Podsumowanie tygodnia na GPW

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem mieliśmy do czynienia z potężnymi wzrostami, za które odpowiada przede wszystkim czwartkowa sesja. Ostatecznie indeks WIG20 łącznie zyskał przez ostatnie 5 dni marca aż 5,3%.

Wykres WIG20

Jak nietrudno się domyślić, w takim przypadku żadna spośród największych spółek notowanych na giełdowym parkiecie w naszym kraju nie odnotowała wyraźnej, przekraczającej 2,1% straty. Które natomiast poradziły sobie najlepiej? Przekonamy się poniżej:

Akcje Allegro wystrzeliły przez dobre wyniki kwartalne i obiecujące prognozy

Zwycięzcą ostatniego tygodnia marca, spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, okazało się Allegro. Za spektakularną zwyżkę jej akcji odpowiada w zasadzie wyłącznie czwartkowa sesja. Jaka była przyczyna tego wczorajszego wystrzału?

FP Markets

Okazuje się, że przed startem czwartkowej sesji, Allegro opublikowało swoje wyniki finansowe za czwarty kwartał 2022 roku. Wynika z nich, że skorygowana EBITDA dla polskiej części grupy Allegro wyniosła 708 milionów złotych. Oznacza to wzrost w ujęciu rocznym aż o 41,2%. Analitycy prognozowali natomiast wynik na poziomie 680 milionów PLN.

Z kolei przychody polskiej części biznesu wzrosły rok do roku o 26,5% do 2 miliardów złotych w czwartym kwartale i o 24,1% do 6,65 miliarda PLN w całym 2022 roku. Przychody całej grupy wzrosły zaś o 92,6% rok do roku do 3,08 miliarda złotych w czwartym kwartale. i o 68,2%, do 9,01 miliarda PLN w całym ubiegłym roku.

Ponadto, Allegro miało w czwartym kwartale 179,5 miliona złotych skonsolidowanego zysku netto. Warto również dodać, że, GMV, czyli całkowita wartość brutto towarów sprzedanych na Allegro, wyniosła w czwartym kwartale 2022 15,9 miliarda złotych, zaś w Polsce – 14,4 miliarda PLN. Przekłada się to odpowiednio na wzrost rok do roku o 25,2% oraz 14%.

Optymistyczne prognozy na kolejny kwartał

Allegro przekazało również, że przechodzi na kwartalny cykl publikowania prognoz i oczekuje w pierwszym kwartale 2023 roku wzrostu wartości towarów sprzedanych za pośrednictwem polskiej platformy o 13-14% w ujęciu rocznym.

Przychody mają natomiast wzrosnąć rok do roku o 20-22%. Ponadto, skorygowana EBITDA powinna się zwiększyć o 20-23% w ujęciu rocznym, zaś oczekiwane nakłady inwestycyjne mają wynieść 100-110 milionów złotych.

Dyrektor finansowy Allegro, Jon Eastick dodał również, że spółka chce skupić się na poprawie ekonomicznych wyników dla każdego z 2500 automatów paczkowych, zamiast na ich ilości.

Powyższe informacje wywołały prawdziwą euforię wśród inwestorów. W efekcie, podczas wczorajszej sesji giełdowej akcje Allegro zyskały aż 14%, a w całym tygodniu podrożały o 12,7%, co czyni tego giganta e-commerce najsilniejszą spośród największych spółek notowanych na GPW podczas ostatnich 5 dni giełdowych marca.

Wykres akcji Allegro

WIG-Banki mocno w górę, mBank najmocniejszy

Ostatni tydzień marca do zdecydowanie udanych mogą zaliczyć również akcjonariusze posiadający papiery wartościowe notowanych na GPW banków.

Okazuje się bowiem, że ich kursy zdołały w końcu odbić po potężnych spadkach wywołanych kryzysem bankowym w Stanach Zjednoczonych i Europie, zapoczątkowanym przez upadek Silicon Valley Bank. Jednak brak kolejnych, negatywnych informacji z sektora bankowego w ciągu ostatniego tygodnia został przyjęty przez rynek jako bardzo pozytywny aspekt

Ponadto, we wtorek agencja Bloomberg poinformowała, że analityk Citi Andrzej Powierża podniósł rekomendacje do „kupuj” dla sześciu polskich banków, w tym dla: Pekao, Santander Bank Polska i mBanku. Cena docelowa akcji Banku Pekao została ustalona na 106 złotych, Santander Bank Polska – na 352 PLN, a mBanku – na 385 PLN.

W efekcie, indeks WIG-Banki ma w tym tygodniu za sobą sesję czterech wzrostowych sesji z rzędu. Jedynie w piątek doszło do minimalnej korekty. Ostatecznie w ostatnim tygodniu marca zyskał on 7,8%.

Wykres WIG-Banki

mBank z dwucyfrowym wzrostem

Spośród banków wchodzących w skład indeksu WIG20, zdecydowanie najlepiej poradził sobie mBank. Przez ostatnie pięć dni marca jego akcje zdrożały aż o 11,7%.

Wykres akcji mBank

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.