Podsumowanie tygodnia na warszawskiej giełdzie

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem mieliśmy do czynienia z naprawdę przerażającymi spadkami. Podczas czwartkowej sesji indeks WIG20 osiągnął nie tylko nowe tegoroczne minimum, a nawet zanotował najniższą wartość od 30 marca 2020 roku. Ostatecznie, po piątkowym odbiciu zakończył on bieżący tydzień nieznacznie powyżej poziomu 1500 punktów, z potężną stratą rzędu 6,1%.

Wykres WIG20

W efekcie doszło w tym tygodniu do dość niespodziewanej sytuacji. Otóż akcje wszystkich spółek z indeksu WIG20 wygenerowały przez minione pięć sesji ujemną stopę zwrotu. Co gorsza, w kilku przypadkach mowa tutaj nawet o dwucyfrowej stracie w ujęciu procentowym. Które poradziły sobie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Jakie spółki najmocniej wyróżniły się w minionym tygodniu?

Szokujący spadek akcji JSW

W tym tygodniu serii czterech niezwykle bolesnych sesji spadkowych doświadczyła Jastrzębska Spółka Węglowa. Na przecenę akcji tej spółki Skarbu Państwa wpłynęła przede wszystkim publikacja jej wyników finansowych za drugi kwartał 2022 roku, która miała miejsce przed rozpoczęciem wtorkowej sesji.

FP Markets

W omawianym kwartale spółka odnotowała 3,187 miliarda złotych zysku EBITDA, co jest znacznie lepszym wynikiem niż w zeszłym roku, lecz słabszym od prognozowanych przez analityków 3,358 miliarda PLN. Zysk netto z kolei wyniósł 2,348 miliarda złotych, podczas gdy rynek oczekiwał 2,457 miliarda PLN. Natomiast zysk operacyjny wyniósł 2,89 miliarda złotych co także jest słabszym wynikiem od 3,038 miliarda PLN zysku oczekiwanego przez rynek.

W efekcie akcje JSW zanotowały serię czterech niezwykle dotkliwych sesji spadkowych z rzędu, a ich kurs zakończył miniony tydzień z niewiarygodną stratą rzędu 16,5%.

Wykres JSW

KGHM w poważnym kryzysie

Cztery potężne spadkowe sesje z rzędu zaliczyły w tym tygodniu również akcje spółki KGHM Polska Miedź. Odwrót inwestorów od KGHM najprawdopodobniej wynika z kilku przyczyn.

Obniżka kursu miedzi

Przede wszystkim należy pamiętać, że kurs akcji tej spółki jest w dużym stopniu skorelowany z cenami miedzi. A w przypadku tego surowca także mieliśmy do czynienia z czterema spadkowymi sesjami z rzędu. Łącznie w tym tygodniu kurs miedzi obniżył się o ponad 6%.

Kryzys energetyczny

To jednak nie wszystko. Inwestorzy obawiają się również, jak ten należący do Skarbu Państwa energochłonny gigant poradzi sobie z rosnącymi cenami energii. KGHM zużywa bowiem 3 terawatogodziny energii elektrycznej rocznie, co oznacza, że jest jej największym konsumentem w Polsce.

A trzeba pamiętać, że cała Europa boryka się obecnie z kryzysem energetycznym, a prąd przemysłowy jest przez przedsiębiorstwa kupowany na wolnym rynku energii. Co gorsza, okazuje się, że na początku tego tygodnia kontrakty na energię elektryczną osiągały kolejne historyczne szczyty notowań. Mało tego – europejski benchmark na przyszły rok – German Power, po raz pierwszy wskazał, że ceny prądu w 2023 przekroczą granicę 1000 euro za megawatogodzinę.

W efekcie akcje KGHM, po czterech spadkowych sesjach z rzędu, zakończyły miniony tydzień z gigantyczną stratą rzędu 14,9%. Kurs akcji spółki w czwartek znalazł się natomiast na najniższym poziomie od czerwca 2020 roku.

Wykres KGHM

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.