Podsumowanie tygodnia na GPW – te spółki dały zarobić

GPW
J2T Trade

To nie był udany tydzień dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W ciągu ostatnich pięciu sesji indeks WIG20 zanotował spadek o 3,7% względem kursu zamknięcia z 1 kwietnia. Warto przy tym zauważyć, że w ten sposób przerwana została seria czterech wzrostowych tygodniowych świec z rzędu. Oznacza to również, że atak najważniejszego warszawskiego indeksu na wykładniczą średnią kroczącą EMA 100 zakończył się fiaskiem.

Wykres indeksu WIG20

Nie zmienia to oczywiście faktu, że na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie mogliśmy w tym tygodniu wygenerować dodatnią stopę zwrotu z inwestycji, bowiem akcje niektórych spółek – także tych wchodzących w skład indeksu WIG20 – zakończyły pierwszy tydzień kwietnia z wyraźnym zyskiem. O jakich spółkach tutaj mowa? Które podmioty natomiast najbardziej zawiodły i pociągnęły indeks w dół? Przekonamy się poniżej:

Jakie spółki najmocniej wyróżniły się w minionym tygodniu?

Grupa Lotos pokazuje moc

Niespodziewanie najpotężniejszą spółką w indeksie WIG20 w tym tygodniu okazała się Grupa Lotos. W ciągu ostatnich pięciu sesji kurs jej akcji wzrósł aż o 9,8%. Na tak silny ruch wzrostowy mogły wpłynąć informacje opublikowane przez spółkę. W poniedziałek pochwaliła się ona bowiem powiększeniem skali przedsięwzięć związanych z wydobyciem ropy i gazu.

FP Markets

Konkretnie rzecz biorąc należąca do gdańskiego koncernu spółka LOTOS Norge pozyskała w Norwegii cztery nowe licencje poszukiwawczo-wydobywcze. Poszukiwaniami i wydobyciem zajmują się dwie wyspecjalizowane spółki: LOTOS Petrobaltic i LOTOS Upstream.

Warto przy tym dodać, że Grupa Lotos w zasadzie niemal od początku wojny na Ukrainie, a konkretnie od 25 lutego znajduje się w silnym trendzie wzrostowym. W zasadzie cały marzec był dla akcji tego podmiotu bardzo udany, a kwiecień już dziś zapowiada się jeszcze lepiej.

PGNiG również w górę

Po bardzo kiepskim poprzednim tygodniu, w ostatnich dniach spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w końcu miała powody do zadowolenia. Kurs jej akcji wzrósł w ciągu minionych pięciu dni o 3,8%. Z jednej strony mogło to być po prostu odreagowanie inwestorów po serii silniejszych spadków trwającej od ostatniego tygodnia marca od 5 kwietnia. Z drugiej strony od wtorkowego popołudnia pojawiło się kilka istotnych pozytywnych informacji dla spółki.

Umorzenie postępowania arbitrażowego dotyczącego EuRoPol Gazu

Po pierwsze, Trybunał w Sztokholmie umorzył postępowanie arbitrażowe dotyczące EuRoPol Gazu w związku z wycofaniem przez Gazprom wezwania na arbitraż. Mowa tu o sprawie rozpoczętej dwa tygodnie temu, kiedy to PGNiG otrzymało od pełnomocnika Gazpromu wezwanie na arbitraż obejmujące żądanie uznania prawa Gazpromu do dywidend z EuRoPol Gazu i praw wynikających z nadzoru korporacyjnego nad tą spółką. Na początku marca PGNiG złożyło odpowiedź na wezwanie, w której odrzuciło wszystkie roszczenia ze względów merytorycznych i proceduralnych, a 5 kwietnia Trybunał w Sztokholmie przychylił się do jego decyzji.

EuRoPol Gaz jest właścicielem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. PGNiG posiada, bezpośrednio i pośrednio poprzez spółkę zależną Gas-Trading, 51,2% akcji w kapitale zakładowym EuRoPol Gazu. Pozostałe 48,8 proc. należy do Gazpromu.

Zawarcie umowy czarteru czterech zbiornikowców LNG

Po drugie, w czwartek PGNiG poinformowało o zawarciu umowy czarteru czterech kolejnych zbiornikowców do przewozu skroplonego gazu ziemnego (LNG). Nowe jednostki, zbudowane na potrzeby PGNiG, wejdą do użytku w 2025 roku. Czarter zbiornikowców spółki pozwoli jej nie tylko sprawnie dostarczać skroplony gaz ziemny na rynek krajowy, ale także da możliwość skierowania statku do dowolnego terminalu LNG na świecie.

Imponujące zapasy gazu

Po trzecie, w piątek PGNiG poinformowało, że stan zapełnienia magazynów gazu spółki wynosi obecnie 66%, co jest bardzo imponującym wynikiem w porównaniu do około 25% w całej Unii Europejskiej. Prezes spółki zapowiedział również, że przed kolejnym sezonem zimowym wzrośnie on do 96-98%.

Akcje PGNiG

Przerażająca przecena Allegro

W minionym tygodniu w dół cały indeks WIG20 z całą pewnością najmocniej pociągnęły akcje spółki Allegro. W ciągu ostatnich pięciu sesji zanotowały one łączny spadek aż o szokujące 18,2%.

Wydaje się, że przyczyną takiej przeceny była w największej mierze poniedziałkowa informacja o powrocie na polski rynek słynnej platformy marketplace o nazwie eBay. Gigant ten wykonał już nawet pierwszy krok rozwojowy na naszym rynku. Jest nim funkcja automatycznego tłumaczenia ofert na język polski na pomocą sztucznej inteligencji, która cały czas będzie jeszcze usprawniania. W ciągu najbliższych lat eBay chce się znaleźć w TOP3 platform e-commerce w Polsce.

Allegro

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.