Podsumowanie tygodnia na amerykańskiej giełdzie

Flaga USA

Flaga USAZa nami kolejny bardzo zaskakujący tydzień na Wall Street. Większość amerykańskiego rynku z całą pewnością zaliczy go do udanych, o czym świadczą indeksy S&P 500 oraz Dow Jones Industrial Average. Oba zdołały w tym tygodniu ustanowić swoje nowe historyczne maksima, a następnie jeszcze znacząco poprawić te wartości. W konsekwencji S&P 500 zakończył piątkową sesję wyraźnie powyżej poziomu 4200 punktów, a Dow Jones Industrial Average wzniósł się do 34 700 punktów.

Znacznie gorzej poradziły sobie spółki technologiczne. Indeks NASDAQ 100 zakończył z wyraźną stratą już trzeci tydzień z rzędu. Warto jednak tutaj dodać, że ostatnie dwie sesje zdołał on odrobić sporą część strat – czwartkowe popołudnie indeks spółek technologicznych rozpoczynał z wartością niemal 300 punktów niższą niż wyniosła ostateczna tygodniowa cena zamknięcia.

Które spółki odpowiadały za ten silny wzrost w tym tygodniu? Wyróżnić należy holding Warrena Buffetta – Berkshire Hathaway, którego wartość wzrosła w tym tygodniu o 5,9%; oraz koncern paliwowy ExxonMobil, który poszedł w górę aż o 9,1%. Na drugim biegunie znalazły się z kolei dwie czołowe, wszystkim dobrze znane spółki technologiczne – Amazon (spadek o 5,1%) i Tesla (obniżka o 5,2%).

Jakie podmioty charakteryzowały się największą zmiennością w tym tygodniu? Jakie najistotniejsze spółki tym razem publikują swoje raporty finansowe za I kwartał bieżącego roku? Zapraszamy do podsumowania minionego tygodnia na amerykańskiej giełdzie.

FP Markets

Just2Trade

Uzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade. Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.


Te spółki najmocniej przyciągały wzrok w mijającym tygodniu

Pierwszy kwartał bieżącego roku był dla Berkshire Hathaway zdecydowanie lepszy od tego samego kwartału sprzed roku. Podczas gdy w analogicznym okresie w 2020 holding Warrena Buffetta zanotował 50 miliardów dolarów strat, tym razem udało mu się wyjść na plus. Zysk na akcję spółki wyniósł 5,09 USD, co jest znacznie lepszym wynikiem niż 2,55 $, których oczekiwali eksperci. Do tej pory tylko i wyłącznie trzeci kwartał 2019 roku był lepszy pod względem wygenerowanego zysku przez holding.

Przychody Berkshire Hathaway wzrosły z kolei rok do roku o 5% – do 64,6 miliarda dolarów. Analitycy spodziewali się przychodów na poziomie 63,4 miliarda USD. To jednak nie koniec interesujących informacji dotyczących spółki. Otóż, wciąż kontynuuje ona rozpoczęty w zeszłym roku skup własnych akcji. W pierwszym kwartale 2021 wydała ona na ten cel aż 6,6 miliarda dolarów. Do tej sumy można już dodać 1,25 miliarda USD, które Berkshire Hathaway wydało na ten cel przez pierwsze trzy tygodnie kwietnia.

Na te informacje, opublikowane jeszcze w ostatni wieczór kwietnia, inwestorzy w tym tygodniu zareagowali bardzo entuzjastycznie. Po weekendowej przerwie kurs akcji otworzył się luką wzrostową wynoszącą 3,5 dolara. To jednak nie było jego ostatnie słowo. Przez następne sesje, cały czas konsekwentnie piął się w górę i ostatecznie zakończył tydzień na rekordowym poziomie 290,93 USD.

wykres BRK

Z zupełnie odmiennymi nastrojami mieliśmy do czynienia w przypadku najsłynniejszej platformy e-commerce na świecie. Po osiągnięciu nowego historycznego maksimum podczas ostatniej sesji kwietnia, na akcjach spółki Amazon nastąpiło odwrócenie trendu. Spadek przebiegał w dość gwałtowny sposób. Obniżkę udało się ostatecznie wyhamować na początku czwartkowej sesji, w okolicach 3250 dolarów. Następnie kurs zdołał jeszcze trochę odbić i zakończyć tydzień na wartości 3291,61 USD, co i tak oznacza dotkliwą przecenę.

Dlaczego tak się stało? Wszystko wskazuje na to, że odpowiedzialny za tę korektę jest… twórca i prezes firmy Amazon – Jeff Bezos. Otóż, w środę najbogatszy człowiek świata oficjalnie poinformował o przeprowadzeniu swojej pierwszej w tym roku sprzedaży pakietu akcji spółki. O jakiej ich ilości tutaj mowa? O około 739 tysiącach akcji. Mało tego, zapowiedział także, iż w tym roku zamierza on sprzedać łącznie około 2 miliony tych papierów wartościowych.

Dlaczego Jeff Bezos zdecydował się na taki ruch? Zamierza on przeznaczyć ten kapitał na swoją kosmiczną spółkę o nazwie Blue Origin. Także w środę poinformowała ona, że 20 lipca tego roku zrealizuje po raz pierwszy misję wysłania ludzi w kosmos. Na ten moment wydaje się, że ta decyzja przerwała “podążanie w kosmos” kursu akcji spółki Amazon, a zamiast tego spowodowała jego pikowanie w dół.

wykres AMZN

Kto zyskał, a kto stracił najwięcej? – Hot or Not minionego tygodnia na Wall Street

Największym wygranym tego tygodnia okazała się spółka Big 5 Sporting Goods. To amerykańska sieć sklepów sportowych, posiadająca ponad 430 placówek w USA i zatrudniająca 10 tysięcy pracowników. Dlaczego kurs jej akcji tak nagle wystrzelił w górę?

We wtorek po zakończeniu amerykańskiej sesji opublikowała ona swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał bieżącego roku. Okazały się one znacznie lepsze niż oczekiwali analitycy. Zacznijmy od tego, że sama sprzedaż wzrosła o 31,8%, podczas gdy analitycy oczekiwali maksymalnego wzrostu w wysokości 20%. Całkowite przychody natomiast wzrosły rok do roku o 25%, do 272,8 miliona dolarów.

Co więcej, zysk netto na akcję wyniósł aż 0,96 dolara, choć analitycy spodziewali się że osiągnie on wysokość 0,5 USD. Warto dodać, iż w analogicznym kwartale rok wcześniej, spółka poniosła stratę netto w wysokości 0,22 USD na akcję. Ze względu na tak pozytywne dane, Big 5 Sporting Goods zwiększyło kwartalną dywidendę o 20% do 0,18 USD i zadeklarowało specjalną dywidendę w wysokości 1 dolara.


Just2Trade

Uzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade. Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.


Jak nietrudno się domyślić, inwestorzy na te informacje zareagowali wprost euforycznie. Wtorkową sesję akcje spółki zamknęły po cenie 19,07 USD. W środę – po opublikowaniu raportu – otworzyły się natomiast 4,25 dolara wyżej. To jednak nie było ich ostatnie słowo. Do końca tygodnia kurs akcji konsekwentnie piął się w górę i ostatecznie zakończył piątkową sesję po cenie 30,36 USD, co przekłada się na tygodniowy wzrost w wysokości aż 66%.

wykres BGFV

Natomiast największym przegranym tego tygodnia okazała się duńska biotechnologiczna spółka notowana na NASDAQ o nazwie Orphazyme. Firma jest pionierem w zakresie środków opartych na białkach szoku cieplnego w leczeniu rzadkich chorób.

W piątek przed rozpoczęciem sesji firma ogłosiła wyniki kluczowej fazy testów jej leku o nazwie ORARIALS-01, bazującego na arimoklomolu, stosowanego w leczeniu stwardnienia zanikowego bocznego (“ALS”). Badania okazały się całkowitym fiaskiem – lek nie spełnił ani pierwszorzędnych, ani nawet drugorzędnych celów. Po prostu jego stosowanie nie wykazało żadnych korzyści u osób cierpiących na to schorzenie.

Oczywiście nikogo nie powinien dziwić fakt, że inwestorzy byli z tego powodu ogromnie rozczarowani. Czwartkową sesję akcje spółki zamknęły po cenie 8,56 USD. W piątek natomiast kurs otwarcia wyniósł 6,30 $, a do końca sesji ich wartość zdołała jeszcze spaść do 5,75 dolara. Przekłada się to na tygodniową obniżkę o zatrważające 39%.

wykres ORPH

Co nas czeka w następnym tygodniu? – raporty finansowe spółek

W poniedziałek przed rozpoczęciem amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za I kwartał 2021 roku publikuje niemiecka spółka biotechnologiczna notowana na NASDAQ, współtwórca popularnej szczepionki przeciw COVID-19 – BioNTech. Oczekuje się, iż wykaże ona zysk netto w wysokości 3,72 USD na akcję.

We wtorek po zakończeniu amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za I kwartał 2021 publikuje czołowy światowy producent gier wideo – Electronic Arts. Oczekuje się, iż wykaże on zysk netto w wysokości 1,05 USD na akcję.

W środę przed rozpoczęciem amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za II kwartał roku operacyjnego 2020/2021 publikuje globalny lider w dostarczaniu materiałów do produkcji układów półprzewodnikowych, płaskich wyświetlaczy oraz paneli fotowoltaicznych – Applied Materials. Oczekuje się, iż ta spółka wykaże zysk netto w wysokości 1,51 USD na akcję.

W czwartek przed rozpoczęciem amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za IV kwartał roku operacyjnego 2020/2021 publikuje chiński holding prowadzący jedną z największych platform e-commerce na świecie – Alibaba Group. Oczekuje się, iż wykaże on zysk netto w wysokości 1,79 USD na akcję. Z kolei po zakończeniu sesji swoje wyniki finansowe za II kwartał roku operacyjnego 2020/2021 publikuje amerykański gigant branży rozrywkowej – The Walt Disney Company. Oczekuje się, iż wykaże on zysk netto w wysokości 0,28 USD na akcję.


Just2Trade

Uzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade. Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.Powyższe analizy i komentarz mają wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treści te sporządzone zostały rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715). Autor, Partner oraz Portal nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu o powyższe treści.

Inwestowanie i trading wiążą się z ryzykiem. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

Just2Trade
Just2Trade jest wiodącą międzynarodową firmą inwestycyjną, zapewniającą swoim klientom bezpośredni dostęp do głównych światowych rynków akcji i walut. Zespół analityczny Just2Trade przygotowuje analizy, raporty poświęcone rynkowi akcyjnemu, walutowemu oraz towarowemu.