Podsumowanie tygodnia na warszawskiej giełdzie

GPW
J2T Trade

Za nami pierwszy tydzień września na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem minione pięć dni handlowych na polskim rynku akcji upłynęło pod znakiem dotkliwych spadków. Ostatecznie, po bolesnej serii czterech sesji zakończonych na minusie, indeks WIG20 stracił w tym tygodniu 5,2%.

Wykres WIG20

Nie zmienia to faktu, iż w przez ostatnie pięć sesji można było wygenerować zarówno dodatnią, jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach – choć te niestety drugie były znacznie bardziej okazałe.

Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

FP Markets

Akcje Asseco Poland w górę po ogłoszeniu skupu akcji

Tytuł najmocniejszej spółki ostatniego tygodnia czerwca, spośród podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20, bezapelacyjnie należy do Asseco Poland. Za imponującą zwyżkę akcji tej firmy informatycznej odpowiada piątkowa sesja. Jaka jest przyczyna tych wzrostów?

Okazuje się, że w czwartek po zamknięciu sesji spółka Asseco Poland zaprosiła do sprzedaży do 15 785 607 akcji, które stanowią około 19,02% kapitału zakładowego. Cena zakupu papierów wartościowych spółki będzie wynosić nie mniej niż 75,05 PLN i nie więcej niż 82,95 PLN.

Przyjmowanie ofert sprzedaży rozpocznie się już w poniedziałek 11 września, a zakończy w czwartek 14 września. Ustalenie ceny ostatecznej, ostatecznej liczby akcji nabywanych, akceptacja ofert sprzedaży oraz ewentualna redukcja liczby akcji ma nastąpić 18 września.

Przewidywany dzień rozliczenia transakcji i nabycia akcji to 21 września. Podmiotem pośredniczącym w przeprowadzeniu i rozliczeniu zaproszenia jest Santander Biuro Maklerskie. Warto dodać, że już w czerwcu Walne Zgromadzenie Asseco Poland upoważniło zarząd do przeprowadzenia skupu akcji własnych.

Ogłoszenie buy-backu przez Asseco Poland wywołało spore poruszenie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Na akcje błyskawicznie spółki pojawił się wzmożony popyt. W efekcie, podczas piątkowej sesji zyskały one aż 5,7%, a cały ostatni tydzień zakończyły 3,8% na plusie.

Wykres akcji Asseco Poland

Akcje PGE zanurkowały, ponieważ rząd nie zdąży utworzyć NABE przed wyborami

Na drugim biegunie, już drugi tydzień z rzędu znalazły się akcje Polskiej Grupy Energetycznej. Jaka była przyczyna dotkliwej obniżki tej spółki Skarbu Państwa?

Okazuje się, że we wtorek późnym popołudniem wiceminister Aktywów Państwowych Marek Wesoły poinformował, że projekt ustawy dotyczącej utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) będzie prawdopodobnie musiał wrócić do Sejmu po poprawkach Senatu.

Obecnie jednak nie ma już zaplanowanych posiedzeń Sejmu przed wyborami. Teoretycznie Marszałek Sejmu może takie posiedzenie zwołać, jednak wiceminister ocenił, że potrzebne byłoby do tego dodatkowe uzasadnienie.

Zdaniem Marka Wesołego dla tego projektu nie będzie jednak zwołane dodatkowe posiedzenie Sejmu. Wiceminister dodał, że “gdyby to nie był rok wyborczy, to w normalnym trybie do końca roku powinniśmy zamknąć kwestię NABE. Ze względu na rok wyborczy mamy pewną perturbację”.

Powyższe informacje przekazane przez wiceministra Aktywów Państwowych dotyczące Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego wywołały prawdziwe przerażenie u posiadaczy akcji trzech największych spółek energetycznych. Mowa tu o takich firmach, jak Enea, TAURON Polska Energia i właśnie PGE.

Ostatecznie akcje Polskiej Grupy Energetycznej, po zaliczeniu kompromitującej sesji ośmiu spadkowych sesji z rzędu, której apogeum nastąpiło oczywiście w minioną środę, zakończyły ten tydzień z szokującą łączną stratą wynoszącą 10,6%.

Wykres akcji PGE

WIG-Banki ostro w dół z powodu szokującej obniżki stóp procentowych

Pierwszy tydzień września okazał się również fatalny dla polskiego sektora bankowego. Jaka jest przyczyna tej silnej i gwałtownej przeceny akcji polskich banków?

Otóż, Rada Polityki Pieniężnej zszokowała w środę rynek i zamiast oczekiwanej obniżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych, zdecydowano o trzykrotnie większym cięciu. Jak RPP uzasadniła swoje działanie? Oto treść oficjalnego komunikatu:

“W ocenie Rady napływające w ostatnim czasie dane wskazują na mniejszą od wcześniejszych oczekiwań presję popytową, co będzie oddziaływać w kierunku szybszego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP. Biorąc pod uwagę te uwarunkowania – a także opóźnienia, z jakimi decyzje w zakresie polityki pieniężnej wpływają na gospodarkę – Rada dokonała dostosowania stóp procentowych NBP, które będzie sprzyjać realizacji celu inflacyjnego NBP w średnim okresie”.

Tak duże cięcie stóp procentowych wywołało prawdziwe spustoszenie na akcjach banków notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdyż oczywiście znacząco się ono odbije na generowanych przez ten sektor zyskach.

Jeszcze w środę wieczorem Santander Bank Polska w oficjalnym komunikacie podał, że w okresie kolejnych dwunastu miesięcy negatywny wpływ obniżki stóp procentowych o 75 punktów bazowych na wynik banku z tytułu odsetek, według szacunków analityków, wyniesie 390-545 milionów złotych.

W konsekwencji, indeks WIG-Banki zanotował w środę stratę rzędu 3,9%. W całym omawianym tygodniu, po serii czterech spadkowych sesji rzędu, jego wartość obniżyła się zaś o 6,7%.

Wykres WIG-Banki

Alior Bank najsłabszy

Zdecydowanie najgorzej, spośród spółek z sektora bankowego wchodzących w skład indeksu WIG20, poradził sobie Alior Bank. Akcje tego podmiotu potaniały w środę o 4,8%, a w czwartek straciły kolejne 4,6%. Ostatecznie papiery wartościowe Alior Banku zakończyły ten tydzień aż 10,5% na minusie.

Wykres akcji Alior Bank

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.