Podsumowanie tygodnia na warszawskiej giełdzie

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem na polskim rynku akcji mieliśmy do czynienia z mieszanymi nastrojami. Ostatecznie, pomimo silnej piątkowej sesji, indeks WIG20 zakończył minione pięć dni handlowych 0,4% na minusie.

Wykres WIG20

Nie zmienia to faktu, iż w przez ten tydzień można było wygenerować zarówno dodatnią, jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Indeks WIG-Banki na nowych tegorocznych maksimach

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, przez minione pięć sesji zdecydowanie najlepiej radziły sobie spółki z sektora bankowego. Co ciekawe, zwyżka akcji banków nie wynikała z żadnych komunikatów publikowanych przez te instytucje, ani nawet doniesień medialnych na ich temat.

FP Markets

Była to po prostu kontynuacja rajdu wzrostowego, który na dobrą sprawę rozpoczął się już 5 maja. Poprawa sentymentu wobec sektora, po obiecujących raportach kwartalnych największych banków komercyjnych działających w naszym kraju, wciąż jest na rynku doskonale widoczna.

Co prawda indeks WIG-Banki zanotował niewielki tygodniowy wzrost rzędu 1,5%, lecz już podczas wtorkowej sesji ustanowił on nowe tegoroczne maksimum, bijąc szczyt z połowy stycznia.

Wykres WIG-Banki

mBank najmocniejszy

Spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 zdecydowanie najwyższy wzrost zanotował mBank, którego akcje podrożały o 3,6%. Co więcej, w piątek osiągnęły one najwyższą wartość od kwietnia 2022 roku.

Wykres mBank

Potężna przecena Allegro po publikacji raportu finansowego

Najmocniej wzrok inwestorów, już kolejny tydzień z rzędu, przyciągało jednak Allegro. W tym tygodniu doszło bowiem do potężnej wyprzedaży akcji giganta e-commerce, za którą odpowiadała przede wszystkim czwartkowa sesja.

Przecena ta uchodzi za bardzo zaskakującą. Dlaczego? Otóż, w czwartek przed rozpoczęciem sesji, Allegro opublikowało wyniki finansowe za pierwszy kwartał oraz prognozy na drugi kwartał bieżącego roku. Paradoksalnie, okazały się one znacznie lepsze od oczekiwań analityków.

Okazuje się, że skorygowana EBITDA grupy Allegro w pierwszym kwartale 2023 roku wzrosła w ujęciu rocznym o 14,7% do 530,9 miliona złotych. Rynkowy konsensus zakładał natomiast, że osiągnie ona wartość 481,5 miliona PLN.

Przychody Allegro w pierwszych trzech miesiącach tego roku wyniosły zaś 2,321 miliarda złotych, co stanowi wzrost rok do roku o 66,6%. Ponadto, analitycy spodziewali się słabszych przychodów, miały one wynieść 2,288 miliarda PLN.

Z kolei skonsolidowany zysk netto jednostki dominującej wyniósł w pierwszym kwartale 157 milionów złotych. To wynik o 6% niższy od zysku netto zanotowanego w analogicznym kwartale 2022 roku, ale zarazem znacznie lepszy od prognoz ekspertów, którzy oczekiwali, że wyniesie on zaledwie 91,5 miliona PLN.

Warto również dodać, że całkowita wartość brutto towarów sprzedanych na Allegro, w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku wyniosła 13,14 miliarda złotych, co stanowi wzrost w ujęciu rocznym o 21,4%. Co więcej, liczba aktywnych kupujących na Allegro wzrosła czwarty kwartał z rzędu, osiągając poziom 14,2 miliona.

To jednak nie był koniec dobrych informacji dla akcjonariuszy spółki. Allegro przedstawiło bowiem również prognozy zapowiadające dalszą poprawę wyników w drugim kwartale tego roku. Konkretnie mowa tutaj o wzroście przychodów przychodów o 16-18% rok do roku i skorygowanej EBITDA o 13-16%.

Masowa realizacja zysków po dobrych wynikach kwartalnych i obiecujących prognozach

Dlaczego więc akcje Allegro w czwartek tak poważnie zanurkowały, i to najwyższych w tym dniu na polskim rynku obrotach? Warto zauważyć, że w ciągu niecałych dwóch ostatnich miesięcy akcje tego giganta e-commerce podrożały o 50%.

Natomiast, w ciągu poprzednich dwóch tygodni papiery wartościowe Allegro odnotowały zdecydowanie najwyższy wzrost spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu WIG20.

Wydaje się zatem, że doszło do typowego scenariusza “sprzedawania faktów”, czyli masowej realizacji zysków związanych z ważnym wydarzeniem dotyczącym spółki (nawet gdy miało ono wydźwięk pozytywny), co wywołało gwałtowną korektę.

W efekcie, akcje Allegro, po bolesnej serii trzech spadkowych sesji i nawet pomimo piątkowego odreagowania, zakończyły swoją świetną majową passę i przeceniły się w tym tygodniu aż o 8,4%.

Wykres akcji Allegro

Koniec imponującej wzrostowej serii LPP

Tego tygodnia do udanych zaliczyć z całą pewnością nie może również LPP. Po spektakularnej serii sześciu wzrostowych tygodni z rzędu, akcje tej polskiej grupy modowej w końcu zaliczyły wyraźny spadek. Jakie są jego przyczyny? Wydaje się, że przede wszystkim doszło tutaj również do realizacji zysków.

W końcu we wtorek akcje spółki osiągnęły najwyższą wartość od lutego 2022 roku. Wydaje się zatem, że pogorszenie nastrojów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, do którego doszło w środę i czwartek, spowodowało, że spekulanci postanowili sprzedać swoje pakiety akcji LPP z dużym zyskiem. Warto bowiem zauważyć, że między 19 kwietnia, a 19 maja akcje tej grupy modowej podrożały o ponad 35%.

W efekcie, po dotkliwej serii czterech spadkowych dni handlowych z rzędu – w tym bardzo bolesnych przecen w środę oraz czwartek – i nawet pomimo silnego piątkowego odreagowania, akcje LPP zakończyły ten tydzień aż 5,9% na minusie.

Wykres akcji LPP

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.