Podsumowanie tygodnia na warszawskiej giełdzie

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem, zupełnie niespodziewanie mieliśmy do czynienia ze spektakularnym wzrostem. Indeks WIG20 zyskał łącznie przez minione pięć sesji – z których każda była wzrostowa – aż 6,9% i po raz pierwszy od 23 września powrócił powyżej poziomu 1500 punktów.

Wykres WIG20

Mało tego – w tym tygodniu doszło do bardzo niespodziewanej – i zarazem dającej mnóstwo powodów do optymizmu – sytuacji. Okazuje się bowiem, że wszystkie spółki indeksu WIG20 zakończyły minione pięć sesji na plusie. Które podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, w takim razie wzrosły najmocniej? Przekonamy się poniżej:

Jakie spółki odnotowały największy wzrost w tym tygodniu?

JSW gwiazdą WIG20

Niewiarygodnie udany tydzień tym razem okazała się mieć Jastrzębska Spółka Węglowa. Co jest powodem tej zwyżki? W zasadzie przez pierwsze cztery sesje tego tygodnia nie mieliśmy do czynienia z żadnymi komunikatami spółki, ani innymi istotnymi doniesieniami prasowymi, które mogłyby wspierać wzrosty kursu jej akcji.

FP Markets

Poprawa nastrojów na GPW

Wydaje się zatem, że za ten wystrzał ceny odpowiada ogólna poprawa nastrojów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Warto bowiem zauważyć, że przez ostatnie miesiące akcje JSW radziły sobie fatalnie.

Od szczytu z 7 marca do minimum z 3 października ich kurs stracił bowiem aż 61,5%. W tym miesiącu nastąpiło jednak wyraźne odbicie, a w ostatnich dniach gwałtownie ono przyspieszyło.

Rajd wzrostowy węgla koksowego

Warto także zwrócić uwagę, że kurs węgla koksującego na światowych giełdach towarowych od drugiej połowy września wyraźnie pnie się w górę. A Jastrzębska Spółka Węglowa to przecież największy w Polsce producent węgla koksowego typu 35 (hard) wysokiej jakości i największa komercyjna grupa koksowni w Unii Europejskiej.

Aneks do umowy z ArcelorMittal Poland

Ponadto, w piątek inwestorów z całą pewnością ucieszył fakt, że spółka poinformowała, iż w latach 2023-2025 dostarczy ona stalowemu koncernowi ArcelorMittal Poland węgiel koksowy o wartości przekraczającej 7 miliardów złotych. Firmy zawarły w tej sprawie aneks do wiążącej je umowy wieloletniej.

Po tym okresie umowa będzie podlegała przedłużeniu na kolejne lata maksymalnie do końca roku 2029, po uzgodnieniu struktury jakościowo-ilościowej, jeżeli żadna ze stron nie dokona jej wypowiedzenia. W dalszym ciągu w oparciu o umowę będą zawierane umowy roczne, w których uzgadniane będą szczegółowe warunki współpracy.

W konsekwencji, w tym tygodniu akcje JSW osiągnęły niezwykle imponujący wzrost rzędu 14,1%, dzięki czemu okazały się one najmocniejszą spółką z indeksu WIG20.

Wykres akcji JSW

Akcje PGE mocno w górę po uzyskaniu pozwolenia na budowę 3 farm PV

Ostatni pełny tydzień października okazał się również wyjątkowo udany dla Polskiej Grupy Energetycznej. Zwyżka akcji tej spółki jest przede wszystkim efektem wtorkowych, a następnie środowych wzrostów.

One natomiast wynikają z faktu, że należąca do grupy spółka PGE Energia Odnawialna poinformowała we wtorek o otrzymaniu pozwolenia na budowę trzech farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 15 megawatów w powiecie chełmskim na Lubelszczyźnie.

Jak podano, postępowanie przetargowe na realizację inwestycji PV Żółtańce 1, PV Żółtańce 2 i PV Żółtańce 3 zostanie ogłoszone w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Podpisanie umowy z wykonawcami zaplanowano do połowy 2023 roku, a uruchomienie farm w drugim kwartale 2024.

Spółka poinformowała ponadto, że w kolejnych latach zamierza co roku ogłaszać przetargi na ponad 300 megawatów w energetyce słonecznej. Dodatkowo, w 2023 Polska Grupa Energetyczna zamierza oddać do użytku 24 instalacje. Największy projekt, o mocy 153 megawatów, zostanie zrealizowany na terenie gminy Grębów na Podkarpaciu. Pierwszy jej etap o mocy 100 megawatów ma powstać do końca 2023 roku.

Inwestorzy zareagowali na te wieści z ogromnym entuzjazmem. W konsekwencji podczas wtorkowej sesji akcje PGE zyskały 6,6%. W środę poszły natomiast o kolejne 3% w górę. Co więcej, ostatecznie akcje PGE zakończyły ten tydzień aż 12,5% na plusie.

Wykres akcji PGE

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.