Podsumowanie tygodnia na warszawskiej giełdzie

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Minione pięć dni handlowych upłynęło pod znakiem wyraźnych spadków. Ostatecznie, pomimo odbicia w czwartek i piątek, indeks WIG20 zakończył ten tydzień 2,1% na minusie.

WIG20

W efekcie, doszło do rzadko spotykanej sytuacji – akcje aż 18 spośród 20 spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 wygenerowało przez ostatnie pięć sesji ujemną stopę zwrotu.

Wyjątkiem okazały się Dino Polska oraz PKO Bank Polski, lecz wzrosty ich walorów były jednak bardzo skromne – akcje tych spółek podrożały przez minione pięć dni handlowych odpowiednio o 1,2% oraz 0,8%. Które podmioty zatem poradziły sobie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

FP Markets

Kurs CD Projektu spadają poniżej 100 zł

Miano najsłabszej spółki tego tygodnia, spośród podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20, należy do CD Projektu. Jakie są przyczyny dotkliwej przeceny akcji najsłynniejszego polskiego producenta gier wideo?

Zacznijmy od tego, że według poniedziałkowej aktualizacji rejestru krótkiej sprzedaży prowadzonego przez Komisji Nadzoru Finansowego fundusz hedgingowy Sylebra Capital Limited z siedzibą w Hongkongu zwiększył pozycję krótką na spółce CD Projekt z 0,51% do 0,61% akcji netto.

We wtorek zaś brytyjski fundusz hedgingowy Marshall Wace zwiększył swoją pozycję krótką netto z 0,89% do 0,9% akcji CD Projektu. A to nadal nie był koniec nowości w rejestrze krótkiej sprzedaży prowadzonym przez KNF dotyczących polskiego producenta w tym tygodniu.

W czwartek bowiem w rejestrze krótkiej sprzedaży prowadzonym przez Komisji Nadzoru Finansowego ujawnił się fundusz Millennium International Management LP, z pozycją netto w wysokości 0,51% akcji CD Projekt.

W efekcie, w tej chwili w tym rejestrze mamy już pięć funduszy z pozycją krótką na akcjach najsłynniejszej polskiej spółki gamingowej. Łącznie fundusze te mają w swoich pozycjach krótkich już 3,42% papierów wartościowych CD Projektu.

Cantor Fitzgerald z rekomendacją “niedoważaj” dla akcji CD Projektu

Co gorsza, okazuje się, że aktualizacje rejestru krótkiej sprzedaży prowadzonego przez Komisji Nadzoru Finansowego nie były jedynymi negatywnymi informacje dla akcjonariuszy CD Projektu w tym tygodniu.

We wtorek bowiem największa na świecie agencja prasowa zajmująca się rynkami kapitałowymi – Bloomberg przekazała, że amerykański podmiot z sektora finansowego Cantor Fitzgerald rozpoczął wydawanie rekomendacji dla akcji CD Projektu.

Konkretnie rzecz biorąc, analitycy tej firmy wydali dla polskiej spółki gamingowej zalecenie “niedoważaj”, a cenę docelową wyznaczyli na 80 złotych za akcję. Warto zauważyć, że po raz ostatni kurs CD Projektu osiągał tak niską wartość… w pierwszej połowie września 2022 roku.

Z uwagi na powyższe informacje, nie powinno dziwić, że w tym tygodniu akcjonariusze CD Projektu masowo wyprzedawali swoje papiery wartościowe. W konsekwencji, po druzgocącej serii pięciu spadkowych sesji z rzędu, akcje najsłynniejszej polskiej spółki gamingowej zakończyły ten tydzień aż 8,2% na minusie.

CDProjekt

Akcje JSW kontynuują rajd spadkowy

Fatalny tydzień ma za sobą również Jastrzębska Spółka Węglowa. Co ciekawe, przecena papierów wartościowych największego w Polsce producenta węgla koksującego nie wynika z żadnych komunikatów publikowanych przez spółkę, ani nawet doniesień medialnych na jej temat. Jaki mamy więc powód tej wyprzedaży?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że akcje JSW znajdują się w silnym trendzie spadkowym już od drugiej połowy listopada. Wtedy przecenę papierów wartościowych tej spółki Skarbu Państwa wywołała publikacja przez nią raportu finansowego za trzeci kwartał 2023 roku.

Z raportu wynikało, że wynik EBITDA, zysk operacyjny oraz przychody tego producenta węgla koksującego nie tylko okazały się znacznie gorsze od wypracowanych rok wcześniej, ale również były wyraźnie niższe od oczekiwań analityków.

W efekcie, akcje JSW spadły 23 listopada aż o 12,2%. Następnie, niecały tydzień później, kurs tej spółki Skarbu Państwa po raz pierwszy od 14 września spadł poniżej 40 złotych na akcję, co wywołało reakcję popytową.

Przez kolejne dwa tygodnie mieliśmy do czynienia z odbicie na akcjach JSW, w połowie grudnia ich cena przekraczała już 45 złotych. Wtedy na rynku znów zaczęła rządzić strona podażowa. Ta druga fala spadków jest w tym roku konsekwentnie kontynuowana – akcje JSW do tej pory zakończyły każdy tydzień 2024 roku ze stratą.

Co gorsza, w ostatnich dniach przecena papierów wartościowych JSW jeszcze przybrała na sile. Okazuje się bowiem, że akcje tego producenta węgla koksującego przez minione pięć sesji potaniały łącznie o 5,9%. Mało tego – okazuje się, że w czwartek kurs walorów JSW osiągnął najniższą wartość od 12 września ubiegłego roku.

JSW

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.