tych podmiotów ze względu na medialne informacje, iż rząd, pod naporem Unii Europejskiej, ma jednak wprowadzić podatek od zysków nadzwyczajnych.

Według opublikowanych w środę doniesień portalu WysokieNapiecie.pl, nieoficjalne konsultacje z częścią branży już się zaczęły. Podatkiem od nadmiarowych zysków objęte mają zostać takie spółki, jak PKN Orlen, JSW, PGE, Tauron Wydobycie i kopalnię PG Silesia należącą do spółki Bumech.

Warto tutaj przypomnieć, że podatek od nadmiernych zysków firm spółek zajmujących się wydobyciem i rafinacją ropy naftowej oraz wydobyciem węgla Rada Unii Europejskiej przyjęła w rozporządzeniu w październiku 2022 roku.

Podatek od zysków nadzwyczajnych obejmuje firmy, które osiągają 75% przychodów ze sprzedaży ropy lub jej rafinacji, węgla oraz koksu. Wynosi on 33% od dochodu, który przekracza 20% średniego dochodu z lat 2018 -2022.

Dochody państwa z podatku od nadmiarowych zysków mają zostać przeznaczone na złagodzenie skutków wzrostu cen energii, w tym na wsparcie ubogich gospodarstw domowych czy przedsiębiorstw energochłonnych.

Resort klimatu dementuje

Jeszcze w środę wieczorem Ministerstwo Klimatu i Środowiska w oficjalnym komunikacie poinformowało jednak, że resort nie prowadzi prac dotyczących nadmiarowych zysków od branży węglowej i naftowej.

JSW z dwucyfrowym spadkiem

W efekcie, w czwartek akcje JSW, PGE i PKN Orlen nadrabiały część kolosalnych środowych strat – wszystkie trzy spółki zakończyły przedostatnią sesję tego tygodnia na plusie. W piątek powróciły one jednak do obniżek. Ostatecznie papiery wartościowe JSW, PGE i PKN Orlen w ciągu minionych pięciu sesji znacząco się przeceniły.

Zdecydowanie najgorzej poradziła sobie Jastrzębska Spółka Węglowa, której akcje w tym tygodniu potaniały o szokujące 10,4%.

Wykres JSW

PGE i Orlen ponad 6% w dół

W przypadku papierów wartościowych Polskiej Grupy Energetycznej i PKN Orlen mieliśmy do czynienia z wyprzedażą rzędu odpowiednio 7,6% i 6,7%.

Wykres PGE

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.