Podsumowanie tygodnia na warszawskiej giełdzie

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem mieliśmy do czynienia z wyraźnymi spadkami. Ostatecznie indeks WIG20 zanotował w ciągu minionych czterech sesji łączny spadek rzędu 3,2%.

Wykres indeksu WIG20

Nie zmienia to faktu, iż w tym dobiegającym końca tygodniu także można było wygenerować zarówno ujemną jak i dodatnią stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach, choć nie były one tak spektakularne, jak mogliśmy się do tego przyzwyczaić. Które spółki dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Jakie spółki najmocniej wyróżniły się w minionym tygodniu?

JSW gwiazdą WIG20

Zaskakująco udany tydzień tym razem okazała się mieć Jastrzębska Spółka Węglowa. Za jej imponujący wzrost w tym tygodniu odpowiada przede wszystkim czwartkowa sesja, podczas której akcje JSW zdrożały o niewiarygodne 12,5%. Co było powodem tej zwyżki?

FP Markets

Wydaje się, że jest to przede wszystkim spóźniona reakcja na wzrosty cen węgla koksującego na światowych rynkach. W końcu JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) w Unii Europejskiej. Ponadto, we wtorek spółka poinformowała, że w tym roku JSW wyprodukuje o 400 tysięcy ton węgla do celów energetycznych więcej niż planowano. W sumie spółka wyprodukuje ponad 2,7 miliona ton węgla do celów energetycznych w 2022.

Dodatkowo spółka uruchomiła produkcję granulatu energetycznego o wydajności 400 ton na dobę. Kolejna instalacja o podobnych parametrach zostanie uruchomiona na początku września 2022 roku. Oznacza to, że do końca roku obie instalacje wyprodukują ponad 90 tysięcy ton granulatu do celów energetycznych. Wyprodukowany granulat służy, jako domieszka do węgli energetycznych i – podobnie jak produkowany przez JSW węgiel do celów energetycznych – trafia do zakładów energetyki zawodowe.

W konsekwencji, po zadziwiającym czwartkowym rajdzie wzrostowym, nawet pomimo piątkowej korekty, akcje JSW mogą w tym tygodniu pochwalić się wzrostem rzędu 4,7%.

Wykres akcji JSW

Udany tydzień Asseco Poland

Imponującym wzrostem w tym tygodniu może się również pochwalić spółka Asseco Poland. Zwyżka kursu akcji tej spółki informatycznej może być efektem publikacji dziennika Puls Biznesu. Ujawnił on bowiem, że w ostatnich tygodniach Asseco Poland pozyskało kilka istotnych kontraktów o łącznej wartości blisko 190 milionów złotych.

Wskazano, że jeden z nich to umowa z Agencją Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) na budowę centralnego systemu obsługi beneficjenta (CSOB) wraz z wdrożeniem. Dziennik szacuje, że wartość kontraktu wynosi ponad 123 miliony złotych.

Asseco Poland nawiązało także umowę pomostową z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych na utrzymanie i rozwój Platformy Usług Elektronicznych o wartości blisko 6 milionów złotych brutto.

Asseco Poland ma także podpisać umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na zakup usługi utrzymania, optymalnego rozwoju oraz transformacji systemu centralnego def2000. Pierwotna wartość zlecenia wynosiła 45 milionów złotych, a zgodnie z nową umową ma to być blisko 95 milionów PLN.

Kolejny kontrakt, który niebawem ma podpisać Asseco Poland, to zlecenie o wartości blisko 10 milionów złotych na utrzymanie i rozwój systemu Las przez okres 24 miesięcy. System Las to najważniejszy składnik Systemu Informatycznego Lasów Państwowych.

W konsekwencji akcje spółki Asseco Poland mogą w tym tygodniu pochwalić się wzrostem rzędu 4,3%.

Wykres akcji Asseco

Przecena KGHM po rozczarowujących wynikach kwartalnych

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazła się spółka KGHM Polska Miedź. Spółka zaliczyła całą serię spadkowych sesji. Odwrót inwestorów od KGHM prawdopodobnie wynika z dwóch przyczyn. Po pierwsze, w środę po południu spółka podała wyniki za drugi kwartał bieżącego roku.

Zysk na akcję, przychody i skorygowana EBITDA zawiodły rynek

Zysk na akcję spółki wyniósł w ostatnim kwartale 6,61 PLN, podczas gdy przychody sytuowały się na poziomie 8,93 miliarda złotych. Są to wyniki znacznie słabsze od przewidywań analityków. Oczekiwali oni zysku na akcję w wysokości 7,41 PLN, przy przychodach o wartości 9,32 miliarda złotych. Warto dodać, że w pierwszym kwartale przychody spółki były nieco większe – wyniosły – 8,99 miliarda PLN.

Rozczarowująca okazała się także skorygowana EBITDA. Wyniosła ona w drugim kwartale 2022 roku 2,18 miliarda złotych, podczas gdy analitycy oczekiwali, że wartość ta będzie kształtować się na poziomie 2,5 miliarda PLN. Dla porównania w pierwszym kwartale tego roku skorygowana EBITDA wyniosła 3,133 miliarda złotych, a w drugim kwartale 2021 – 2,7 miliarda PLN.

„Rola” KGHM w skażeniu Odry

Po drugie, Zakład Hydrotechniczny KGHM w Rudnej zaczął pojawiać się w kontekście katastrofy ekologicznej na Odrze. Wprawdzie – co należy wyraźnie podkreślić – nie chodzi o obciążanie spółki główną odpowiedzialnością za skażenie rzeki – ale jednak sam fakt powiązania KGHM z zanieczyszczeniem Odry zaczęło odstraszać część inwestorów.

Jak bowiem wynika z kontroli poselskiej przeprowadzonej przez posła KO Piotra Borysa, pomiędzy 29 lipca a 10 sierpnia cyklicznie odbywały się zrzuty słonej wody do Odry z Zakładu Hydrotechnicznego KGHM. Co ważne, jak zaznacza sam Borys, zrzuty odbywały się zgodnie z pozwoleniem wodno-prawnym i były nawet poniżej standardowego poziomu. Do dziś nie rozstrzygnięto jednak czy ten zrzut słonej wody mógł mieć dodatkowy wpływ na katastrofę ekologiczną na Odrze.

W efekcie po całej serii spadkowych sesji, akcje spółki KGHM Polska Miedź zakończyły bieżący tydzień szokującą przeceną wynoszącą łącznie 10,4%.

Wykres KGHM

Akcje PKN Orlen tanieją wraz z obniżkami cen ropy

Bieżącego tygodnia do udanych zaliczyć nie może również PKN Orlen. W tym przypadku sprawa jest prosta – obniżka kursu akcji tego koncernu paliwowego jest konsekwencją przeceny na rynku ropy naftowej. W końcu cena akcji spółki jest w dużym stopniu skorelowana z wartością “czarnego złota”.

Z tego powodu dwie pierwsze sesje tego tygodnia zakończyły się dla akcji PKN Orlen potężnymi spadkami. Następnie, gdy kurs ropy naftowej zaczął rosnąć, akcje polskiego koncernu również zaczęły odbijać, lecz po stronie kupujących zdecydowanie zabrakło determinacji i ostatecznie nie zdołały one nadrobić strat z wtorku i środy.

W konsekwencji akcje PKN Orlen zakończyły bieżący tydzień 5,5% na minusie.

Wykres akcji PKN Orlen

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.