Podsumowanie tygodnia na GPW

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem minione pięć sesji – a zwłaszcza poniedziałkowa i piątkowa – upłynęło pod znakiem wyraźnych spadków. Ostatecznie indeks WIG20 zakończył ten tydzień 3,1% na minusie.

Wykres WIG20

Co więcej, tym razem doszło do dość rzadko spotykanej sytuacji – 19 na 20 spółek wchodzących w skład omawianego indeksu przez minione pięć dni handlowych poniosło stratę. Na plus wyróżnił się tylko PKN Orlen, lecz akcje tego koncernu zaliczyły w tym tygodniu marginalny wzrost rzędu 0,7%. Ruch ten zatem z całą pewnością nie miał większego znaczenia dla inwestorów.

Wykres akcji PKN Orlen

FP Markets

Jakie natomiast podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Potężna przecena CCC po publikacji rozczarowującego raportu finansowego

Zdecydowanie najgorzej w tym tygodniu poradziły sobie akcje CCC. Ich szokująca przecena jest przede wszystkim konsekwencją opublikowania szacunkowych wyników finansowych za czwarty kwartał roku obrotowego 2022/23. Spółka pokazała je po zakończeniu poniedziałkowej sesji giełdowej.

Dowiedzieliśmy się, że przychody polskiego obuwniczego giganta w omawianym czwartym kwartale wyniosły 2.428 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 19% rok do roku. Analitycy spodziewali się jednak, że przychody sięgną 2.442 miliarda PLN.

Zysk EBITDA wyniósł natomiast 86 milionów złotych, a strata operacyjna sięgnęła 57 milionów PLN. Przed rokiem CCC miało natomiast 46 milionów złotych straty operacyjnej, a zysk EBITDA wynosił 97 milionów PLN. Co gorsza, eksperci przewidywali, że zysk EBITDA wyniesie 112,3 miliona złotych, a strata operacyjna – 39,1 miliona PLN.

Ponadto, marża brutto na sprzedaży w czwartym kwartale roku operacyjnego 2022/2023 spadła w ujęciu rocznym o 3,7 punktu procentowego, do 42,8%. Co więcej, spółka nie zaprezentowała swoich oczekiwań, co do wyników finansowym w bieżącym roku, gdyż chce dać sobie więcej czasu i zobaczyć, jak będzie wyglądał pierwszy kwartał.

Nie powinno zatem dziwić, że tak rozczarowujące dane finansowe poważnie rozczarowały inwestorów, a brak prognoz na 2023 rok dodatkowo ich zaniepokoił. W efekcie, we wtorek akcje spółki otworzyły się na poziomie 38.60 PLN, choć poniedziałkowa cena zamknięcia wyniosła 39.28. Co gorsza, przecena była konsekwentnie kontynuowana do końca tygodnia.

Ostatecznie akcje CCC zakończyły ten tydzień z wprost szokującą stratą rzędu 10,1%.

Wykres akcji CCC

Akcje Kruka mocno w dół

Ostatnich dni do udanych zaliczyć zdecydowanie nie może również Kruk. Największa firma zarządzająca wierzytelnościami w Polsce także zaliczyła w tym tygodniu dotkliwą przecenę. Co było przyczyną tej poważnej obniżki?

Po pierwsze, warto zwrócić uwagę, że 8 lutego Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że dwa dni wcześniej Prezes Zarządu Kruka – Piotr Krupa postanowił sprzedać 2000 akcji spółki, za łączną sumę około 700 tysięcy złotych. To już kolejna taka transakcja, gdyż pod koniec stycznia prezes Kruka sprzedał papiery wartościowe spółki za niemal 9 milionów złotych.

Czy zatem prezes spółki przestał wierzyć w jej potencjał i decyduje się stopniowo upłynniać swoje akcje? Na takie wnioski jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, lecz nie ma żadnych wątpliwości, że zbywanie akcji przez Piotra Krupę zaniepokoiło inwestorów Kruka. A to nie był koniec złych informacji dla spółki w tym tygodniu…

Okazuje się bowiem, że tego samego dnia – w środę 8 lutego Największa na świecie agencja prasowa zajmująca się rynkami kapitałowymi – Bloomberg podała, że Andrzej Powierża, analityk BM Citi Handlowy, obniżył do “neutralnie” z “kupuj” rekomendacje dla akcji Kruka.

Nie powinno zatem dziwić, że inwestorzy zareagowali jednoznacznie negatywnie na te dwa zdarzenia dotyczące spółki. W konsekwencji, po tym jak podczas piątkowej sesji przecena znacznie się nasiliła, akcje Kruka zakończyły ten tydzień aż 7,8% na minusie.

Wykres akcji Kruk

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.