Podsumowanie tygodnia na GPW

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem mieliśmy do czynienia z mieszanymi nastrojami i stosunkowo niskim poziomem zmienności – zwłaszcza w stosunku do tego z czym mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie. Ostatecznie, po rozczarowującej piątkowej sesji, indeks WIG20 zakończył minione 5 sesji ze stratą rzędu 1,3%.

Wykres WIG20

Nie zmienia to faktu, iż w przez minione pięć sesji można było wygenerować zarówno dodatnią jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

JSW mocno w górę po publikacji raportu kwartalnego

Zdecydowanie największą gwiazdą indeksu WIG20 okazała się Jastrzębska Spółka Węglowa. Rajd wzrostowy akcji tego podmiotu w tym tygodniu jest oczywiście efektem publikacji wyników finansowych za trzeci kwartał 2022 roku. Został on opublikowany po zakończeniu poniedziałkowej sesji.

FP Markets

Okazało się, że Jastrzębska Spółka Węglowa wygenerowała w trzecim kwartale 2022 roku aż 2,14 miliarda złotych zysku netto wobec 252,6 miliona PLN zysku netto za ten sam kwartał, rok temu. Analitycy oczekiwali natomiast zysku netto na poziomie 1,87 miliarda złotych.

Zysk operacyjny wyniósł z kolei 2,6 miliarda złotych, podczas gdy rok temu osiągnął on wartość 358 milionów PLN. Rynek oczekiwał z kolei, że ukształtuje się on na poziomie 2,3 miliarda złotych.

Mało tego – EBIDTA Jastrzębskiej Spółki Węglowej w trzecim kwartale 2022 wyniosła 2,910 miliarda złotych, podczas gdy w analogicznym kwartale rok temu wyniosła 659,2 miliona PLN. Oczekiwania rynkowe wyniosły natomiast 2,64 miliarda złotych.

Co więcej, spółka w ciągu roku podwoiła swoje przychody ze sprzedaży, z 2,58 miliarda złotych do 5,14 miliarda PLN. Eksperci zaś oczekiwali przychodów na poziomie 4,95 miliarda PLN. Wzrost przychodów jest spowodowany przede wszystkim uzyskaną wyższą średnią ceną sprzedaży węgla koksowego o 1134,29 PLN za tonę, czyli o 237,5%.

Gwarantowane 100% sprzedaży węgla do 2028 roku

To jednak nadal nie koniec pozytywnych informacji. Okazuje się bowiem, że po raz pierwszy w historii Jastrzębska Spółka Węglowa posiada w 100% pokrytą sprzedaż węgla na bazie umów wieloletnich, długoterminowych sięgających horyzontu 2028 roku.

Trzeci kwartał pokazał zatem, że Jastrzębska Spółka Węglowa potrafi radzić sobie w bardzo zmiennym i nieprzewidywalnym otoczeniu geopolitycznym. Przy wynikach kwartalnych wyraźnie przewyższających oczekiwania analityków i pozytywnych doniesieniach dotyczących zabezpieczenia sprzedaży węgla w kolejnych latach, spektakularny wzrost kursu akcji JSW nie powinien więc dziwić.

Nie zmienia to faktu, że zakończenie tygodnia niewiarygodne 21,3% na plusie i tak robi gigantyczne wrażenie. A wynik ten mógł być jeszcze bardziej imponujący, gdyby nie korekta, do której doszło w czwartek i piątek.

Wykres JSW

Akcje CD Projekt w dół pomimo dobrych wyników finansowych

Na drugim biegunie już drugi tydzień z rzędu znalazła się spółka CD Projekt. Jest to bardzo niespodziewany scenariusz, gdyż po zakończeniu poniedziałkowej sesji najsłynniejszy polski producent gier opublikował raport finansowy za trzeci kwartał 2022 roku.

Okazało się, że był to najlepszy trzeci kwartał w historii spółki. Wygenerowała ona 98,7 miliona złotych zysku netto W porównaniu z ubiegłym rokiem wynik wzrósł on aż o 504%. Analitycy oczekiwali natomiast wartości na poziomie 95,5 miliona PLN.

Ponadto, CD Projekt wypracował w trzecim kwartale 2022 ponad 245,5 miliona przychodów – o 70% więcej wobec analogicznego okresu 2021 roku. Średnia prognoz analityków wyniosła zaś 250,4 miliona PLN.

Zysk operacyjny zwiększył się natomiast rok do roku o 521,2% i wyniósł 97,1 miliona złotych. Rynek z kolei oczekiwał, że wyniesie on 102,7 miliona PLN. EBITDA CD Projektu w trzecim kwartale wyniosła zaś 148,8 miliona złotych, co oznacza wzrost w ujęciu rok do roku o 246,9%. Konsensus rynkowy zakładał wynik w wysokości 136,3 miliona złotych.

Serial Netflixa napędził sprzedaż Cyberpunk 2022

CD Projekt ujawnił w raporcie, że wzrost wartości przychodów ze sprzedaży grupy w trzecim kwartale 2022 roku wynika głównie z dobrego odbioru udostępnionej we wrześniu aktualizacji 1.6 gry Cyberpunk 2077, poprzedzającej premierę w serwisie Netflix serialu anime „Cyberpunk Edgerunners”.

Udostępniony update zawierał dodatkową zawartość do gry związaną z serialem (zadania poboczne, lokacje, przedmioty, grę arkadową) oraz szereg aktualizacji i ulepszeń technicznych gry. Wskazane wydarzenia wsparte kampanią marketingową i komunikacyjną przełożyły się na wzrost przychodów ze sprzedaży gry Cyberpunk 2077.

Jak zatem widzimy, raport kwartalny CD Projektu był w zasadzie zgodny z rynkowymi oczekiwaniami. W efekcie we wtorek kurs akcji spółki otworzył się 2,5% wyżej niż wynosiło poniedziałkowe zamknięcie. W kolejnych godzinach doszło jednak do obniżki, która była konsekwentnie kontynuowana jeszcze przez kolejne dwie sesje.

Członek zarządu spółki sprzedał 50 tysięcy akcji

Zwłaszcza w czwartek przecena akcji CD Projektu okazała się wyjątkowo dotkliwa. Po części mógł ją wywołać fakt, że w środę wieczorem spółka zakomunikowała, iż jej członek zarządu – Michał Nowakowski sprzedał 50 tysięcy akcji CD Projektu za łączną sumę 6,6 miliona złotych.

W konsekwencji, choć CD Projekt pochwalił się w tym tygodniu, że trzeci kwartał 2022 roku okazał się dla spółki wyjątkowo udany – przynajmniej pod kątem finansowym – to kurs akcji tego podmiotu łącznie obniżył się w ciągu minionych pięciu sesji aż o 9,1%.

Wykres CD Projekt

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.