Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ma za sobą kolejny stosunkowo udany tydzień. Indeks WIG20 wzrósł bowiem podczas minionych pięciu sesji o kolejne 2,3% i w tej chwili jego kurs oscyluje w granicach wartości z połowy lutego, co oznacza że z nawiązką już odrobił spadki spowodowane wybuchem wojny na Ukrainie.
Co więcej, indeks 20 największych spółek warszawskiej giełdy atakuje już wykładniczą średnią kroczącą EMA 100, powyżej której po raz ostatni znajdował się w połowie stycznia. A byłoby jeszcze lepiej, gdyby nie fatalna czwartkowa sesja, podczas której WIG20 wypadł wyraźnie gorzej od wszystkich najistotniejszych światowych indeksów giełdowych.
Jakie spółki najmocniej wyróżniły się w minionym tygodniu?
Subindeks WIG-Banki znów napędza GPW
Jak już zostało wspomniane we wstępie, bieżący tydzień na parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie upłynął pod znakiem wzrostów. Warto odnotować, że motorem napędowym indeksu WIG20 były w tym tygodniu banki, które zyskiwały w oczekiwaniu na wyższą od dotychczasowych oczekiwań podwyżkę stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.
Rekordowy odczyt inflacji sugeruje silniejszą podwyżkę stóp procentowych
Wydarzeniem tygodnia była bowiem publikacja marcowego odczytu inflacji CPI w Polsce. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wzrosły aż o 10,9%, co było znacząco wyższym wynikiem od rynkowego konsensusu. To z kolei podbiło oczekiwania odnośnie skali kolejnego ruchu ze strony Rady Polityki Pieniężnej, a widmo podwyżki stóp procentowych minimum o 75 punktów bazowych stanowi wodę na młyn dla kursu akcji polskich banków.
W konsekwencji subindeks WIG-Banki wzrósł podczas 5 ostatnich sesji aż o 7,2%. Warto zauważyć, że aż 86% udziału w tym subindeksie stanowi pięć spółek – PKO Bank Polski, Bank Pekao S.A. oraz Santander Bank Polska, ING Bank Śląski oraz mBank. Aż cztery z nich (poza ING) odznaczyły się w tym tygodniu bardzo imponującymi wzrostami. Najmocniej podrożały akcje mBanku – aż o 11,6%.
Poważna korekta kursu PGNiG
Na drugim biegunie znalazła się spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Warto jednak zaznaczyć, że w jej przypadku doszło do potężnych wzrostów w ciągu pierwszych dwóch tygodni wojny na Ukrainie. Między 24 lutego a 7 marca kurs PGNiG poszybował z okolic 5.10 PLN do poziomu 7.5 PLN. Było to oczywiście związane ze skokowym wzrostem cen gazu w Europie.
Od trzech tygodni na akcjach tej spółki trwa jednak korekta. Co więcej, w tym tygodniu przybrała ona na sile. Oliwy do ognia dolały bowiem negocjacje ukraińsko-rosyjskie w Turcji dotyczące zawieszenia broni. Wycofanie się Rosji z pewnych postulatów zostało odebrana jako przejaw rosnących szans na sukces rozmów pokojowych. To z kolei stabilizuje sytuację na rynku gazu ziemnego, co oczywiście negatywnie wpływa na kurs akcji PGNiG. W efekcie spółka ta przeceniła się w tym tygodniu aż o 6,9%. Okazała się zatem najsłabszą spośród indeksu WIG20.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!