Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem mieliśmy do czynienia z iście szokującymi spadkami. Podczas czwartkowej sesji indeks WIG20 osiągnął nie tylko nowe tegoroczne minimum, a nawet zanotował najniższą wartość od listopada 2020 roku. Ostatecznie, po minimalnym wzroście w piątek zakończył on bieżący tydzień z gigantyczną stratą rzędu 6,9%.
W konsekwencji, podczas minionych pięciu sesji mieliśmy do czynienia z bardzo niecodzienną sytuacją. Okazuje się bowiem, iż jeśli na początku tego tygodnia kupiliśmy akcje którejkolwiek ze spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 i trzymaliśmy je do zamknięcia piątkowej sesji, to istnieje pewność, że zakończyliśmy tydzień na minusie. Które zatem spółki, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie najgorzej? Przekonamy się poniżej:
Jakie spółki najmocniej wyróżniły się w minionym tygodniu?
Subindeks WIG-Banki nurkuje
Wakacje kredytowe wchodzą w życie…
W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą w życie wakacje kredytowe. Mechanizm ten opiera się na odroczeniu spłaty rat kredytu. W czasie trwania wakacji kredytowych nie spłaca się ani kapitału, ani odsetek – co odróżniać może ustawowe wakacje od tych czasem proponowanych w ramach umowy przez banki. Jedynym obciążeniem mogą być składki ubezpieczeniowe.
Wykorzystanie opcji odroczenia spłaty rat oznacza, że automatycznie wydłuża się okres spłaty zobowiązania. Jeśli skorzystamy z wakacji na przykład przez 3 miesiące, okres kredytowania zostanie wydłużony o 3 miesiące. Łącznie wakacje kredytowe objąć mogą jednak aż 8 rat. Ustawa narzuca natomiast kilka okresów, w których można tego dokonać:
- Od 1 sierpnia 2022 do 30 września 2022 – maksymalnie dwie raty
- Od 1 października 2022 do 31 grudnia 2022 – maksymalnie dwie raty
- Od 1 stycznia 2023 do 31 grudnia 2023 – jedna rata miesięczna w każdym kwartale
…i powodują miliardowe straty sektora bankowego
Według szacunków Narodowego Banku Polskiego koszt wakacji kredytowych dla polskiego sektora bankowego będzie wynosił około 20 miliardów złotych, choć niezależni analitycy już twierdzą, że wartość ta może być stanowczo zaniżona. Co więcej, według badań Związku Banków Polskich aż 80% uprawnionych kredytobiorców może być zainteresowanych skorzystaniem z tego rozwiązania.
W konsekwencji subindeks WIG-Banki potaniał w tym tygodniu o szokujące 8,4%. Mało tego – jego kurs po raz pierwszy od lutego 2021 spadł poniżej poziomu 5000 punktów. Można zatem powiedzieć, że mamy do czynienia z prawdziwym załamaniem cen akcji banków.
Najgorzej poradził sobie mBank
Spośród spółek wchodzących w skład tego indeksu najgorzej poradził sobie mBank. Spółka ta w czwartek, po podpisaniu wspomnianej ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę opublikowała komunikat, w którym oszacowała negatywny wpływ wakacji kredytowych na swój wynik brutto w trzecim kwartale 2022 roku. Zawiera się on w przedziale od 1 do 1,4 miliarda złotych, co sprawia, że wynik netto mBanku w tym okresie będzie ujemny.
W komunikacie bank podał również, że przedział szacunku negatywnego wpływu wakacji kredytowych jest oparty na szacowanej partycypacji pomiędzy 60% a 80% obecnie zakładanych uprawnionych kredytobiorców.
Na powyższe informacje inwestorzy zareagowali najprawdziwszą paniką. W konsekwencji, cena akcji spółki obniżyła się w minionym tygodniu o szokujące 17,7% i zamknęła piątkową sesję poniżej 200 złotych.
Kolejny fatalny tydzień KGHM
W ostatnich miesiącach spółka KGHM Polska Miedź praktycznie co tydzień rozpala emocje inwestorów. Tym razem w jej przypadku pierwsze cztery sesje dobiegającego końca tygodnia upłynęły pod znakiem silnych spadków. Przecena jej akcji wynika z dwóch przyczyn.
Miedź coraz tańsza
Przede wszystkim należy pamiętać, że akcji tej spółki jest w dużym stopniu skorelowany z cenami miedzi. A w przypadku tego surowca w poniedziałek, środę i czwartek mieliśmy do czynienia z potężną wyprzedażą. Łącznie w tym tygodniu kurs tego surowca obniżył się aż ponad o 8%.
Premier Morawiecki przeraził inwestorów
To jednak nie wszystko. Wielu analityków uważa, że przecenę kursu akcji KGHM wzmocniła zapowiedź premiera, Mateusza Morawieckiego. W sobotę 9 lipca na spotkaniu z mieszkańcami Rypina ogłosił on bowiem, że spółki Skarbu Państwa wypracowujące nadzwyczajne zyski, będą musiały się nimi podzielić z obywatelami, a zadaniem rządu jest wypracowanie mechanizmu, który to umożliwi albo po prostu wprowadzi podatek od zysków nadzwyczajnych na spółki gazowe i energetyczne.
Jak można się domyślić, wizja wydrenowania spółek Skarbu Państwa z zysków za pomocą podatku wywołała niepohamowany lęk wśród inwestorów. W konsekwencji, od poniedziałku do czwartku akcje KGHM notowały potężne spadki i ostatecznie zakończyły miniony tydzień z kolosalną stratą rzędu 12,4%. Co więcej, ich kurs zamknął piątkową sesję poniżej 100 złotych, co zdarzyło się po raz pierwszy od… lipca 2020 roku.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!