Podsumowanie tygodnia na GPW

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem minione pięć sesji upłynęło pod znakiem wyraźnych spadków. Ostatecznie indeks WIG20 zakończył ten tydzień 2,8% na minusie.

Wykres WIG20

Co więcej okazuje się, iż przez minione pięć dni, tylko jedna spośród spółek o największej kapitalizacji zdołała wygenerować dodatnią stopę zwrotu. Mowa tutaj o PZU, które i tak zyskało w tym tygodniu zaledwie 0,3%

Jakie podmioty, spośród tych wchodzących w skład indeksu WIG20, poradziły sobie zatem najgorzej? Przekonamy się poniżej:

FP Markets

KGHM mocno w dół z powodu przecen miedzi i srebra

Najsłabszą spółką wchodzącą w skład indeksu WIG20 w tym tygodniu okazała się KGHM Polska Miedź. Z czego wynika dotkliwa wyprzedaż kursu akcji tej spółki Skarbu Państwa?

Przede wszystkim należy pamiętać, że akcji tej spółki jest w dużym stopniu skorelowany z cenami miedzi. A w ostatnich trzech dniach na kursie tego metalu doszło do silnej przeceny. W konsekwencji miedź w tym tygodniu tanieje o ponad 4%.

Warto również wiedzieć, że KGHM jest także największym globalnym wytwórcą srebra. Kurs tego towaru również wpływa zatem na akcje spółki. A w tym przypadku mamy do czynienia z bliźniaczą sytuacją – srebro także od środy mocno się przecenia i w efekcie w tym tygodniu potaniało już o 3,7%.

Nikogo nie powinno zatem dziwić, że w ostatnich dniach na akcjach KGHM mamy do czynienia z poważnymi spadkami. Najgorsza okazała się właśnie środowa sesja. Ostatecznie akcje spółki KGHM Polska Miedź zakończyły ten tydzień z szokującą stratą rzędu 7,1%.

Wykres akcji KGHM

Silna przecena LPP po rozczarowującej aktualizacji rekomendacji

Bardzo nieudany tydzień ma za sobą również LPP. Jakie są przyczyny potężnej obniżki akcji tego polskiego odzieżowego giganta? W grę wchodzą przede wszystkim dwie możliwości.

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę, że papiery wartościowe LPP już od 11 stycznia znajdują się w wyraźnym trendzie spadkowym. W zeszłym tygodniu doszło natomiast do lekkiego odreagowania.

Kupujący nie zdołali jednak przejąć kontroli nad rynkiem, a na dodatek przez ostatnie dni na rynkach akcji ogólnie dominowały niedźwiedzie nastroje, dlatego fakt, że sprzedający powrócili do głosu – i to ze zdwojoną siłą – nie powinien stanowić dużego zaskoczenia.

Po drugie, także w środę media obiegła informacja, że analityczka JP Morgan Elena Jouronova obniżyła rekomendację dla LPP do „neutralnie” z „przeważaj”. Cena docelowa została natomiast obniżona do poziomu 10 400 złotych za akcję.

W konsekwencji, papiery wartościowe tego polskiego odzieżowego giganta, po koszmarnej serii pięciu sesji spadkowych z rzędu (spośród których najgorsza okazała się środowa) zakończyły ten tydzień aż 5,5% na minusie.

Wykres akcji LPP

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.