Podsumowanie tygodnia na GPW

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem minione pięć sesji upłynęło pod znakiem potężnych spadków. Ostatecznie indeks WIG20 zakończył ten tydzień z szokującą stratą rzędu 6,8%, co oznacza, że po raz pierwszy od listopada jego kurs spadł poniżej poziomu 1700 punktów.

Wykres WIG20

Nie zmienia to faktu, iż w przez minione pięć dni można było wygenerować zarówno spektakularną dodatnią jak i dotkliwą ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach.

Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

FP Markets

Zaskakujący wzrost akcji Grupy Kęty

Bezdyskusyjnym zwycięzcą tego tygodnia spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, okazała się Grupa Kęty. Co istotne, ta spektakularna zwyżka, która miała miejsce przez ostatnie cztery sesje, absolutnie nie wynikała z żadnego komunikatu opublikowanego przez spółkę, ani doniesień medialnych na jej temat.

Warto natomiast zauważyć, że 28 grudnia, po czterech tygodniach dotkliwych spadków, rozpoczęło się odbicie akcji Grupy Kęty. Zwyżka akcji tego podmiotu była konsekwentnie kontynuowana do 9 lutego, lecz następnie doszło do korekty.

Ta niewielka obniżka trwała aż do poniedziałku 13 marca. Dzień później, niespodziewanie na wykresie akcji Grupy Kęty pojawił się nowy, bardzo silny popyt. W efekcie, po serii trzech silnych wzrostowych sesji, ich kurs osiągnął najwyższa wartość od połowy grudnia.

Spora część spadków z końcówki ubiegłego roku nie została jeszcze jednak odrobiona. Na dodatek, już w piątek po południu doszło do odreagowania i wyraźnej korekty wzrostów kursu akcji Grupy Kęty.

W czwartek roczny raport finansowy

Ponadto, co bardzo istotne, już w przyszły czwartek, 23 marca, spółka opublikuje swój roczny raport finansowy, co z całą pewnością istotnie wpłynie na cenę jej akcji, a być może nawet rozpocznie nowy średnio- lub długoterminowy trend.

Ostatecznie papiery wartościowe Grupy Kęty zyskały w tym tygodniu aż 8,3%, co czyni ją zdecydowanie najmocniejszą, a także wyjątkowo wyróżniającą się spółką indeksu WIG20, w tych wyjątkowo trudnych dniach na GPW.

Wykres akcji Grupy Kęty

Kolejny fatalny tydzień JSW

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazły się akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Papiery wartościowe największego w naszym kraju producenta węgla koksowego znacząco taniały przede wszystkim w poniedziałek, wtorek i środę. Wydaje się, że przede wszystkim po raz kolejny zawiniły tutaj informacje na temat prac nad podatkiem od nadmiarowych zysków. Ma on dotknąć właśnie spółki górnicze i paliwowe.

Najpierw, w czwartek 2 marca o pracach rządu nad tym podatkiem poinformował wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin. Następnie, we wtorek 7 marca Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdziło, że toczą się prace międzyresortowe nad tym zagadnieniem, a sam resort klimatu bierze w nich czynny udział.

W środę 15 marca natomiast Minister Finansów Magdalena Rzeczkowska oznajmiła, że w tej chwili trwają pracę nad tym, w jaki sposób to rozwiązanie wdrożyć. Tego samego dnia Minister Klimatu i Środowiska dodała, że na dziś resort koncentruje się na analizie sektora węglowego oraz paliwowego.

Nie powinno zatem dziwić, że spółki wydobywcze i paliwowe znów zanotowały przez pierwsze trzy sesje tego tygodnia dotkliwe spadki, a najgorzej poradziło sobie JSW.

Z powodu pożaru wydobycie węgla okaże się sporo niższe?

Dodatkowo, Jastrzębskiej Spółce Węglowej zaszkodził piątkowy komunikat. Okazuje się, że poinformowała ona dziś swoich kontrahentów o wystąpieniu tak zwanej siły wyższej oraz wynikających z tego konsekwencjach dla realizacji zobowiązań kontraktowych.

Zgodnie z nowymi szacunkami spółki tegoroczne wydobycie węgla w kopalni Knurów-Szczygłowice będzie ostatecznie niższe o około 250 tysięcy ton z powodu podziemnego pożaru wykrytego półtora tygodnia temu w wyrobiskach tej kopalni.

Ostatecznie akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej zakończyły ten tydzień aż 11,4% na minusie. Dodatkowo, w czwartek rano ustanowiły one swoje nowe tegoroczne minima – kurs papierów wartościowych JSW był wtedy najniższy od listopada 2022.

Wykres akcji JSW

PKN Orlen kontynuuje przecenę

Absolutnie koszmarny tydzień ma za sobą również największa spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – PKN Orlen. Jej akcje zaliczyły już serię siedmiu spadkowych sesji z rzędu. Z czego ona wynika?

W grę wchodzą przede wszystkim dwie przyczyny. Pierwsza z nich została opisana już powyżej – otóż podatek od zysków nadzwyczajnych znacząco zaszkodzi nie tylko spółkom węglowym, ale także paliwowym – czyli przede wszystkim PKN Orlen, który w ubiegłym roku odnotował rekordowe zyski.

Po drugie, nie jest żadną tajemnicą, że na tę największą spółkę Skarbu Państwa w pewnym stopniu oddziałują również ceny ropy naftowej. A “czarne złoto” już od czerwca ubiegłego roku znajduje się w trendzie spadkowym.

Co gorsza, w tym tygodniu przecena ropy naftowej przyspieszyła i dziś jej kurs osiągnął najniższą wartość od grudnia 2021 roku. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, nikogo nie powinno dziwić, że akcje PKN Orlen zanotowały drugi fatalny tydzień z rzędu.

Przez ostatnie pięć sesji obniżka okazała się jednak wyjątkowo dotkliwa, przez co papiery wartościowe największej spółki notowanej na GPW straciły łącznie aż 11,2%.

Wykres akcji PKN Orlen

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.