Podsumowanie tygodnia na GPW

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem minione pięć sesji upłynęło pod znakiem wyraźnych spadków. Ostatecznie indeks WIG20, po fatalnym czwartku i piątku, zakończył ten tydzień minimalnie poniżej poziomu 1800 punktów, ze stratą rzędu 2,3%.

Wykres WIG20

Nie zmienia to faktu, iż w przez minione pięć dni można było wygenerować zarówno silną dodatnią jak i potężną ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Dino Polska pokazuje moc – kapitalizacja przekroczyła 40 mld zł

Miano zwycięzcy tego tygodnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie bezdyskusyjnie należy do Dino Polska. Akcje tej polskiej sieci handlowej zaliczyły właśnie serię 10 sesji wzrostowych z rzędu, a od wtorku ustanawiają swoje nowe historyczne maksima.

FP Markets

Mało tego, w środę papiery wartościowe Dino Polska zdołały skutecznie pokonać poziom 400 złotych, a dzień później kapitalizacja spółki po raz pierwszy przekroczyła 40 miliardów złotych.

2. największa spółka na GPW, 10. największa sieć handlowa w Europie

Co więcej, w tym tygodniu ta polska sieć marketów wyprzedziła PKO Bank Polski i stała się drugą największą spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – więcej wart jest tylko PKN Orlen. Ponadto, jednocześnie Dino Polska trafiło do czołowej dziesiątki największych sieci handlowych w Europie.

A to nadal nie historycznych wydarzeń związanych z Dino Polska, które wydarzyły się w tym tygodniu. Okazuje się bowiem, że właściciel tej sieci sklepów – Tomasz Biernacki jako pierwszy inwestor indywidualny w historii warszawskiej giełdy posiada akcje o wartości aż 20 miliardów złotych. Posiada on bowiem dokładnie 50 milionów akcji Dino Polska.

Inwestorzy pełni optymizmu przed raportem za IV kwartał 2022

Z czego wynika ta trwająca nieprzerwanie od 27 lutego zwyżka na papierach wartościowych spółki? Wydaje się, że inwestorzy masowo nabywają akcje Dino Polska, ponieważ spodziewają się oni pozytywnych wyników sieci za ostatni kwartał 2022 i tym samym za cały ubiegły rok. Skonsolidowany raport roczny spółka ma przedstawić już 23 marca.

Ostatecznie akcje Dino Polska zakończyły minione pięć sesji z niewiarygodnym łącznym zyskiem rzędu 8,3% – i to przy najwyższych obrotach odnotowanych w tym tygodniu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Wykres akcji Dino Polska

WIG-górnictwo w odwrocie, KGHM najsłabsze

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazły się wchodzące w skład indeksu WIG20 koncerny wydobywcze należące do Skarbu Państwa. Mowa tutaj oczywiście o KGHM Polskiej Miedzi i Jastrzębskiej Spółce Węglowej, w zasadzie jednak gwałtowna przecena dotknęła cały subindeks Wig-górnictwo.

Z czego wynika wyprzedaż tych podmiotów? Przede wszystkim zaszkodziły im informacje na temat prac nad podatkiem od nadmiarowych zysków. Ma on dotknąć właśnie spółki górnicze i paliwowe.

Najpierw, w czwartek 2 marca o pracach rządu nad tym podatkiem poinformował wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin. Następnie, we wtorek 7 marca Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdziło, że toczą się prace międzyresortowe nad tym zagadnieniem, a sam resort klimatu bierze w nich czynny udział.

W efekcie, spółki wydobywcze i naftowe zanotowały w ostatnich dniach dotkliwe spadki. Akcje JSW potaniały w tym tygodniu o 4,4%, papiery wartościowe PKN Orlen straciły  4,8%, a kurs subindeksu WIG-górnictwo obniżył się o 6,8%.

Wykres WIG-górnictwo

Wtorkowa wyprzedaż miedzi i srebra uderzyła w KGHM

Najgorzej poradziła sobie jednak spółka KGHM Polska Miedź, której dodatkowo zaszkodziły wtorkowe potężne przeceny miedzi i srebra. Surowce te w kolejnych dniach zdołały jednak odrobić sporą część spadków, natomiast KGHM kontynuował obniżkę.

Ostatecznie akcje tej spółki Skarbu Państwa zakończyły minione pięć sesji aż 7,2% na minusie.

Wykres akcji KGHM

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.